Microsorium pteropus

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Jo jedna biljka dobro poznata na naim prostorima i pod imenom Javanska paprat i koja zna jako lepo da izgleda u biljnom akvarijumu. Veoma dekorativno deluje kada se biljka vee za panj ili kamen.
Nije teka za odravanje i nije zahtevna u pogledu uslova i parametara vode u akvarijumu. Uski dugi listovi svetlije zelene boje rastu iz rizoma koji se ne sadi, ve? ostaje na povrini dok sitni koren?i?i se vezuju za podlogu. Razmoava se ili pellcerom ili deobom rizoma i biljka nastavlja dalje sa rastom iz oba dela.
Biljka zbog svoje gradje je uz javansku mahovinu, je jedna od ideanih za skrivanje riblje mladji.
Preporu?io bih je po?etnicima.
 

Attachments

  • paprat.jpg
    paprat.jpg
    68.6 KB · Pregleda: 61
Ja bih samo rekao da sam saznao od svog imenjaka da pri tvr?oj i lunatijoj vodi listovi crne, to?nije Microsorum pteropus gubi svoju svjetlo zelenu boju...
Kod mene se to ispostavilo to?nim...
Tako?er primje?ujem da se razmnoava tako, da na starom ve? napola trulom listu iz centralne ilice se razvija mali rizom?ek koji onda pusti par listova... nakon nekog vremen ta mladica se lako otpusti pokuava naseliti ostale dijelove akvarija...vrlo zanimljivo!
E da, ja imam dvije forme, regularni i onaj "windelrv", koji je po meni jedna od najljepih biljaka...
zbilja sam zadovoljan!
 
Da, zaista lepa i u svakom akvarijumu pozeljna biljka , narocito azijsko biotopskim akvarijumima .

Familija : Polypodiaceae
Poreklo : Azija
pH vrednost : 5-8
Tvrdoca : meka voda
Temperatura : 18C - 30C

Kao sto je Mrvica rekao ovu biljku sadimo tako sto je blago opteretimo nekim kamenom ili panjem, stim sto moramo voditi racuna da rizom bude vanpodloge jer u protivnom doci ce do truljenja biljke.
Ipak da bi ova biljka imala lepe i zelene listove ,podloga mora biti obogacena tresetom a mnogi su akvaristi vec primetili da najbolje uspeva u blago kiseloj vodi .
Temperaturni raspon kod ove biljke je veliki, tako da je prihvatljiva kod mnogih vrsta riba koje imaju temperaturne zahteve razlicite. Znaci mozete je imati sa ribama koje traze nesto hladniju vodu 20C-22C ili ribe kojima je potrebna nesto visa temperatura 27C-28C.

U svakom slucaju to je predivna biljka za azijske biotope.