Mrest Celestial Pearl Danio

Evo samo da podelim moje iskustvo o mrescenju Celestial Pearl Danio.

Pre tri meseca oformila sam dva akvarijuma sa namerom da mrestim Celestial Pearl Danio. Svaki akvarijum ima dvanaest riba, pomesane muzjake i zenke. Oba akvarijuma na svom dnu imaju mrezicu kroz koju ikra nesmetano pada na dno s obzirom da ikra nije nesto izuzetno lepljiva i ne ostaje zalepljena za biljke. Pored toga muzjaci Celestial Pearl Danio jedu ikru. S obzirom na sve ovo mi trebamo da imamo gusto zasadjeni akvarijum ili mrezicu na dnu da bi obezbedili mesto koje muzjaci ne mogu da dostignu.

DSCF2016.jpg
Nedeljno ja usisam oko 15 do 20 tek izleglih riba. Ponekada i manje ili nijednu. Razlog tome moze da bude da Celestial Pearl Danio ne bacaju puno ikre odjedanput ili da muzjaci pojedu ikru koja se zalepila za Christmas Moss (Vesicularia montagnei ) koja je gusto zasadjena.

Da sakupim ikru ili tek izlegnute ribe ja protresem Christmas Moss i onda polako usisavam sa crevom isopd mrezice. Tako radim dva puta nedeljno. Ikri i mlade ribe prenesem u drugi akvarijum od 25 l gde ribe rasti do oko velicine od 5 mm.

DSCF2021.jpg

Maticne ribe hranim sa suvom lisnatom hranom, dafnijom i larvama komaraca. Temperatura vode je 22ºC a filtriranje vode je sa sundjerastim filterom sa redovnom zamenom od oko 20% nedeljno. Osvetljenje nije posebno postavljeno za taj akvarijum.

Mlade ribe i sakupljena ikra rastu i razvijaju se u akvarijumu od oko 25 l koji ima sundjerasti filter, bez posebnog je osvetljenja i temperatura vode je 22ºC. Mlade hranim dva puta dnevno sa mikrocrvima, Wardleys Small Fry tecnom hranom, artemijom uz dodatak suve hrane. Ovo je neophodno usled cinjenice da akvarijum sadrzi mlade razlicitog doba.

DSCF2024.jpg

Ovo moje iskustvo nije zasnovano na nekom mom prethodnom iskustvu u mrestu riba vec je zasnovano na razmeni iskustva sa drugim akvaristima i pomalo sreci. Dosadasnji rezultat govori mi da se mrest Celestial Pearl Danio odvija dosta uspeslni i ja sada imam preko 50 malih ribica.

Male Celestial Pearl Danio koje su usisane ispod mrezice i spremne za prenos u novi akvarijum.

galaxy_fry.jpg

velestial pearl danio.jpg


 
Last edited by a moderator:
Probao sam vodu ali se vrlo brzo smrzne u cevima tako da to otpada. Ovo sam se zezao, jer mi hladnjak bas i ne treba (radi klima za celu kucu) ali sam dobio ideju pa da probam.
 
Ja sam mislio da teras vodu nekom pumpom kroz te cevi i mislim da tada ne bi bilo smrzavanja. Naravno da je tu problem regulacije temperature ali jedna takva improvizacija zahteva nasu prisutnost.
Mislim da je nepotrebno da dodam da nisam isprobao tako nesto pa sve ovo sto pisem je cisto razmisljanje :)
 
Vidi, ja sam stvarno probao i voda se ipak zamrzne, jer se u cevima na zidove hvataju kristali i polako zatvore cev. Doduse ja sam imao cevi koje su samo 3mm unutrasnjeg precnika. Da su deblje mozda bi i radilo sa vodom. Sa vazduhom radi, a tacno je da je ucinak mnogo manji nego sa vodom.
Nisam to dovoljno dugo testirao da vidim kakvi su ucinci ali za nekog ko ima vremena i treba mu ovako nesto, vredi probati. Inace ukoliko se pokaze kao svrsishodno termostatom (obrnutim) ili akvaristickim i jednim relejem bi se resio problem regulacije temperature.
Ovo je samo sasavo razmisljanje i ovako nesto nema neku buducnost, jer treba da je zadovoljeno mnogo stvari da bi ovo imalo svrhe. Ako pokusavate OPREZ gde busite frzider da ne ostetite cevi sprovodjenje gasa.
 
Mislim da ti uvek mozes da kombinujes odnos debljine cevi I njene duzine koja je izlozena hladjenju.
Koliko god da deluje suludo ovo sto si pokusao je u stvari isto sto I akvarijumski hladnjak. Izvadi motor iz frizidera sa svim cevima koje hlade I koje se hlade, preuredi sve to I eto ti hladnjak za akvarijum.
 
Kod mene u gusto ubiljenom akvarijumu, bez mrezica i specijalne hrane sa 8 brojno stanje se popelo na 13. Pritom na beogradskim vrucinama, bez klime, temperatura se krece od 26-29 stepeni.
 
Tako slicno je bilo I kod mene. Nadjem poneku nakon nekog vremena.
Kada je sve to stavljeno pod kontrolu broj prinova se popeo na stotine. Razlika je ocita.
Naravno ako tebe to puno ne interesuje onda si sigurno zadovoljan I sa nekoliko Galaxy.
 
Danas sam podigao mahovinu i prebacio sve ribe na kratko u jednu posudu da bi stavio mrezicu jer dok sam je predhodno stavljao dok su ribe bile u vodi sve su se podvlacile pod mrezicu sto nisam hteo.

Pitanje: Prilikom tih radova dve ribe su se samo uzvrnule i kao mrtve plutale. Mislio sam da se pretvaraju da su crkle jer kad sam im priblizio prst one su se naglo trgle i otplivale i opet se izvrnule. Kad sam zavrsio sa radovima posle sat vremena gledam one i dalje izvrnute, znaci mrtve.
Jel moguce da one riknu trenitno od straha???:ebote:Znaci od 25 kom dve su trenutno crkle na moje oci.
 
Nije od mrezice jer su se izvrnule pre nego sto sam poceo da ih vatam. Znaci od straha:ebote::ebote::ebote:. To sam i ranije video ali sam pomislio da je nesto drugo. Bas su plasljive....:(
 
To je tipicni primer stresa koji moze da dovede do uginuca. U sustini da si prekinuo sa radom nakon prvog povratka u neku normalu ribe bi verovatno ostale zive.
Takvo ponasanje je cesto prisutno kod nekih akvarijumskih riba.
 
Bas zanimljivo... Znaci u takve ribe spadaju i ove. Znaci i tebi se Bobane to desavalo sa CPD??? Pretpostavljam...
Sad sam se zapitao za neke druge vrste kao na primer gupike koje su prilicno lezerne i ne traumiraju se na hvatanje mrezicom. Da li su i one nekad davno bile takve pa su kroz generacije zatocenistva oguglale tj pocele da se ne plase . Da li ce kroz mnoge generacije i CPD postati malo kulje (da ne kazem vise cool) ? :)
 
Iskreno da ti kazem ja nisam imao to iskustvo sa tim ribama. Hvatao sam ih ali nisu tako reagovale. Ipak to sam video kod mnogih drugih riba a mozda su sampioni po tom pitanju Rummynose i Glass bloodfin tetre. Cak i kod njih nema pravila. Nekada se potpuno izgube a ponekada su sasvim ok.
U sustini dovoljni je da se dotaknu posle soka i to ih nekako povrati.
 
Jeste velika praznina od kad je tema bila aktivna al mi je glupo da otvaram novu temu zarad jednog komentara....:)

Od kad su pocele mikrorazbore kod mene da bacaju ikru prosto sam se iznenadio koliko je ikra krupna i lako uocljiva,prosto mi je bilo neverovatno da je ikra njihova, s obzirom da su roditelji tako sitni.Koridorasi sterbai bacaju mozda 10% veca jaja...
Zato mislim da je potrebna mrezica sa krupnijim okcima (rabic zica koju sam ja stavio) nego mrezica za komarce jer jaja ce tesko propadati izmedju i vise ce ostajati u njoj ili na njoj,a onda mrezica gubi smisao.

:hej:
 
Nemoj da ih mrestis sa mrezicom. Prebacuj maticu iz akvarijuma u akvarijum, a u svaki mahovina. Treba ti nekoliko spremnih manjih akvarijuma.
 
Mrezica je vise nego korisna. Iznad mreze se stavi mahovina I rezultat je zadovoljavajuci.
Broj sacuvane ikre se znatno povecava. Skupljanje ikre je obavljano jednom nedeljno.
Inace sve sam rasturio I sada imam jos oko 150 riba za prodaju I nekih desetak u mom akvarijumu.