Maili istorijat sajta

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo proslo je vise od deset godina kako je ovaj sajt aktivan i sada slobodno mozemo da kazemo da imamo zavidan "zivotni vek" na internetu.
Ni sam nisam siguran koliko sadasnjih clanova ovog foruma se seca prvobitnog izgleda sajta. Doduse sajt je tada bio na internet adresi pet.beke.co.nz i u svom izvornom konceptu bio je zasnovan na svim kucnim ljubimcima, pre svega pticama, ribama i vodozemcima, psima i mackama.

Sajt je poceo sa radom 19.08.2002 godine. Programski jezik sajta je bio PHP u kombinaciji sa MySQL databazom a forum je bio napisan u PERL-u.


Ovako je bio prvi izgled sajta :)

pet_beke.co.nz.jpg
 
  • Like
Reactions: CTale and Maroko
Nedugo nakon pokretanja sajta stvari su se imenile i kao forum je koriscen PHPBB dok je za naslovnu stranicu i dalje koriscena PHP skripta koje sam ja pisao.
U to vreme (2003 godine) napravljen je i najveci zaokret jer se sajt kompletno posvetio samo akvaristici. Tada je i napravljena i databaza riba koja je imala oko 8000 vrsta.

Izgled sajta iz Februara 2004 godine:

pet-beke.co.nz-2.jpg
 
  • Like
Reactions: CTale
Od 17. Septembra 2006 saj je poceo da koristi komercijalni softver vBulletin® Version 3.8.5 i PhotoPost uz vBadvanced CMPS v3.2.1 i nekoliko drugih dodataka i par specificnih skripti vezanih za databazu koje sam ja sam napisao. Tadasnji izgled sajta je poznatiji mnogim danasnjim clanovima.

beke.co.nz-3.jpg
 
  • Like
Reactions: CTale
Ja ga znam od ovog pretposlednjeg i mogu da kazem da ga se secam sa setom:( ali i da sam se sad potpuno navikao na novi izgled:)
 
Ja se secam ovog drugog iz 2003. Mogu slobodno reci da sto se tice dizajna, nije izgledao moderno ali je funkcionisao besprekorno. Taman sam se navikao na njega, na red je dosao vBulletin koji je meni a i nekim drugim korisnicima na pocetku bio odbojan i nepristupacan, ali smo se vrlo brzo navikli i na njega. I tako covek (kada vec uporedjujemo sa menjanjem zene) taman se navikne na drugu zenu, dodje i treca , modernija, lepsa i komplikovanija (zahtevnija:D). Ali sta ces, covek se navikne i na te moderne i zahtevnije. Naravno, salim se malo.;) Ovaj izgled sajta je vise nego dobar i u hodu ga treba dopunjavati ili kako se to strucno kaze, raditi upgrade i update.
Jos nesto bih hteo reci, za sve ove godine, jednu citavu deceniju, sajt je prosao veoma dug put, gazio ga konstantnim koracima, mozda je to nekome izgledalo blagim tempom, ali sto je jako bitno i vazno taj tempo je bi siguran i stabilan.
 
Imam pamcenje kao slon pa se secam i izgleda iz 2001. :) Tada sam pomislio: Sta ja radim na ovom spermatozoidu od sajta ?!?:):):)
Moj najveci podvig na ovom sajtu je to sto sam uspeo ono sto se ne uspeva lako ili nikako, da overim i ovaj sajt, tacnije da popijem ban. To sam na drugim sajtovima uspevao i dvaput, ali nijedan ban mi nije drag kao taj odavde :) (kako je padao entuzijazam za forume, tako vise ne mogu da pronadjem nijedno mesto na internetu gde imam titulu bana, a ne verujem da ni drug boBan ima razumevanje za moje potrebe, i pored toga sto mu zvrljam na forumu i pored toga sto mu stalno akcentujem drugi slog imena, kao iz onog animiranog filma o zvezdama granda).
Ole, ole, ole, ole, napred beke majstore, itd.itd.. :)
 
Prilično sam mlad čovek, i jedva se uklopio u ovu internet stihiju, a, akvaristku tek načeo od 2005, pa ne pamtim tako dugo unazad. Ovo je lep jubilej i neka traje i traje. Pozdrav
 
Pa vreme brzo prolazi i tek ovako nesto skrene nam paznju na dugorocnost nekih stvari. Ja nisam nikada ni razmisljao o nekom dugom opstanku na net-u ali ocito smo tvrdoglavi i dovoljno zilavi da sazvacemo cak i Acu uz koji ban mada nikada nije pao od mene. Za to treba jos da saceka.

Prilično sam mlad čovek ....


Ide "prilicno mlad" covek svojim putem kad zacu neki glas: "Podigni me". Covk nastavi dalje kad ono ponovo isti glas "Podigni me" . Covek bolje osmotri i ukapira da mu to zaba govori.
Podigne on zabu a zaba njemu: "Poljubi me sada i ja cu da se preobrazim u pravu lepoticu i ima da budem samo tvoja"
Covek nastavi svojim putem a zaba ce opet: "Zar me nisi cuo, poljubi me, poljubi me"
Covek je pogleda pa joj kaze: E u ovim godinama ja vise volim da imam zabu koja govori i stavi zabu u dzep.


Eto tako, u ovim godinama nekako nam prija internet a vidis da ovi mladi, kao ovaj ovde sto krekece da gubi interes za forume, misle na neke druge stvari. E kad bi njemu zaba pala saka.
 
Taj sto "krekece" je toliko srecne ruke da bi se ispostavilo da je zaba hermafrodit.
On bi je posle razmnozio i ubio bi se od prodaje zabe koja govori.:D
 
Pridružujem se čestitkama i šteta što će sajt trajati još samo par dana do najavljenog smaka sveta....:D

Ko zna. Možda se svet i smakne, ali sajt preživi. Ako je uspeo ovih deset godina trebalo bi i ovaj smakić sveta.

"Ko preživi deset godina u Akva domu Srbija - taj je pravi hadžija..."

Još jedared: svaka čast za sve uradjeno u predhodnih deset, a ako mi ljudovi preživimo smakić pišemo se i u narednih deset...:sampion:
 
Kad je sve do sada preziveo ima da prezivi i taj smak pa makar morali da napravimo i smak smaka. I da znas da si u pravu sa tom konstatacijom o akva domu Srbija. To su vrlo mutne i turbidne vode i tu se covek lako utopi :) Ali sta da se radi, idemo dalje u sledecu deceniju pa dok traje traje :)
 
Svi kazu da smo zaostali bar 30 godina tako da će bar kod nas taj smak ili smakić zakasniti bar toliko.
 
Druze Krcko, otkudi se ti kao mlad covek secas Smaka?
A meni baba nije cak ni pravila pite smakom nego srogacom, pa opet uprskos cinjenice da sam toliko star, toliko da se secam cak i ringo stara, moram priznati da me zaprepastila ova prva varijanta sajta, taj opsti pet sarenis kojim je bio odisao. I opet, jos vise me je zaprepatilo da je od svega cime je mogao da se bavi sajt uspeo da pregura tolike godine bas u kvaristici. A onda me opet spopala analiticnost, pa se setih one izreke "svecki, a nas". Mora biti da je to, da nam je predaleko i van domasaja da bi smo mogli da ga pokvarimo, a Boban se jos nije umorio od lickanja. Ali ne mogu reci da nisam zabrinut. Iza mene nije ostalo nista u akvaristici uprkos svom mom trudu. Sve je ovo virtuelno i sve nestaje u jednom casu, bez ili sa pitom od smaka i rogaca sasvim svejedno. Sva ta nesebicnost nikako da dobije bedem sigurnosti, sa kojim bi prestala da zavisi od nekoliko ljudi. Vise je nego ocigledno da se entuzijazam gubi, akvaristika opstaje, a sajtovi nestaju i nastaju bez obzira na kvalitet i razmere. Dokle ce tvoja tvrdjava da stoji generale? Stvarno bi bilo gorko da ostanem bez jos jedne kvaristicke kuce. Drugovi Boban i BanKiZemun znaju o cemu bulaznim, a ostalima je svakako jasno da bulaznim o_O
 
Ma da, štrudle SMAKOM i DAH sete za prošla vremena uz Šošanu, Crnu damu i Ulazak u harem. Sećanja i pluskvamperfekat nisu uvek u ljubavi a to je izraženije kod prilično mladih ljudi, valjda im fali rogač ili ko zna šta drugo. Možda je to baš i razlog opstanka sajta.

Sad nešto razmišljam, pa moglo je sve da ode na pite i krempite pa da uopšte i nama reči o ovim jadnim životinjama ali eto, akvaristika je isplivala što je i logično jer ribe i voda idu zajedno na duge staze.

Kako da vidimo šta nam dolazi u susret. Neki kažu da dolaze neki smakovi, niko kaže da je to glupost. Kada ćemo mi da se smaknemo sa interneta ko to zna, za sada smo tu i to je dobro. Ljudi dolaze i odlaze ali se uvek nešto događa makar je to i u nekom minimalnom obliku.

Kako popraviti stanje u akvaristici je pitanje bez odgovora, barem ga do danas nisam našao. Nije akvaristika problem, mi akvaristi smo problem i to veliki. Slika (priložena) sve govori.




image.jpg
 
Eh taj film je napravljen pre nego sto je veliko ludilo pocelo, a i sto-mu-gromova-jelenskih-mu-rogova je guslar guslao pre svog ludila medju nama, pa opet nista. Od pojezije generalno nista osim suza i uzivanja onih koji u suzama uzivati umeju. Eh, da ovde bar imam rakije...
 
Prikljucio sam se sajtu 2008 godine. Do tada sam bio pametan akvarista, imao jedan ili dva akvarijuma i uzivao u tome.
A pogledaj me sad, imam pedesetak akvarijuma, slatkovodnih pa mi je i to malo i sad hocu jos i morske. Pravim jedan, a vec razmisljam o drugom, trecem, petom i sto je najgore od svega i dalje uzivam :).

E Bobane i ti snosis deo krivice u tome:p