LACERTA-pomoc molim

betta

Member
28 Novembar 2008
32
0
6
Pre par nedelja sam uhvatio zelembaca na moru starog koji mesec svega,ne pribegavam da lovim zivotinjice i nosim ih sa sobom ali ovaj put nisam odoleo iskusenju i ako znam da su ugrozeni sada,bar tako kazu,i naravno treba mi pomoc oko necega;

1.Zasto mora uv lampa,i spot lampa?

Na suncu kada ga ostavim jer se veoma odomacio on bezi u hlad dakle cemu to sve za ovu vrstu,inace sam imao daaaavno agamu pa razumem zasto toj vrsti treba to treba.......Ali posto je guster sa balkana gde je klima drugacija sta se zbiva zimi kada je hladno i nema sunca kako onda prezive bez toga?

2.Koliko vremena treba da se ova vrsta pocne presvlaciti?

Inace jede kao lud sve od moljaca,mrava,tenebrija,muva,komaraca.......dajem mu vitamine kako treba naravno,postavicu sliku cim budem mogao jer neznam koja je lacerta zapravo,ali jos nije dobio boju,braon je sa prosaranim zelenkastim tackicama i zelenkastim stomakom kada ga osvetlim neonkom ili stavim na sunce sto mu se u opste ne svidja kao sto sam rekao,a uhvatio sam ga u sumskom delu primorija gde je hlad nonstop zbog gustine rastinja.

MOLIM ZA SAVETE I POMOC--- kada sam se vec upustio u ovu pricu hteo bih da je odradim kako treba.
 
niko nista nema d a kaze,neki savet ili odgovor na moja zapazanja,nema veze snacicu se
 
betta, ne treba odmah ocajavati ako nema brzog odgovora, mozda neko jos nije stigao da procita ili da ugrabi vreman za odgovor. Eto, primera radi ,... ja nisam stigao odmah da odgovrim bas zbog nekih neizbeznih privatnh poslova i obaveza ali to ne znaci da ne zelim da pomognem koliko mogu.;)

Moje iskustvo sa zelembacima nije bas neko veliko ali je korisno. U temi Izlezeni zelembaci detaljno sam opisao to moje iskustvo pa ne bilo lose da malo procitas jer ces shvatiti da UVA/B spektar itekako potreban za pravilan razvoj mladih zelembaca. Odgovre i nedoumice na ostala tvoja pitanja oko ishrane , smestaja i td.. mozes pronaci u ovoj temi
Lacerta viridis – Zelembać gde imas i dosta prikaza sa slikama oko izrade terarijuma i samog njegovog uredjenja.

Hajde ako ugrabis vremena , fotografisi tog malca da ga i mi pogledamo.:)
 
Nisam neki terarista i sem sumskih kornjaca nemam drugih zivuljki, ali imam jednog zelembaca u dvoristu i vidjam ga s vremena na vreme zadnje tri godine. Cenim da ima oko 30 do 35 cm ali kad god se priblizim i pokusam da ga slikam on smugne. Inace je predivnih boja, od svetlo zelene do tirkizno plave.
 
aaaa hvala hvala na informacijama,znam da ih mnogo ljudi ne drzi,pa sam razmisljao da pocnem da ih uzgajam ja samo da se malo uhodam sa njima i nabavim parove,sjajni su gusteri,slikacu ga cim sredim aparat jer mi mob.i nema neku jaku kameru mozda 1,5mpx a to je mnooogo lose.........pokusao sam da kontaktiram hrvatcko i crnogorsko ministrarstvo za zastitu vrsta i sredine da mi pomognu u tome da im povecam populaciju koja je nekada bila jako velika ali naisao sam na prazan odgovor klasika sta da se radi........Ah da mojom ne paznjom maleni je zdimio napolje i izasao na terasu pa se popeo na plafon,i dok sam ga ja trazio on me gledao kao budalu,na kraju u ocaju sam pogledao slucajno iznad mene i nasao ga kako me gleda,uspeo sam da ga vratim bez ikakvih posledica i sada je u sigurnijem okruzenju mada mu se terarijum tek uredjuje pa je u privremenom akvarijumu praznom sa po kojim kamenom sa primorija koji su sjajni je su porozni i jako se lepo zagreju,heh sada kada je okusio tu slo0bodu pitam se sta smislja za sledece bekstvo.
 
Procitavsi iskustva ljudo koji su imali zelembaca ili imaju,mozda sam se preuranjeno zahvalio,ne bih da vredjam tudji trud ali ti ljudi imaju znanja i iskustva o zelembacima koliko i ja,i sve uce uz put,a najvise me nervira u domacoj sceni akvarista i terarista sto se svi hvataju standardnih vrsta zivotinjica,ja kada sam pocinjao akvaristiku i teraritiku odmah sam se bacio na redje stvari bas iz tog razloga sto nisam hteo klise jer nove stvari osvezavaju ovakve hobije u suprotnom smor mi je brate da citam stalno iste price iznova i iznova,i sto je sve samo prica ovde nema akcije konkretne,mozda nekolicina ljudi koji se znaju ovde privatno imaju nekoga kontakta izmedju sebe a mi sa strane cackamo nos i jurimo,trazimo,moljakamo,ok.govorim u svoje ime ako se drugi tako ne osecaju,mogli bi vi moderatori,supermoderatori i bla bla zvanja na forumu da napravite neko okupljanje 1-2 godisnje pa da se svi utalimo za lovu da se to organizuje i da imamo nesto ozbiljnije od ovoga,nije ne izvodljivo,svi mi kukamo ovde kako je ova zemlja u zaostatku za drugim apropo ovih hobija a nista se ne radi na tome da se promeni svi cekamo neku magicnu promenu,toliko od mene,ko se slaze ok.ko ne apsolutno mi je svejedno to je moje misljenje i znam da sam upravu za ove stvari.......
 
Tvoja inicijativa je sasvim ok. Prvi te podrzavam da se napravi okupljanje, klub ili bilo koja vrsta susreta. Ako si spreman da vodis akciju rado cu se prvi odazvati. Da bi se to organizovalo nije potrebno da budes ni moderator ni supermoderator ni bla,bla, vec vreme, energija i dobra volja. Svaka ideja je dobro dosla i slobodno kreni sa inicijativom.
Forum ne sluzi samo za citanje, vec i za pisanje i slobodno napisi sta si gajio, koja su tvoja iskustva i verovatno ce se jos neko javiti da razmenite misljenja, a i mi ostali cemo rado citati.
 
Ja cu da krenem ali neka se jos ljudi odazove da vidimo kolika je to zainteresovanost za takvu akciju,pa cemo da se kao sto sam napisao svi utalimo i napravimo plan,jer sam da radim je trulo,a ipak i ja radim i imam obaveza kao i drugi pa zato je i potrebno vise ljudi to je logicno,aj da vidimo kako ce da prodje odziv mda je pgresno pokrenuta tema u pogresnom postu pa malo njih ce videti sta sam napisao apropo toga.......Ali ja jesam vise od akcije manje price.
 
Pozdrav svima,bio sam u guzvi i nisam pisao neko vreme...Betta postavi slike Lacerta pa cemo ti reci sta je ;) Sto se tice okupljanja ja sam za,samo je potrebno jos ljudi da se odazove i da se konkretno dogovorimo gde,sta i kako :)