Mahovina u terarijumu

Damari

Member
27 Septembar 2007
350
0
16
svetprinceva.wordpress.com
Fauna i ostali koji imaju mahovinu ako moze malo da mi pomognu.
Posadila sma mahovinu na kloniste od gekona,to je kora drveta i tu ima vise vrsta (sve koje inace imam) ona se drzi super i bas je mka (naravno u zavisnosti od vrste),drue sma posadila na kamenje i ne cini mi se da im bas prija.Nekako mi je grublja i plasim se da se ne osusi.
Kakvo je vase iskustvo sa tim.
Da li na kamen treba staviti neku podlogu pa tek onda mahovinu ili nesto drugo raditi?Ne bih da mi se osuse ,bas su mi lepe :(
 

Attachments

  • IMG_0677.JPG
    IMG_0677.JPG
    81.5 KB · Pregleda: 35
  • IMG_0676.JPG
    IMG_0676.JPG
    82.9 KB · Pregleda: 27
Mislim da treba podloga . Ja sam postavio mahovinu preko treseta ,malo je promenila boju ali vidim da je ziva ne menja dalje boju, nesto slicno kao sto vidjam u prirodi na kori drveta, od zucakastosmedje do zelene boje.

Eto to za sada neko moje malo iskustvo i vidjenje sto se tice mahovine. Ako neko ima sa vecim iskustvom bilo bi dobro da ga podeli sa nama. ;)





ps.
Post od Damari prebacen iz teme " Biljke u teraristici " ovde kao nova
 
Na nekoliko mesta na netu sam video da u terarijumima, umesto mahovine preko podloge postavljaju riciju ili cak i javansku mahovinu. Naravno to su terarijumi sa visokom vlaznosti vazduha i jezercetom unutra. Ricja posebno lepo izgleda i siri se po tlu, doduse ne izgleda kao sto u akvarijumu izgleda. Meni se cini da deluje cak i bolje, kompaktna je, svetlo zelena i jaka. Otrpilike kao one gromadice u mom aq, koje su izasle van povrsine vode i rastu nekih 1cm iznad i sire se.
Ova domaca mahovina moze da raste i na kamenu, mada je mnogo lepsa na hranljivoj podlozi ali mislim da i ona trazi neku vlagu. Ne znam kako bi izgledala u pustinjskom terarijumu.
 
Sve je to ok, Eddie...ali sta cemo da radimo sa riccia-om za terarijume koji su namenjeni za Heterommetrus-e ili Pandinus-e , gde podloga jeste vlazna obicno je to kokosov treset i humus ali nema velike svetlosti ?


 
Hej, pa ja i ne znam sta su ti te zivuljke. Tek sam poceo da istrazujem teraristiku hehehe
Samo kazem sta sam dosad uocio. Posto je moje innteresovanje za tropski vivarijum posebno se interesujem za biljne vrste koje se mogu drzati.
Uzgred, ne bi bilo lose da otvorimo podforum sa tom tematikom - Terarijumska flora ili Biljne vrste i dekoracija... tako nesto. a?
 
da da slazem se
bice tu puno toga za pisanje tj citanje ,a lakse je pretrazivati.
sto se tice mahovine ,da se vratim na temu.stavicu treset ispod da probam.
rekoh ova na kori drveta je u odlicnom stanju ,tu joj valjda pase.
Ja zaista ne poznajem vrste mahovine ,tek zalazim u to polje ,ali kao sto vidim ja imam bar 4 vrste kod sebe.
na tom panju su mi smestene sve i svima pase.Kao podlogu tu nisam stavljala nista jedino sam pre sadjenja pumpicom malo navlazila koru .
 
evo (treba nam edit moderatori hehe) setih se
tu svu mahovinu sam kupila na sajmu ,i ona ima u svom korenju po malo treseta,moguce da mi zato i ne treba na kori drveta,ali ocigledno trazi malo vise za kamenu podlogu...ne znam...
 
Evo , gotovo... napravljen je podforum za terarijumsko bilje a sada navalite i popunite ga sa zanimljivim temama. :D

Ako je kupljena mahovina imala u korenu treseta znaci da joj treba podloga i na kamenu...logicno je;)


 
Evo nekih stvari koje sam procitala o mahovini iz iskustava drugih ljudi.
U slucaju da je mahovina suva ,vec osusena,moze da se ozivi tako sto cemo je neko vreme drzati potopljenu u vodi.
Kada se sadi treba dobro natopiti podlogu ,da lici na blato ,ne bi li se korenje dobro postavilo.
U slucaju da ne radimo tako ,ostace vazdusni jastucici kod pojedinih delova korenja i na tim mestima ce biti suva.
No i takva suva moze jako dugo i dekorativno da ostane u terarijumu.
Trazi nizu temperaturu i vlaznos,mada moze da bude ocuvana i na visim temperaturama ali joj u tom slucaju treba malo vise vlage.

@Fauna jedno pitanje:
Kakav treset si stavljao kao podlogu ?
Ja imam neki kupovni za cvece ,jel moze to ?
 
Postavljao sam kokosov treset , jako je dobar kao podloga u terarijumima gde su tarantule i skorpioni.

Inace , moze treset iz cvecara ...kod tebe u Austriji sigurno je daleko veci izbor treseta nego kod nas.;)
 
Zavisi od toga na kakvom je mestu pronađeš, npr. ako je nađeš na nekom sunčanom delu, suvom ,moći ćeš bez problema a ako nađeš na vlažnom tamnom mestu nećeš je moći održati u njemu.
 
Hteo bih da pitam, da li mahovina moze samo da se uzme iz sume i stavi u terarijum ili mora da se uradi nesto pre stavljanja u terarijum?
 
Treba biti obazriv kada ubacujemo zivo bilje iz prirode jer u njemu mozemo naci patogene koji ti mogu zadati velike probleme.
Dezinfekciju mahovine obavezno odraditi u rastvoru
KMnO4 i ali prethodno mehanicki odstraniti krupne necistoce i detaljno pregledati mahovinu ( da li mozda sadrzi neke vece parazite npr. krpelje )...