Marsilea hirsutais

dragankinez

Member
13 Decembar 2006
49
0
6
Subotica
www.aqua-art.org
Pozdrav
Vidim da je Fauna postavio lepu temu na ime biljke Glossostigma elatinoides pa sam ja hteo da dodam jos jednu lepu biljku kao biljku za prvi plan akvarijuma .
Radi se o Marsilea hirsutais то је biljka koja raste sporo ne trazi mnogo za uslove u kojima raste a daje mnogo . Optimalna temperatura na kojoj se razvija je od 20 c do 26 c ne trazi jako svetlo za razvoj . Povremeno joj izrastu listovi koji su malo vislji i podsecaju na detelinu sa tri lista , ukoliko se to desi mozemo ih odstraniti ukoliko nam kvari izgled . Inace sama biljka kada se posadi u akvarijum ima period prilagodjavanja , kad pocne da se razvija da pusta nove izdanke stari koje smo prvobitno sadili pocinju da odumiru . Ja je imam u akvarijumu nemam hranljivu podlogu i polako se razvija dodajem CO2 u vodu i imam Compac Fluro rasvetu od 5500 K ( Day Light ) . Sadi se na slican nacin kao i Glossostigma elatinoides podeli se u nekoliko mladica na razmak od par santimetara na taj nacin zapocinje sa lepsim popunjavanjem povrsine , svuda je preporucuju kao biljku laku za odrzavanje i kao pravu biljku za pocetnike .
Evo i jedna slika iz mog akvarijuma , tu je i jedan mali Red cherry shrimp koji je tu zaposlen kao bastovan :) .
 

Attachments

  • Red-cherry-shrimp.jpg
    Red-cherry-shrimp.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 33
Dragane, koju granulaciju podloge ti imas i koja mislis da bi bila optimalna za marsileu. Kojom brzinom se siri i kada da ocekujemo da ces da postanes glavni distributer pelcera za zelene tepihe u nas? :hej:

Ne znam bas sta bi se desilo sa njom da imas slabije svetlo, mozda bi pocela da se izduzuje?
 
Kao Glossostigma, trazi sitniju podlogu i sto se tice svetla nije toliko zahtevna kao neke nize biljke tj. Glossostigma, Lilaeopsis brasiliensis... kojima treba jace svetlo za normalan rast. Jedna od biljaka koje ce sasvim lepo uspevati u srednje osvetljenim akvarijumima, dodavanje CO2 nije obavezno, mada ce joj rast biti solidno ubrzan prilikom dodavanja istog.
 
Jos letos sam, BOban ce se setiti, sa njim i sa jos nekim akvaristima razglabala na temu potapanja zemnih biljaka koje imam u dvoristu pod vodu, kao i o vadjenju Cryptocorine iz vode.

No, ovde se radi o biljci koju sam htela da potopim pod vodu, biljcica koja mi svake godine preplavi dvoriste, ja je cupam kao korov, lici na detelinu i nisam znala kako se zove.Samo sam tada mislila kako ima fine male listice i raste nisko, pa bi bila zgodna mozda za potapanje! valjam_se

Istrazujuci pre par meseci nesto o marsileama, nadjoh podatke da se marsilea vodi kao mahovina, a slike su me zaprepastile.Znamo svi kako se oblik koji se gaji u zemlji i oblik pod vodom znatno razlikuju, a slike marsilee koja raste u prirodi na zemlji, rekose mi da svakog leta imam puno dvoriste marsilee kja raste kao korov, u ogromnim kolicinama. Verujem da svi koj su ikad cupali korov u svom dvoristu, prepoznace ovu sliku:
 

Attachments

  • Marsilea.jpg
    Marsilea.jpg
    21.6 KB · Pregleda: 31
Tako da na prolece cu sigurno pokusati ono sto sam letos htela, a nisam :|

Slika koju sam postovala je sa neta, jer ja trenutno zbog zime imam samo visibabe u dvoristu :), pa nisam mogla da slikam.
 
Ja nemam dvoriste, ali naberi mi malo sledece godine, mozda ce hteti da mi zamene u nekoj radnji za ribe i opremu :D :D.
 
Pozdrav
Coa eto Brainmen me je pretekao vec ti je dao odgovor samo bi ja da dodam to da kada sam ja dobio biljku u posudici izgledala je mnogo tuzno i skoro svi izdanci su joj bili sa tri listica slicno detelini samo malo izduzeni nekako cudno deformisani . Sad svi novi izdanci izgledaju lepo zdravo vidi se i na slici tako da je moje misljenje da je biljka kod prodavca mozda bila u malo slabijim uslovima nego sto je to sad slucaj kod mene tu prvenstveno mislim na dodavanje CO2 i na samo osvetljenje . Inace se meni mnogo vise svidja u sadasnjem obliku nego kada sam je kupio , sada su svi izdanci niski , sama biljka se ne izduzuje uvis da bi dobila svetla . Svuda u podatcima na netu ona vazi za biljku koja ne trazi jako svetlo za svoj rast ali iz mog trenutnog iskustva mislim da je ova razlika u obliku listova usko povezana sa intezitetom svetla i ostalim uslovima u samom akvarijumu ali videcemo vreme ce pokazati . Inace sporo raste verovatno sporije nego Glossostigma elatinoides bar po onome kada smo Brainmen i ja pricali na ovu temu . Inace granulacija podloge u mom akvarijumu je izmedju 1 mm i 2 mm sa takom finom podlogom biljka se lepo razvija i gusto izbacuje nove izdanke , sto se tice pelcera bice ih samo da se prvo kod mene namesti
StarChaser probaj to sto zelis da uradis mozda i uspe nesto ali iskreno cisto sumnjam , mozda bi vise efekta imalo kada bi se to probalo sa nekom od biljaka koja raste neposredno uz samu vodu i sami tim cesto bude poplavljena kada su kise jace a i samo staniste je vlaznije u celosti pa se verovatno takva vrsta biljke u svom razvoju vec prilagodila takvom nacinu opstanka da je cesto potopljena .
Znam da je moja mama nekada stavljala jednu vrstu sobnog cveca mislim da je to neka vrsta palmice potapala u potpunosti u vodu naopacke i ona je onda pustala korenje i tezila da izadje sa novim izdancima iznad povrsine vode i tako je opstajala nije venula .
 
Iako poljuljane vere da ce to uspeti, jer postoji oko 60 vrsta marsilea, a koja je ova moja, ko to zna, ipak cu probati, cini mi se ranije nego sto sam prognozirala, jer travica lagano krece, a visibabe su vec prosle :)
Svakako, moram osmisliti koncept kako bi to trebalo uraditi, pa molim za savete po tom pitanju. Na raspolaganju imam jedan prazan akvarijumchic od 20-ak L, i za njega sundjer filter i grejach, poklopac, svetlo montiram po potrebi.
 
Star, ostavi bastovanske biljcice za Marcusov svet biljaka, a o prilagodjavanju tvoje dvorisne marsilee imas u rubrici nezanosise u svakoj akvaristickoj literaturi.
To sto ti pricas je cisto zamajavanje nas ovde, pa da vidimo kakve ces rezultate da imas protivu mog neverni-toma-stava. Mora da je nezgodno.
valjam_se