Mrijest Crne tetre (Udovica)

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Crna tetra poznata kao i udovica je jedna od najsirenijih riba u nasim akvarijumima.Zenka udovice je veca od muzijaka.Zive u mirnim vodama brazila,bolivije.Najbolja temperatura za tetre je od 22 do 25 C.

Tetre je prosto gajiti.
Sve sto nam treba je jedan akvarijum od 30l pa nadalje.
za vodu ne treba da brinemo mozemo koristiti vodu iz vodovoda samo prokuhanu.Kada naspemo vodu u akvarijum stavimo grijac.Grijac nastimamo na 25 C.Poznato je da veca temperatura ubrzava mrijest.Ako je zenka skotna bice deblja od muzijaka.
Kada smo sve to uradili stavimo zenku tetre da bude SAMA u akvarijum 2-3 dana.Nakon 2-3 dana ubacimo i 2 muzijaka.Na dno akvarijuma stavimo mrezicu a ako nemamo mrezicu stavimo jedan sloj klikera.
Mrijest moze poceti odmah mada najcesce se mrijeste sutradan ujutro.Kada primijetimo da muzijak udara zenku to je znak da je mrijest poceo.Mrijest se zavrsava za 2-3 sata.Kada je mrijest zavrsen vadimo ribe.Ako smo koristili i mrezicu vadimo i nju,a ako smo koristili klikere najbolje je da nista ne dirate.
Na temperaturi od 25 C,nakon 24 sata ce se razviti male larve.Nakon 4 dana mlade ribice pocinju plivati.


Ako neko ne zna koja je ta riba evo slike:
 

Attachments

  • blacktetra1.jpg
    blacktetra1.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 290
Pitam iz tog razloga sto sam taj izraz "crna udovica "za crnu tetru, cuo bas u BiH i Hrvatskoj..Kod nas u Srbiji je zastupljen samo izraz "crna tetra".
 
Fauna said:
Pitam iz tog razloga sto sam taj izraz "crna udovica "za crnu tetru, cuo bas u BiH i Hrvatskoj..Kod nas u Srbiji je zastupljen samo izraz "crna tetra".

Ne ja nikada nisam cuo bar od ovih mojih prijatelja sto se bave akvaristikom da su rekli "crna udovica".Ja je znam kao tetru crnu tetru i udovicu,a za Crnu udovicu nikad nisam cuo :roll: [/i]
 
Moze da se drze sa tim ribama, nema tu neke velike frke. Brza je to riba i ona zna da se brine o sebi a i ona dosta poraste.
Molly su uvek nekako nezgodne, stalnio nesto ceprkaju itd a i dosta porastu pa to moze da bude mali problem mada kada se naviknu jedna na drugu onda je ok.