Mrest Celestial Pearl Danio

Evo samo da podelim moje iskustvo o mrescenju Celestial Pearl Danio.

Pre tri meseca oformila sam dva akvarijuma sa namerom da mrestim Celestial Pearl Danio. Svaki akvarijum ima dvanaest riba, pomesane muzjake i zenke. Oba akvarijuma na svom dnu imaju mrezicu kroz koju ikra nesmetano pada na dno s obzirom da ikra nije nesto izuzetno lepljiva i ne ostaje zalepljena za biljke. Pored toga muzjaci Celestial Pearl Danio jedu ikru. S obzirom na sve ovo mi trebamo da imamo gusto zasadjeni akvarijum ili mrezicu na dnu da bi obezbedili mesto koje muzjaci ne mogu da dostignu.

DSCF2016.jpg
Nedeljno ja usisam oko 15 do 20 tek izleglih riba. Ponekada i manje ili nijednu. Razlog tome moze da bude da Celestial Pearl Danio ne bacaju puno ikre odjedanput ili da muzjaci pojedu ikru koja se zalepila za Christmas Moss (Vesicularia montagnei ) koja je gusto zasadjena.

Da sakupim ikru ili tek izlegnute ribe ja protresem Christmas Moss i onda polako usisavam sa crevom isopd mrezice. Tako radim dva puta nedeljno. Ikri i mlade ribe prenesem u drugi akvarijum od 25 l gde ribe rasti do oko velicine od 5 mm.

DSCF2021.jpg

Maticne ribe hranim sa suvom lisnatom hranom, dafnijom i larvama komaraca. Temperatura vode je 22ºC a filtriranje vode je sa sundjerastim filterom sa redovnom zamenom od oko 20% nedeljno. Osvetljenje nije posebno postavljeno za taj akvarijum.

Mlade ribe i sakupljena ikra rastu i razvijaju se u akvarijumu od oko 25 l koji ima sundjerasti filter, bez posebnog je osvetljenja i temperatura vode je 22ºC. Mlade hranim dva puta dnevno sa mikrocrvima, Wardleys Small Fry tecnom hranom, artemijom uz dodatak suve hrane. Ovo je neophodno usled cinjenice da akvarijum sadrzi mlade razlicitog doba.

DSCF2024.jpg

Ovo moje iskustvo nije zasnovano na nekom mom prethodnom iskustvu u mrestu riba vec je zasnovano na razmeni iskustva sa drugim akvaristima i pomalo sreci. Dosadasnji rezultat govori mi da se mrest Celestial Pearl Danio odvija dosta uspeslni i ja sada imam preko 50 malih ribica.

Male Celestial Pearl Danio koje su usisane ispod mrezice i spremne za prenos u novi akvarijum.

galaxy_fry.jpg

velestial pearl danio.jpg


 
Last edited by a moderator:
Uh, bobane gde me nadje. Ipak ce morati da saceka jesen. Jednostavno ne mogu sve da postignem sto sam planirao. Zato razmnozavajte (coa) te ribe pa na jesen da kupim celo jato i napravim "bum" na trzistu kad ih budem razmnozio.
 
Ma polako Zopex .. ima vremena .. nisu toliko ugrozene na nasem trzistu samo nisu mozda
ekonomski prihvatljive.
Pored ljudi u ovoj temi razmnozavaju ih i visegodisnji uzgajivaci, clanovi i ovog foruma koji nisu toliko aktivni. Imaju svoje forume .. ;) ..

Idi etapno , pa kad zaokruzis jednu celinu kreni dalje.
Obicno kada se ljudi razmasu na sve strane nema nista od 'posla' .. ;)

Potrudicu se Bobane ali mene ta ekonomska strana hobija nikada nije privlacila.
Nemam nista protiv da neko povrati ulozeni dinar, ali eto za mene to nekako nije primarno.
 
Zato sam i stao da se ne rasplinem na sto strana. Ekonomska strana celog ovog hobija mi uopste nije primarna. Prodam nesto riba ili zamenim ali kad bih izracunao koliko me kosta ovaj hobi ribe koje prodajem bi trebalo da budu paprene.
 
Naravno da u svemu ovome ekonomska strana nije primarna jer da je tako onda ne bi bio hobi vec biznis. Ipak to neznaci da mi ne treba da iskoristimo sansu ako je vec tu i da pokrijemo troskove ili ih barem ublazimo. Sta vise novac od toga moze da se ulozi nazad u hobi.

Pazi nepisam ja ovo da bi bilo koga kritikovao radi necega vec da ukazem da bez obzira da li ti zelis ili ne tvoje Celestial Pearl Danio se mreste. One to rade redovno i sav tvoj trud se svodi na sakupljanje mladih. Jasno mi je da to zahteva vreme a svaka greska rezultira gubitkom mladih. Meni se pokvario grejac i oko 150 komada riba je uginulo. Sve su bile manje od 5 mm, recimo oko 2. Pored toga to zahteva i prosirenje akvarijumskog sistema.

Bez obzira na te gubitke mrest ide dalje i ribe rastu i pristizu za prodaju.
 

Attachments

  • IMG_4661.jpg
    IMG_4661.jpg
    52.3 KB · Pregleda: 543
Tu si u pravu, prosle nedelje sam prodao stotinak mladih ancistrusa, nisu neke pare u pitanju ali sam se lepo osecao kad sam ih dobio. Inace imam neku saradnju sa par sopova, negde prodam za novac, negde menjam za hranu i u celoj situaciji sam zadovoljan.
 
Obecao sam sebi, a i ovde na forumu da cu na jesen da startujem sa ovim ribicama i danas je taj dan! Od coe stiglo lepo jato od 10 ribica. Pustene su u vec pripremljne 50 litarski aq. pa cu videti kako ce se ponasati i ako im to ne bude dovoljno imam i jedan 110 lit. koji je trenutno prazan pa mogu da ih preselim. Posle nekih pola sata dao sam im zivu dafniju i prvo se jedna osmelila da je jede, a zatim su i ostale navalile. Malo su plasljive kad se krecem pored aq. ali kad se umirim slobodno izlaze iz sklonista i uzimaju hranu. Sad ce biti malo izucavanja, stelovanja vode pa da vidimo da li ce se izmrestiti?
 
Jesen stize dunjo moja :)

He he, tako je to sa ovim ribama. Ako zelis da ih gledas onda skuvas kafu, sednes i posmatras. 50 litara je sasvim dovoljno, nemas potrebe da ih selis u veci akvarijum. Nisi naveo koje su velicine.

Inace da dodam da su ove moje zastale sa mrestom u zimskom periodu. Mozda je to samo koincidencija ali je tako. Sada je dosta otoplilo pa gledam sta se desava ali jos nema mresta. Tu su u pitanju dve sada vec povece grupe za mrest.
 
Ribe su maticne, potpuno odrasle i mrestile su se kod coe tako da tu ne bi trebalo da bude problema. Nisu cak ni nesto specijalno plasljive, jer jutros slobodno jure dafniju iako sam se muvao pored akvarijuma. Uslovi su joj dobri tako da je sad sve na njima.
 
Odnos polova je 5 + 5. Nismo birali pa je tako ispalo. Muzjaci se jasno razlikuju od zenki, jace su obojeni i peraja su im jarko crvena dok su kod zenki bezbojna. Malo duze sam ih posmatrao. Svih pet muzjaka proganja jednu zenku koja povremeno ulazi pracena sa dva, tri muzjaka u gustis mahovine. E sad da li se mresti ili ne, to nisam uspeo da vidim. Kako u akvarijumu ima non stop zive hrane pokusacu da vidim da li bi se eventualna mladj mogla odrzati pored roditelja.
 
My Celestials stopped breeding over the winter season and today I gathered my first batch of fry but only a few. Obviously they are seasonal breeders as it is now early spring here in New Zealand. Over the coming weeks the numbers of fry should increase dramatically and will continue to breed until early-mid autumn (April/May)

The pictures are of my breeding set-up. The adult breeding Celestials are in the 2 smaller tanks with approximately 24 mixed sexes in each tank. Each breeding tank is checked weekly for fry.

The other photo is of the 3 larger tanks that are used to raise the fry. The new fry are put into one tank until they are about 1 month old and then the fry are moved to the other tanks as they progress in size. :lol:
 

Attachments

  • IMG_0243.jpg
    IMG_0243.jpg
    45.6 KB · Pregleda: 540
  • IMG_0245.jpg
    IMG_0245.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 576
Kod mene lepe vesti. Prekjuce sam primetio desetak malaca (oko 2 mm) kako slobodno pliva pored roditelja. Onda sam krenuo sa panicnom "proizvodnjom' infuzorije i artemije da nahranim "stado". Da li ih je bilo vise pa su ih odrasle pojele to neznam ali ove posmatram vec dva dana i cini mi se da se broj ne smanjuje i da ih odrasle ne diraju. Mozda je to zato sto non-stop imaju zivu dafniju u akvarijumu pa su site. Ovih dana cu oformiti jos jedan akvarijum pa da primenim "Kiwi" metod.
Mikro crvi su mi propali letos dok sam bio odsutan, a na zalost se nisam potrudio da nabavim nove tako da ako ih neko ima, zainteresovan sam za njih.
Vidim da boban spominje tecnu hranu za mladj ali na zalost nisam je nasao kod nas, pa cu pokusati tradicionalnim metodama da ih odhranim. Malo sam istrazivao oko ove ribice i ima interesantnih stvari kako je pronadjena i koliko dugo je tajeno mesto na kom je pronadjena pa cu se potruditi da nesto napisem o tome.
 
E pa bas mi je drago. Samo vi nastavite da ih proizvodite, pa cu sad verovatno ja od vas da kupujem. :sampion:

Ja sam ih prebacio u dva ukrasna akvarijuma i od mene nece biti otprilike nista par meseci, sta da radim kad moram da se posvetim zivorotkama. Narod se pita, a narod je uvek u pravu :sampion::sampion::sampion:
 
Evo ja bih da pokusam takav mrest ali kolike rupice treba da budu na toj mrezici? Doneo sam iz Srbije 25 kom . Nabio tu mahovinu i sad sam u dilemi: Koliko gusta mrezica:?:
 
Uh. :( Pa to i razmisljam ali imam mrezicu gde ribe prolaze i neku skoro kao za komarce tj. ima otvore 1x2mm. Koliko vidim na slici kod Kiwi sa strane postoje prorezi (dosta veliki)ili mi se cini. I kako da postignem temp 22C? U ovoj ekvatorijalnoj Grckoj:ebote:

Kolika je velicina te ikre u mm?
 
Ovde u farbarama ima da se kupi plasticna "mrezica" ili kako se vec zove, za cedjenje valjka za krecenje. To je od deblje plastike ali ribe ne mogu da se provuku. pokusaj da nadjes nesto tako ili slicno. Malaca ces imati i bez odvajanja i mrezice, samo stavi dosta mahovine i videces kako se pojavljuju i plivaju pored odraslih. Kad su u toj nekoj velicini odrasle ih ne diraju, ali ih jedu dok su jos u stadijumu larve i kad tek pocinju da proplivavaju. Inace smislio sam :ebote: jednostavan "hladnjak" za vruce dane. Potrebno je da imas frizider sa komoriom za duboko zamrzavanje i da je blizu akvarijuma. Uzmes bakarnu cevcicu 2-4mm, namotas sto vise namotaja oko metalnog valjka u vise slojeva i to stavis u zamrzivac. Izbusis frizider sa zadnjnje strane i kroz rupice provuces 2 creva od pumpe za vazduh. Na jedan kraj stavis pumpu a na drugi kamen za rasprsivanje.
"Izgleda sasavo, al deluje".
 
Evo na slici se jasno vide dimenzije tih otvora. Kako je vec navedeno poenta je u zaustavljanju riba dok ikra moze slobodno da prodje. Otvori na ovom poklopcu savrseno se uklapaju u taj zahtev. Nikada nijedna riba nije uspela ili nije ni zelela da se provuce ispod tog poklopca.

Sto se tice tog sasavog hladnjaka ja bi radje kroz tu bakarnu cevku terao vodu. Mislim da bi to bilo efikasnije.
 

Attachments

  • IMG_6511.JPG
    IMG_6511.JPG
    38.9 KB · Pregleda: 532
  • IMG_6512.JPG
    IMG_6512.JPG
    46.2 KB · Pregleda: 492