Lepomis spp

Evo doslo je i to vreme za mrest. Velika je muzjak, mala zenka.

Upravo sam prisustvovao jako interesantnom prvom mrestu suncica u mom akvarijumu (da ja znam). U kombinaciji sa jucerasnjom zamenom vode, naglom promenom vremena i kisom napolju velika je danas podivljala, napravila gnezdo pomerajuci i kamenje velicine oraha, izgrizla sve biljke u okolini gnezda (ukljucujuci i matore velike grane bolbitisa i anubije). Mala je onda izletela iz gustisa i krenula je igra...
72588ae875acd8f46c7d294aa5a535e3.gif

10 minuta i razlaz... Velika iskopala gnezdo, mala izbacivala ikru i zbrisala, a velika ostala da agresivno cuva, ventilira perajima i cisti.... napadala je i na staklo kada bih se ja priblizio aparatom na nekih 10cm.


Dovatio sam idiot koji mi je bio pri ruci i uglavnom sam snimao video, ali evo i par fotki... Moralo se sa blicem jer su pokreti u toku mresta isuvise ostri i energicni...
47e28e1556cb9f8a5390b24c36b8620b.gif


507ed819f2e12f2cd11626bbad11eece.jpg


75d21911ff59e65a6276be364de66ff4.jpg


ed01705c636edddff7d42c9143683443.jpg


8f97601d0feb5295c4fac3ea6f46437a.jpg


Evo malo sam se informisao, a i wikipedia lepo kaze:


Reproduction and life cycleOnce water temperatures reach 55-63 degrees F in the late spring or early summer, the male pumpkinseeds will begin to build nests. Nesting sites are typically in shallow water on sand or gravel lake bottoms. The males will use their caudal fins to sweep out shallow, oval-shaped nesting holes that stretch about twice the length of the pumpkinseed itself. The fish will remove debris and large rocks from their nests with their mouths.

Nests are arranged in colonies consisting of about 3-15 nests each. Oftentimes, pumpkinseeds will build their nests near bluegill colonies, and the two species will interbreed. Male pumpkinseeds are vigorous and aggressive and will defend their nests by spreading their opercula. Because of this aggressive behavior, pumpkinseeds tend to maintain larger territories than bluegills.

Females arrive after the nests are completed, coming in from deeper waters. The male then releases milt and the female releases eggs. Females may spawn in more than one nest, and more than one female may use the same nest. Also, more than one female will spawn with a male in one nest simultaneously. Females are able produce 1,500 to 1,700 eggs, depending on their size and age.

Once released, the eggs stick to gravel, sand, or other debris in the nest, and they hatch in as little as three days. Females leave the nest immediately after spawning, but males remain and guard their offspring. The male guards them for about the first 11 days, returning them to the nest in his mouth if they stray from the nesting site.


Sve sto pise je bas tako i kod mene: gnezdo iskopao muzjak i duplo je vece od njega (oko 30cm), zenka doletela, zavrsila posao i zbrisala, a on nastavio ultraagresivno da cuva i cisti. Sam proces mresta je bas sa ovim vrtenjem u krug i podvlacenjem zenke pod muzjaka...

Sto se tice potomstva: otom - potom kada i ako se desi. Kod nas je zabranjeno njeno vracanje u prirodne vodotokove - cak i kada se upeca ne sme da se vraca...
005cbe45303fe46f9bc797c10c8500d7.gif
Ima u ovom akvarijumu i velikih glavoca (neogobiusa) od kojih prvo muzjak mora da sacuva ikru, a kasnije i mladj. I do sada je bio agresivac i pre mresta, a kakva ce to tek bitka biti sada.
8839a36904d210b064caa1cd6b4928f1.gif

U svakom slucaju bice interesantno za posmatranje...
Snimao sam i video pa cu sklepati jedan video klipic mresta...

Evo i par fotki gazde akvarijuma pre mresta

96553039ee07512c6749edf8f6a627bc.jpg


1006af64acb90a640a5bc02f100bfa07.jpg
 
Bravo Biobio:)
Nastavi da nas izvestavas kako napreduje briga muzjaka oko ikre i eventualno mladih.
 
Biće čupavo narednih dana... nadam se da će bar nekoliko mladih preživeti... pored glavoča, majke... i oca .
Odlične slike... čekamo klip.
 
Kao što sam ranije pomenu ovaj veliki mužjak je upecan prošlog leta, baš je veliki i telom jedva stane na dlan, pa plus rep, a ženkicu imam od veličine 1-2cm - uhvaćena čerencem ima tome 2 god sigurno, a možda i cele 3...

Jesam ja lepo sredio, ali je i mužjak kada je spremao gnezdo dosta poradio na unutrasnjoj dekoraciji akvarijuma. Pomeranje pokretima repa kamenja velicine 5-6cm za njega ne predstavlja problem, "kamenčići" od 1-2cm bez problema stanu u usta i budi preneseni na drugu stranu akvarijuma. U vertikalnom cilindru gnezda koje je precnika 30ak cm uredno su pregriženi i najtvrdji listovi bolbitisa i anubia (oni koje i ja rukom teško pokidam).
Evo i celog akvarijuma na fotki. Bio je on do skora čisto biotopski i sa domaćim biljkama, ali teško je to održavati sa ovakvim ribama i osetljivim biljkama... Sada je to miks tvrdolisnih biljaka uz dosta korenja, mesta za sakrivanje, prolaza, plivajućih biljaka, i naravno otvorenim prostorom levo napred namenjenim ovim "gnezdašima"...

9f34ab76dc983d9d8e5c8c2b40a3b40a.jpg



Biće dobro ako neka propliva, ali izgleda su noćas neogobiusi već posećivali gnezdo. Ili je ikra propala dublje medju kamenčiće ili su se noćni razbojnici dobro sladili... Mužjak i dalje čisti i čuva gnezdo, ali ne tako agresivno kao u prvih par sati posle mresta...
 
Mozda bi bilo dobro da si ostavio neko malo nocno svetlo, tek da se vidi i da muzjak moze da brani gnezdo. Dovoljna bi bila i jedna LE dioda.
 
Moja sunčica - moja piranica.....:mad:

Danas sam malo detaljnije čistio desni akvarijum, a velika sunčica koja je ovih dana opet agresivna jer je kopala gnezdo rešila da mi ne dozvoli prilaz ni blizu. Kako pridjem rukom levoj prednjoj strani akvarijuma ona se ustremi na šaku. Prvi put sam se trgao i iznenadio, Kasnije mi bilo interesantno pa sam je i zafrkavao, a ona navaljuje, pa navaljuje. Čak sam je jednom sve sa rukom do pola izvadio iz vode jer me je zgodno ćapila za pregib na srednjem prstu. Ali ne lezi vraže. U jednom trenutku osetim ja peckanje po ruci pogledam na ruku i gde god me je gricnula crveno i sitne rupice. Izgleda mi spoljni deo šake kao da sam ga šmirglao. Na kraju sam morao da joj lupim dve čvrge kako bih joj pokazao ko je gazda i kako bih na miru završio čišćenje akvarijuma. Nije joj bilo pravo, ali shvatila je poruku.

I eto. U našim vodama i mi pirane za trku imamo - jest da su uvozni severnoamerikanci, ali da grickaju-grickaju, sve do krvi....:confused:
 
  • Like
Reactions: CTale