Lasiodora parahybana

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Lasiodora parahybana , tarantula koja potice iz istocnog Brazila . Spada u "terrestrial" tarantule (tarantule na zemlji) i veoma je velika . Nalazi se medju najvecim vrstama tarantula koje postoje , velicinu mogu dostici i do 25 cm (raspon sa nogama).


Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Class: Arachnida
Order: Araneae
Suborder: Mygalomorphae
Family: Theraphosidae
Genus: Lasiodora
Species: L.parahybana
l_parahybana.jpg


Ova na fotografiji L.parahybana veoma je mlada tarantula, koja ima tek nekoliko presvlacenja. Inace, razvoj ove vrste veoma brzo tece tako da do adult velicine moze doci za godinu dana. Veoma je prozdrljiva i ne odbija nijedan plen koji ponudite . U prirodi ona jede krupnije insekte, gustere, zabe i sitnije glodare.
Zivotni vek ove vrste iznosi 20 godina ako je drzimo u terarijumskim uslovima, dok je u prirodi znatno manji.


Paznja!
L. parahybana pored toga sto je otrovna, ona je i agresivnija vrsta koja kada je uznemirena izbacuje kao koplja svoje dlacice sa trbuha i koje mogu iritirati nasu kozu , pa iz tih razloga moramo paziti kako ne bi imali negativnih iskustava.
 
Vidi se da joj prija, svaka dlaka joj se najezila (bljak :) ).
Jel to neki plasticni aranzman ili prava biljka.
 
Nazalost ovo jeste plasticna biljka jer trenutno nisam mogao da nabavim nesto prirodno. Postavio sam ovako privremno, samo da ne bude prazno i bez zelenila ali uvek se moze uraditi update scenografije.:D





 
Pretspostavljam da je sigurno razlog, malo dete .:D

Pa, sta da ti kazem
osim ako je to razlog, da i ja imam klinca koji je jako temperamentan ali ovakve zivotinje drzim van njegovog domasaja. Naravno, polako ga privikavam na takve zivotinje koje relano gledajuci ,mogu biti neprijatne i u nekim slucajevima opasne. Redovno mu objasnjavam o kakvim se zivotinjama radi i da su to zivotinje koje se NE DIRAJU !!! rukama !.Za sada odlicno shvata, da su to zivotinje samo za gledanje i posmatranje . Sto mi je jako vazno , klinac nema strah od takvih zivotinja vec samo postovanje spram njih, da ih ne treba uznemiravati.

Nakon redovne edukacije, opet sklanjam od njegovog domasaja na sigurno mesto .;)
 
Mala ispravka

Lasidora parahybana jeste sve to samo ne opasna naime ima otrov PCELE i uopste nije toliko agresivna (osim kada je gladna) i preporucuje se svim pocetnicima kao prva tarantula zbog svoje trpeljivosti i tolerantnosti ja posedujem zenku pune velicine i ako uspem da stavim slike videcete da je tako. Sto se tice bacanja dlaka to je tacno ali samo u slucaju da previse insistirate na necemu sto ona nece da radi(npr uzimanje u ruke), prvi instikt je da pobegne. Ujeda samo ako je saterate u cosak ili kojim slucajem nasilno uzimate u ruku. Kada vam je u ruci samo bez naglih pokreta jer ce se uplasiti krenuti da bezi i ostacete bez ljubimca, a takodje i bez direktnog duvanja vazduha u nju jer im to smeta(neznam razlog ali je tako)
 
  • Like
Reactions: ACO87
Pozdrav i dobrodoslica joca011:welcome1:

U potpunosti se slazem sa vecinom navedenih zapazanja ali moram napomenuti da ona ne spada u miroljubive vrste jer kao sto si naveo, veoma su plasljive i u zavisnosti od jedinke do jednike ,mogu razlicito reagovati. Opasnost od L.parahybane ne preti od jacine njenog otrova vec od ogromnih zuba koje mogu biti jako opasne i napraviti velike rane. Zbog plasljive naravi i opakih zuba, ne bih je preporucio nekome ko zeli da manipulise sa tarantulom tako sto ce je pustati da seta slobodno van terarijuma a narocito po rukama .

Moram odmah reci , nisam pristalica manipulisanja sa tarantulama van terarijuma . Tarantule treba posmatrati unutar dekorisanog terarijujma.
 
Hvala na dobrodoslici

Hvala na dobrodoslici! Upravu si za rukovanje sa tarantulama ali od svih vrsta ona se jedina da navici na ruku, a i ja sam protiv manipulisanja sa tarantulama ali sa vremena na vreme si prinudjen da ocistis terarium(promenis tpodlogi ili slicno) i umesto da ih hvatamo raznim stvarima kao sto su KASIKE, POKLOPCI SERPI, RAZNE PLASTICNE KUTIJE I TAKO DALJE a veruj mi nailazio sam na"treariste"koji to rade i kad ih pitam koji (cenzurisano) moj to radis povredices je onda je odgovor da su na nekom forumu procitali to i to i dvojica su mi se zalila i priznala da su takvim "SIGURNIM" rukovanjem ubili ljubimce.

Ja samo kazem da se netreba preterano plasiti (istina nije prijatno) ali smo nekad prinudjeni da manipulisemo sa njima tako da je za njih (a i za nas) mnogo sigurnije da su bar donekle navikle na ruku jer se sve mnogo brze i bezbednije resava. kad god menjam podlogu svoje tarantule vadim rukom iz terariuma i nikad nijedna me nije ujela a ceo zivot radim sa zmijama, paukovima, skorpijama... Naravno uvek posoji ono ALI a sta ako... pa nista nisu opasne po zivot pa pogledajte nase verne prijatelje PSE koje i ja isto kao i svi volim, pa oni godisnje povrede ili ubiju vise ljudi nego neke divlje zivotinja ali i pored te statistike vise verujemo psima nego drugim ljubimcima. Upravu si netreba manipulisati bez razloga ali ipaktreba edukovati ljude kako to uraditi u slucaju da je neophodno.
 

Attachments

  • 3.jpg
    3.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 53
  • 4.jpg
    4.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 43
  • 9.jpg
    9.jpg
    88.7 KB · Pregleda: 35
  • Like
Reactions: Spajdermen
Hvala na dobrodoslici! Upravu si za rukovanje sa tarantulama ali od svih vrsta ona se jedina da navici na ruku, a i ja sam protiv manipulisanja sa tarantulama ali sa vremena na vreme si prinudjen da ocistis terarium(promenis tpodlogi ili slicno) i umesto da ih hvatamo raznim stvarima kao sto su KASIKE, POKLOPCI SERPI, RAZNE PLASTICNE KUTIJE I TAKO DALJE a veruj mi nailazio sam na"treariste"koji to rade i kad ih pitam koji (cenzurisano) moj to radis povredices je onda je odgovor da su na nekom forumu procitali to i to i dvojica su mi se zalila i priznala da su takvim "SIGURNIM" rukovanjem ubili ljubimce.

Ja samo kazem da se netreba preterano plasiti (istina nije prijatno) ali smo nekad prinudjeni da manipulisemo sa njima tako da je za njih (a i za nas) mnogo sigurnije da su bar donekle navikle na ruku jer se sve mnogo brze i bezbednije resava. kad god menjam podlogu svoje tarantule vadim rukom iz terariuma i nikad nijedna me nije ujela a ceo zivot radim sa zmijama, paukovima, skorpijama... Naravno uvek posoji ono ALI a sta ako... pa nista nisu opasne po zivot pa pogledajte nase verne prijatelje PSE koje i ja isto kao i svi volim, pa oni godisnje povrede ili ubiju vise ljudi nego neke divlje zivotinja ali i pored te statistike vise verujemo psima nego drugim ljubimcima. Upravu si netreba manipulisati bez razloga ali ipaktreba edukovati ljude kako to uraditi u slucaju da je neophodno.
Tarantule nije moguće ni u kojem pogledu naviknuti na ruku...nemaju mozak niti mogu stvarati zivotne navike,pamtiti...posjeduju centar živčanih podražaja - ganglion,koji im sluzi kao "mozak".Dakle,navikavanje na bilo sta nije moguće,reakcije su svaki put instinktivne i živčanim podražajima uzrokovane,kretnje,hranjenje,parenje,kopanje...Tako da,moze ona tebi bit i 100x na ruci do sada,njoj će uvijek biti "prvi put".

Čisto da netko ne shvati da je moguće,pa da misli,ok bila mi je 3 x na ruci,sad cu je duze drzat,vise gnjavit itd... i da ne dode do ugriza.

Što se temperamenta tiče,nije za početnike,zna biti defanzivna kada to najmanje očekuješ a svojom veličinom može prouzročiti prilično bolan ubod.Što se otrova tiče,parahybana nema jak otrov ali ga ima prilično puno,pa opet može prouzročiti teže nuspojave i probleme,otekline,rane i oštečenja tkiva.Piva kao alkoholno piće nije jako,ali kad popiješ 10 boca prilično te omami :)

L.parahybana i T.blondi definitivno količinski ubrizgavaju najveću količinu otrova,betz obzira što nije izuzetno potentan,ubod može dovesti do problema.Ne velikih,strašnih,opasnih,ali definitivno dobro upamćenih.
 
Procitao sam ovo iznad i jedino mogu da zamerim u predzadnjem tekstu to sto se tice otrova i da je ona opasna, otrov unisti tkivo itd sve do vrha brda, pa onda nazad polako......Mene je ujela H. Maculata...dosta iskustva imam sa Lasiodorom Parahybanom....toliko volim tarantule da sam postao imun na njene dlacice(naravno ako ne dodje u kontakt sa sluzokozom)...
A ko ne zna H. Maculata je druga po otrovu tarantula u svetu i sva sreca nije mi stigla ubrizgati mnogo otrova i imao sam posledice malo gadne....ali nije bilo nikakvog problema sa tkivom, ja iskreno mislim da su to vise price....NE TVRDIM NISTA, SAMO GOVORIM KOLIKO SAM NAUCIO DO SAD, hocu reci...govorim sta znam i vise sta sam iskusio na svojoj kozi nego procitao negde....ako zelite nije problem pusticu odraslu zenku parahybane da me ujede i snimicu to, cisto da se uverite da to nije vrsta koja je toliko otrovna(zato je i preporucuju kao prvu tarantulu).....izvinjavam se ako sam pisao nesto kako ne treba, umoran sam mnogo od rada...fauna ce ukloniti moje tekstove ako nesto nije u redu...ali za snimak sam sasvim ozbiljan.Nikada to ne bih radio iz zanimacije, ali cisto da pokazem ljudima da to nije "demon" nego tarantula koja ima svoje osobine, koje zavise od njenog stanja i okruzenja.........Ispravite me ako gresim...tu smo da ucimo jedni od drugih.

Pozdrav veliki !
 
  • Like
Reactions: Nikola Stevic
ako zelite nije problem pusticu odraslu zenku parahybane da me ujede i snimicu to, cisto da se uverite da to nije vrsta koja je toliko otrovna(zato je i preporucuju kao prvu tarantulu).....

Nemoj to da radis, jer nije u pitanju to koliko je ona otrovna, vec da je pored otrova i agresivna. Zbog svoje velicine ona je u prirodi ipak agresivnija vrsta jer moze savladati i veceg glodara, a njeni zubi su posebna prica jer su ogromni, to je bila poenta. Imao sam dosta iskustva sa ovom vrstom tarantule, nijedna do sada nije bila miroljubiva da si mogao lako da je hendlas kao neke vrste gramostola. Nemoj pokazivati ni jednu vrstu tarantule kako te ujeda jer to zapravo nije svrha ovog hobija, ako me razumes sta zelim reci. U svakom slucaju mozes ubaciti koju fotku tvojih parahybana, to bi bilo bas lepo:)
 
  • Like
Reactions: Spajdermen