mrijest mandarinaca u akvariju

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Ovo je dogadjaj od prije mjesec dana (koji se ponavljao nekoliko puta uzastopno tokom večeri i tokom sljedećih nekoliko dana).

Trenutno u akvariju imam muzjaka i zenku koji su stigli iz razlicitih ducana, razlicitih drzava u rezlici od dve tjedna.
Muzjak je stigao prvi, a za njim i zenka. Uzela sam ih iz razloga jer sam se htjela riječiti planarija tj. flat wormsa koji su se poceli razmnozavati velikom brzinom (a kemiji ne vjerujem, posebno ne kada je u pitanju riješavanje ovih otrovnih crvića koji svojim uginučima mogu zagaditi i otrovati vodu do tih razmjera da nam uginu neke ribe u akvariju).
Za mandarince proovjerneno znam da ih tamane. (pojeli su ih u roku 3-4 tjedna).

06.06.06. Dogodio se nave?er, oko 10 sati da su njih dvoje zaplivali zajedno i ispustili mljec i ikru istovremeno u struju.
Mužjak prvo krene prema ženki te se šepiri oko nje i lagano joj prilazi.Malo se mota oko nje dok i ona ne krene prema njemu, a onda se "zagrle" te zajednički zaplivaju prema površini i istovremeno otpuste mlječ i ikru, na vrlo jakom protoku.
Oni istog časa se vrate na dno. Nakon par minuta ponove postupak. Izmedju mrijesta može proci par minuta do nekoliko sati i tokom jedne večeri to ponavljaju nekoliko puta.
Isto se ponavlja nekoliko dana za redom u tom periodu.

Zenka je prije mrijesta izuzetno debeljuskasta i zaobljena tako da lako predvidimo da bi se uskoro mogao obaviti mrijest, koji je toliko lijep za gledati.
Izgledaju jako romantično i prekrasno, kada zagrljeni plivaju.

Nažalost nisam uspjela snimiti dobru sliku, ali zato ima nekoliko odličnih malenih filmova, koje još moram optimizirati da bi bili pogodni za dizati na forum.
 
Bas mi je drago da su se mandarinci izmrestili u tvom akvarijumu. Nadam se da ces nas hronoloski obavestavati sta ce se dalje desavati.

Da li si i pre imala iskustva sa mrescnjem mandarinaca ili ti je ovo prvi put ?
 
Ovo je prvi puta, jer do sada i nisam imala par.
Ovaj je par vec nekoliko mjeseci u akvariju. Inace najveci problem s mandarincima je njihova prehrana i ljudi počesto ne mogu duze od mjesec dana imati samo jednog, jer im zna faliti hrane, a suhu hranu rijetko kada (vecina i nikada) ne uzima.
Oni inace imaju vrlo sitna usta, te se prehranjuju zivim sitnim organizmima u akvariju, te su sto se prehrane tice zahtjevni kao morski konji?i i morska šila.

Nazalost nemam sto izvjestavati jer uzgoj larvi mandarinaca je vrlo vjerojatno nemoguca misija (pogotovo u uvijetima koje ja mogu pruziti). Tako da je to kod mene samo lijep dozivljaj i atrakcija.