Led osvetljenje ?

Igor87

Member
8 Juli 2008
99
6
8
Interesuje me, posto mi drug nudi led traku da osvetlim akvarijum i kaze da je njemu bujao kao lud akvarijum pod njim + sam citao po netu dosta pozitivnih komentara i stavova, al ne znam nista bas precizno konkretno koliko je to efikasno ? Da li neko ima nekog iskustva ili zna nesto ? :hej:
 
Misljenje

Po mom skromnom misljenju led je jedino u prednosti zbog potrosnje i apsolutno manje greje...cena,kvalitet svetla su nesto sto su po meni mana...mada ima i onih koji drugacije misle,bas sam pre neki dan gledao neku led rasvetu i iskreno bio sam skeptican koliko moze led da zavrsi posao...
 
Ima razlicitih kvaliteta led dioda, tako da se danas i farovi za automobile vise klase rade od njih. Najskuplje fabricki izradjene haube za akvarijume su u kombinaciji led i T 5 svetiljki. Po meni jedina mana im je sto rece acacar jos uvek visoka cena. Sama cena te led trake ce ti reci da li je to pogodno za akvarijum ili ne. Jeftine led trake mozes da nadjes kod Kineza za par stotina dinara, a njihov kvalitet nije ni priblizno dovoljan za osvetljenje akvarijuma. Inace to je i buducnost osvetljenja uopste, jer sa relativno malom potrosnjom daje i veliku kolicinu svetlosti.
 
Ajde malo da ozivimo ovu temu.
Danas sam pazario 5 metara led trake sa 300 smd-5050.
Kada montiram videcu da li sam bacio 60 evrica ili ce da zavrsava posao.
Da napomenem da ce pod ovim svetlom trebati da rastu samo ribe(ciklidi).
Predpostavljam da cu znacajmo ustedeti na struji, nece se grejati a i
isparavanje ce biti minimalno jer necu morati da drzim otvorenu povrsinu zbog hladjenja.
 
Kad montiras i proveris u radu napisi kakvi su ti utisci, da spases nekog u pozitivnom i negativnom smislu.
 
Do rezultata ce da prodje bar jos 7-8 dana dok saniram stetu od poplave.
Kada sam menjao vodu, da ne bih morao ponovo da "srcem" crevom, oba kraja sam ubacio u akvarijum.
Jedan je ispao i prosulo se blizu 150 litara.
Zvuci sasavo ali brodski pod mi vise ne skripi.
:):):)
 
Svetlom sam prezadovoljan.
Efekat je bas onakav kakav sam ocekivao da ce biti. Za nijansu je slabije svetlo nego neonsko ali to je i ocekivano.
1m trake je 14,4w. U mom slucaju na akvarijumu od 100cm x 45cm imam dve trake po 96cm ali planiram jos po jednu.
Neprijatno me je iznenadila reakcija maticnih ciklida u drugom akvarijumu.
Deluju mi jako istraumirani promenom svetla i iako ima preko 30 riba deluje kao da nema ni jedne.
U ideticnom akvarijumu u kome je mladj ciklida i ancistrusi nema nikakvih problema.
Ribe su rasplivane i zalecu se na staklo kada pridjem akvarijumu.
Dacu ovim matorima fore jos 2 dana i ako nema promene na bolje, moracu da vratim neonke.
 
Poboljsanje se vec vidi.
Dok nema nikoga u sobi. plivaju normalno ali kada nekoga primete hvataju maglu.:)
 
Pozdrav svima,
na temu LED-a ima par otvorenih diskusija pa rekoh da ne otvaram novu.
Pored led trakica slabije jačine sada se nude i led reflektori od 10-200 wati.
Lako se montiraju, jeftini su, staju ispod haube jer su tanki, ne greju vodu, radni vek je dosta duži..
Prodavac kaže da reflektor od 150w ima radni vek 20000h, 12000 lumena i 6500K što je dovoljno za veće akvarijume.
Testirao sam reflektor od 50w u ak od 200l i bio je ok za hezahtevno bilje valisneria, nana..
Ovih dana planiram da pojačam (jacinom i kvalitetom) osvetljenje u ak od 550l i razmišljam se da li da uzmem led od 200w ili neonke.

Šta mi preporučujete?
 
Buducnost je u LED osvetljenju.
Led za akvarijume je jos uvek preskup za nase prilike. Ovde ne govorim o LED-u za svakodnevnu upotrebu vec o onom prilagodjenom za akvarijume. Testirali smo u pet sopu osvetljenje i sve pohvale su otisle ka LED-u. Koral plati su smestene u dva akvarijuma, jedan osvetljen neonkama i to akvaristickim kvalitetnim, a drugi sa LED osvetljenjem. Ribe osvetljene neonkama su bile jadne u odnosu na one osvetljene LED-om i niko nije verovao da su to iste ribe.
Nisam probao te LED reflektore pa neznam kakav je njihov ucinak pa o tome ne mogu nista da kazem.

Jedino sam siguran da cu u mom kucnom JUWELU od 450 litara sigurno zameniti konzole sa neonkama onim sa LED-om.
 
I ja bi se odlucio na LED osvetljenje a jedino sto bi ispitao kako ide sa vise slabijih lampi umesto jedne jake. Doduse nisam nacisto da li si ti koristio akvarijumske lampe ili bukvalno kako si i naveo "reflektor". Mislim da sve sto ima "flood ili floodlights" u imenu nije bas najsretnije resenje za nas.
I jos, LED lampe treba da rade oko 50000 sati a to je mnogo vise od toga sto ti je rekao prodavac.
 
nisu akvarijumske lampe, sigurno je obican reflektor od 50w. Pokušaću kasnije da pronađem kutuju
 

Attachments

  • IMG_3241.JPG
    IMG_3241.JPG
    147.1 KB · Pregleda: 4
Vidim da je to reflektor ili floodlight i to je to nesretno resenje za tebe ali ako ti radi posao samo napred :) Akvarijumske LED lampe su obicno oko 3-5 w pojedinacna pa se dodaju dok se ne postigne zeljena snaga. Pored toga se jos i kombinuju bele lampe oko 6-7000 K i RGB ili plave ako je za morsku.
 
Ne znam nisam pametan i što više čitam manje znam.
Reflektor definitivno otpada.
Led mi se sada čini komplikovan ako sam pravim a skup ako kupujem gotovu konzolu.
Druga opcija su arcadia neonke, armatura i prigusnice (nisam uspeo da nadjem prigusnice)
Treća opcija gotova neonska rasveta. Najpovoljnija je Odyssea

Aq je 160cm, dubina 60cm i sirina 50
Led mi je previše komplikovan za racunanje a za neonke razmisljam da je dovoljno 4x80w (neonke 150cm)
 
Srecna vam nova godina :)
Ostao sam dužan update, na kraju sam se odlucio za LED, presudila je želja da se ne vraćam na neonke već da probam nešto novo. Rasveta je pravljena prema dimenzijama i dubini akvarijuma, ne znam jačinu, znam da su korišćene cree diode, imam dve bele dužine 150, crvenu 90cm i plavu 90cm
krajem prošle nedelje mi je stiglo bilje razlicite zahtevnosti koje sam stavio u čaše. Na dno čaše sam stavljao osmokot, zemlju i šljunak. U vodu dodajem Co2, makro i mikro elemente.
KH4, Ph7.2, Temperatura 28c
 

Attachments

  • 29.12.2016.JPG
    29.12.2016.JPG
    350.7 KB · Pregleda: 17
  • IMG_3483.JPG
    IMG_3483.JPG
    295.9 KB · Pregleda: 17
  • 2.01.2017.JPG
    2.01.2017.JPG
    340.6 KB · Pregleda: 16
E bas lepo samo nam nisi rekao jednu za sada najvazniju stvar a to je kakav ti je prvi utisak o tim lampama.
Moze tu jos da se doda i tehnicke karakteristike tog osvetljenja i koji je brend.
I nesto van LED teme, sta nameravas sa tim biljkama, zasto ih drzis tako u casama?
 
Utisak je pozitivan, ako ga uporedimo sa LED reflektorom koji imam velika je razlika u jačini i raspoređenosti svetla.
Lepše su boje riba i bilja.
Rasveta je pravljena, nije brendirana, tehnicke karakteristike ne znam, znam samo da su korišćene cree diode (cree.com).
Izbrojao sam ukupno 71 crvenu, 71 plavu i 204 bele (pogledaj sliku)

A pitanje čaša otvara i pitanje podloge tj. šljunka koji jedva pokriva dno ak.Duže vreme ne mogu da se odlučim da li da ubacim običan beličasti kvarc ili da probam obojeni braon (koji kažu da ne utiče na kvalitet vode)
Takođe ne znam ni koliko mi je Kg potrebno za debljinu od oko 10cm (dno aq je 160x50) Može pomoć :)

Drugi razlog zašto sam stavio čaše je lakše održavanje akvarijuma. Planiram da čaše sa biljkama koje budem želeo da zadržim samo prekrijem u podlogu (biljke sa većim korenom bih presadio u veće posude (primer amazonka) Time mislim da je lakša svaka promena u akvarijumu kojih će sigurno biti, potrebno je mnogo manje hranljive podloge i manje zahtevnim biljkama bi bilo ograničeno širenje.

Ovo su moja trenutna razmišljanja dobrodošle su ideje i sugestije. Do pre dve nedelje sam bio na korak da pojačam LED reflektore a odustao sam nakon jednog posta :)
 

Attachments

  • led svetlo.JPG
    led svetlo.JPG
    221.1 KB · Pregleda: 10
Koliko te sve to kostalo ako nije tajna ? :) Ja planiram za vivarijum da stavljam led pa da znam :)