Ludwigia repens

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Ludwigia repens je biljka, poreklom iz Severne Amerike, prelepih svetlo zelenih listova sa gornje strane i lepe crvene boje sa donje strane. Zbog svoje visine rasta od 30-50 cm pogodna je zadnji deo akvarijuma. Sirinu dostize od nekih 5-8 cm.
Temperaturu koju trpi je od 15-26 stepeni celzijusa, a mnogo bolje napreduje na nziim temperaturama.
Voli kiseliju i nesto tvrdju vodu i veoma je laka za razmnoavanje. Razmozava se bocnim izdancima u korenu lista. Izuzetno lako napreduje i kada se biljka presece i ponovo zasadi. Trazi nesto jace svetlo, jer tada mnogo brze napreduje i ima lepe boje.
 

Attachments

  • ludwigia.jpg
    ludwigia.jpg
    46 KB · Pregleda: 78
Ova biljka i cveta, a primerak koji sam dobio od prijatelja je sa jednim "pupoljkom". Evo kako taj detalj izgleda:
 

Attachments

  • lcvet.jpg
    lcvet.jpg
    26.6 KB · Pregleda: 75
Zajedno sa tobom nadamo se i svi mi, da ces sigurno docekati da taj pupoljak procveta. Moram i da te po ko zna koji put pohvalim, za odlicno izradjene fotografije, posebno za prvu fotografiju koja je vrhunskog kvaliteta. :D

Jos bih nesto dodao na Mrvicin tekst a to je , da Ludwigia repens mnogo lepse izgleda ako je zasadimo sa vise strukova ,u bokor. Tada ova biljka dolazi do neverovatno lepog izrazaja i kao takava ona je nezamenljiv biljni dekor u akvarijumu.
 
Upravo sam je pazario Ludwigia repens 'Rubin' ..
omanju šumu .. :) .. nekih 20'ak strukova ..
Proizvođač iste navodi sledeće parametre:
(malo su uniformisani podaci za razliku od podataka sa neta)

GH: 1 - 20
pH: 5 - 8
temp: 15 - 30 C
visina: 20 - 50 cm
širina : 5 - 15 cm

brzorastuća biljka laka za uzgajanje ..

Nisam je sadio u bokorima .. maksimalno po 2 struka ..
čekam da se ukoreni malo bolje pa će novi raspored da 'padne' ..
Neku fotku ću okačiti kada se izbistri voda .. :|
 
Evo da dopunim poruku ..
Za period koji je imam .. izuzetno lepo napreduje i već sam pojedine stabljike i 2x skraćivao.
Bočne izdanke nije puštala za sada a ni cvet sto je verovatno posledica sisanaj biljke.

Sasvim solidno je rasla i na 0-8 w/L .. ali su boje manjeg intenziteta nego pri jacem svetlu.
Pogotovu je to vidljivo na izdancima koje smo odsekli i ponovo zasadili u podlogu.
Intenzivna crvena boja se gubi i prelazi u svetlo zutu na ivicana u neku narandzastu ..

Par biljaka je posadjeno i u akvarijum gde je svetlo 0.4 do 0.5 w/L .. sa foto periodom
do 7 h. Akvarijum nema hranljivu podlogu, tecnu prehranu ni dodavanje co2 ..
Pa cemo da vidimo kako i da li uspeva u tim uslovima.
 
ovo je fotografija biljke Ludwigia repens iz mog akvarijuma, slikano je sa donje strane da se može videti da i sa te strane može poprimiti crvenkastu boju ukoliko je osvetljenje dovoljno intezivno.
 

Attachments

  • CIMG1265.jpg
    CIMG1265.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 46