Lepomis spp

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Na slikama je verovatno Lepomis gibbosus "domaći" Severnoamerikanac. Domaći je jer je naselio i ovladao mnogim našim vodama, Severnoamerikanac je jer je u relativno skoroj prošlosti doleteo iz postojbine SeverneAmerike nekim od letova Panama kao akvarijumska riba, ali eto primio se i po Evropskim vodama.
Lepog kamuflažnog kolora i pristojnih dimenzija za akvarijume, može se zbog znatiželje upecati i na prst gurnut u baru...
Mužjak je šareniji i evo ovaj moj se baš nekako počeo lepo farbati zajedno sa uskršnjim jajima. Nekako mu vreme da obuče svadbenu odoru...

f90ed714d8cc6317fa430619152a57dc.jpg


3968697e9c485fab301dbe8c7e079b5d.jpg


f2418507da4ac821166d401cd884e419.jpg


3b3912ca25ae8957ed8cd14a3b57df8b.jpg
 
Lepa riba... i dobar fotograf...
Suncica je odlican kandidat za domaci hladnovodni (da ne kazem biotopski) aq.. Lepa, laka za odrzavanje, interesantnog ponasanja - narocito prilikom razmnozavanja...
 
Ja sam u svojoj mladosti, e davno je to bilo :), pecao te ribe a nisam ni bio svestan odakle poticu. I pre par godina sam je video u Tamisu na uscu. Interesantno je bilo da je ta riba bila prisutna u svim vecim barama a kako je dospela tamo ko zna.
Inace ova riba je zahvalna sto je kod ciklidasa ovladalo misljenje da kod nas ima ciklida :)
Cuo sam to na vise mesta ali kako vidim polako se to ispravilo.

Inace to je Lepomis gibbosus, nema razloga da se dvoumimo oko toga. Nisam cuo do sada da ima neki hibrid ove vrste.
 
Jedna od teorija za ovoliku rasprostranjenost je da ptice prenose ikru koja im se zalepi na nogma. Inace vazi za stetocinu, jer navodno jede riblju ikru i mladj. Po meni ovo nije dovoljan razlog da je uvrstimo u stetocine, jer u principu sve ribe rade to isto. Najveci problem je sto je to uneta vrsta i tu mogu da nastanu problemi.
 
Sto se tice naziva naucio sam se baveci se akvaristikom da budem vrlo oprezan kod odredjivanja vrste ribe, biljke ili nekog drugog stanovnika akvarijuma na oko, a video sam na netu da postoji jos desetak vrsta lepomisa. Opusteniji sam kada se odredjuje rod. ;)

Alohtone vrste su ralnost savremanog sveta i neraskidivi deo svih stanista. Antropogeni faktor je ucinio da danas zivimo, za prirodu, u vrlo dinamicno vreme. Brzine nestajanja vrsta kao i naglih sirenja drugih po procenama odgovaraju najbrzim promenama u prirodi od njenog nastanka. I nestanak dinosaurusa i jos par slicnih kataklizmi iz istorije planete se smatraju manjim nego ove sto pocinju da se desavaju na nase oci. Preterivanje ili ne? Da li je ova riba stetna ili ne? U svakom slucaju to nam je sto nam je, a i Lepomis se nastanio u nasim vodama i sigurno nema nameru da odatle ode... Kako god lepa je i interesantna riba.
Inace odlicno tamani i puzeve . Nikako ne uspevam da ovaj akvarijum naselim puzevima. One manje mazne sve sa kucicom.
 
Postoje jos i druge vrste, to je tacno, ali kada ti uhvatis ribu u reci gde je ona nastanjena onda je sve lakse. Kod nas je u rekama registrovana Lepomis gibbosus i da je jos neka vrsta tog roda prisutna to bi se znalo.
 
Moram da se ukljucim u diskusiju oko ove ribe, samo zato sto sam i pecaros. :) To da je stetocina,sto rece Zopex, je relativna stvar.Ipak poznato je da vrlo uspesno unistava mladj sarana i linjaka, da je grablivice izbegavaju zbog grube krljusti koja je poluurasla u kozu, tako da je cak i macka ne jede:) Pecaju se na praznu udicu:rofl2:-tj. udicu na kojoj nema mamca.Svakom pecarosu je zao da stavlja mamac kada hoce da upeca ovu ribu.Dovoljno je da udica zasvtlucka od odsjaja sunca i suncica se zalece i guta je bez prblema do analnog otvora. To je jos jedan razlog sto je pecarosi mrze-lakse je baciti udicu nego je izvaditi iz njenog tbuha.Inace iz akvaristicke perspektive stvarno prelepa riba -u prolece dobija izvrsne boje .Moze narasti malo veca od dlana-ali ako je dobro cuvamo mozda moze da poraste i veca. Sve u svemu za hladnovodni akvarijum je super obzirom da je previse izdrzljiva-jedina mana je to sto mora da se drzi samo ona u aq(ma da mozda u zatocenistvu ne napada toliko druge ribe)Jedan od mogucih sustanara ove ribe u aq moze biti manic-patuljasti somic.
 
kod mene je od jako malog uzrasta (velicine 1-2cm) i navikla se na guzvu u akvarijumu - nije agresivna, a zivela je sa dosta drugih riba. Istina da prva poleti na hranu i tu i tamo u kratkom sprintu otera poneku ribu, ali je mala beba i pitomica u poredjenju sa nekim tropsko ribljim teroristima, a da ne pricam o stuki koju sam skoro godinu dana imao u akvarijumu. To je ultimativni predator. Nista sa stukom nije prezivelo duze od 10sec u istom staklu.
 
pa dobro je sto je kao mala dosla u tvoj aq. pretpostavljam da drzis samo 1 suncicu -suncanicu u aq, pa je i to jedan od razloga sto je malo mirnija. prelepa je to riba za domaci biotop. upravu si to sto kazes da ima mnogo agresivnijih drugih tropskih riba. gde nadje stukicu da drzis u aq:cool2:- najefikasniji predator-i ona je stvarno prelepa, samo je velicina problem:D pretpostavljam da je veliki akvarijum...
 
Ima jos jedna suncica u akvarijumu duplo manja i bez jarkih boja (dosle su iste velicine i isti dan uhvacene). Predpostavljam da je zenka. Pojuri je velika tu i tamo, ali za sada nisam video nista od sexa....
Stuka od 20ak cm je kod mene bila skoro godinu dana sama u malom akvarijmu i vracena je u Savu. U ovom karantinu cekala je da se preseli u 250litrasa, ali sam odustao jer nista sto mrda ne przivljava u njenoj blizini
 
zanimljive ideje imas bio_bio

ideja da se napravi akvarijum domaceg biotopa je odlicna ideja:cool2:sada bas nesto razmisljam o vrstama riba koje bi dosle u obzir i dolazim do zakljucka da ima da se odabere par interesantnih vrsta. Neke od vrsta su cverglan, recne male krkuse, beovice suncica, grgec,... bazen ispred kuc u najavi :lol:
 
Upecao komsija jednu bas veliku ima preko 200gr i veca je od sake, a ja je pre par dana ubacio u akvarijum.
Evo i te azdaje.

93e39980422f77e43b3d79d8c93702c3.jpg



jedna fotka sa blicen

259ef760972123003622073d7f1ebaf2.jpg


I jos jedan kvazimakro snimak obzirom da je toliko velika da sam morao da se udaljavam od akvarijuma samo oko da joj uslikam...

fa503af878e3a39bbec5d7e2f9e730a7.jpg
 
Pa evo 5 dan od ubacivanja u aq jos uvek ne uzima suvu hranu kojom hranim ostale ribe u akvarijumu - sto znaci da osim grickanja Ceraphullym Demersuma ne jede nista. Svestan sam da je promena ogromna za ovako odraslu ribu u odnosu na ostale u akvarijumu koje preko godinu dana i "od malih nogu" rastu u mojim staklima, ali bila je namenjena komsijskoj maci za obrok, a kako je reprezentativni primerak ipak sam je ubacio u aq.
Prva dva dana (posebno prvog) bila je poprilicno uplasena, povucena i mirna i neobicno je bilo gledati onu drugu Suncicu koja vec godina dana gazduje ovim staklom, a koja je duplo manja kako prvo oprezno napada i brani teritoriju, a onda sve smelije i smelije udarajuci veliku u bokove. Naravno stanje se ubrzo promenilo (velicina je bitna) i sada se zna ko je gazda: jaci - tlaci.
Negde u vreme tih napada na velikoj ribi pojavile su se i promene na krljustima odmah iza skrga na mestima gde bocne peraje dodiruju bokove: to je ona roze fleka na fotki cele ribe, a vidi se mutno i na trecoj fotki. Ima ga na oba boka. Nisam siguran sta je to. Da li posledice napada, da li neke bolesti kao posledica stresa ili nesto doneseno iz reke sto se sada u novim uslovima manifestovalo ili mozda nesto u vezi sa mukusom kao kod diskusa (ako se ovako nesto uopste javlja kod Lepomisa...???)
U svakom slucaju pratim situaciju....
 
Sjajne ribe.
Ja sam nekoliko puta pokusao da ih drzim sa ciklidima raznih velicina, od duplo manjih do 2 puta vecih. Nazalst nikada nisam imao uspeha, uvek su dobijale batine.
Nadam se da cu jednog dana napraviti hladnovodni akvarijum za njih i grgece.
 
Samo da javim da je trebalo preko 15 dana da velika pocne da jede. Sada klopa spirulina tabletice kao krekere. I one ranice na bokovima se smiruju....
 
Trebalo je da prodje vreme da se prilagodi. Dosla je iz jedne ogromne nepregledne sredine, gde je svaka senka iznad vode nagovestavala moguceg grabljivca. Sok je bio i kad je upecana, a sad se nasla u necem malom gde nema zaklona i gde se svaki cast neke pretece spodobe pojavljuju. Na kraju je pobedio nagon za samoodrzanjem.
 
  • Like
Reactions: misko_vucetic
Sve je to jako interesantno kada pratis ribe i njihovo ponasanje posebno u peridou adaptacije na zarobljenistvo. I ono sto su ljudi cesto izvestavali da gubi boju u prvih par dana po ulasku u akvarijum iz prirode takodje se desilo. Daleko od toga da je skroz obezbojila, ali svakako je dobila dosta sivkastih nijansi i blago ubledela, posebno telo. Oblast oko skrga je i dalje sarena.

Interesantno je i uspostavljanje novog poretka u akvarijumu otkako se ona pojavila. Definitivno je dominantna riba akvarijuma, ali gazdovanje ipak radi sa mnogo vise dostojanstva staracke sporosti i ne kao njena predhodnica intezivnim jurcanjem. Pojuri kada treba i koga treba, ali su to mnogo kraci sprintovi, a ne vijanje po akvarijumu. Ono sto je takodje interesantno da je najmanja od sadasnje 3 suncanice u akvarijumu pocela intezivnije da se farba otkako je dosla velika. Predhodno je ona bila glavna meta jurcanja, ali sada je to isbalansiranije i odmah se vidi... Dobar je ovaj moj staklenac od 240lit. Uz sporost i dostojanstvenost velike suncice taman ima mesta za ova 3 primerka da svako nadje svoje mesto , a i ima dovoljno uskih i manje uskih prolaza tako da svako svog potencijalnog veceg progonitelja moze ostaviti sa druge strane panja i grupacije biljaka.... A zna se cim mu nestane iz vida sve se vraca u mirno stanje...