mutna voda u aq mesec dana

disa

New Member
24 Februar 2007
6
0
1
Pocetnik sam nov sam i nerazumem se u akvaristiku puno.Imam aq od 300 l.Stanovnici njega su ciklidi malawi.Formirao sam ga 05.11.2006.Imam spoljni filter i dosla je njegova zamena.Posto proizvodjac nema orginal filtere za zamenu morao sam da sam pravim filter.Posto sam stari filter izvadio i bacio,napravio sam novi i to ovako:dole su 3 plasticne kuglice,onda 2 reda vate,pa onda 100 g aktivnog uglja,opet red vate i na kraju bio sundjer.Kazu da je ovo ok raspored filtera.
Od kad sam zamenio filter voda mi je postala mutna(ne prljava nego mutna).Neznam sta se desava,ribice su ok,sve normalno jedu i krecu se po aq.Voda je mutna vec mesec dana.Da je neki nedostatak bakterija,pa valjda bi se namnozile za mesec dana.Da li mi moze neko pomoci i posavetovati sta da radim dalje?
 
Pozdrav
Kao prvo izvadi taj aktivni ugalj on ti ne treba o tome je vec bilo pisanja ako se ne varam , to sto ti je voda mutna to je pojava infuzorije nije nista cudno ( U novom filteru ti se jos nije oformila kolonija korisnih bakterija ) , posto drzis malawi ciklide u akvarijumu nece ti predstavljati problem gasenje svetla na par dana pa ce stanje u akvarijumu da ti se popravi samo od sebe .
Pozdrav
 
disa , prvo da ti pozelim dobrodoslicu i prijatno druzenje na forumu.

Sto se tice tvog akvarijuma i mutne vode , mislim da se tu radi kao sto je to u vecini slucajeva kada se menjaju filteri ili filter mase, o prekidu "kruzenja materija u vodi" Sta se konkretno desilo , da li su poremecene kolonije korisnih bakterija ili nesto drugo , to su pitanja i odgovori na koje sada mozemo samo nagadjati. Mozda si prekomerno hranio ribe ili je nesto drugo dovelo do toga da se zamuti voda, mozda se samo radi o infuzoriji, mnogo cinilaca moze biti u ovom slucaju.

Moj savet bi bio, sacekati par dana da se akvarijum stabilizuje (da se uspostavi biolska ravnoteza) ako se to ne desi i stanje bude bilo gore, izmeniti 3/4 vode u akvarijumu i OBAVEZNO postaviti aktivni ugalj u filter. Aktivlni ugalj je kod nas neopravdano i neshvatljivo izbacen iz upotrebe , akvaristi ga najcesce koriste posle lecenja riba kako bi pokupio lek iz akvarijumske vode sto je sasvim i ispravno ali kod tek formiranih akvarijuma neki akvaristi zagovaraju njegovu "stetnost" ,sto takva tvrdnja niposto ne drzi vodu . Aktivni ugalj je sundjer za sve materije ,nekada se mislilo da je samo za neoorganske sto nije tacno ,on upija i organske materije ! ...i bla..bla. bla....da ne skrtecem sa teme, u nekoj drugoj temi cemo o tome diskutovati....;)
Znaci ako izmenis vodu u akvarijumu, postavi u filer masu aktivni ugalj kako bi pokupio sve teske metale i ostale stetne materije u vodi koje su unesene sa svezom vodom (a uvek ih ima u gradskim vodama) koje mogu uticati na zdravlje riba . Nakon 15-tak dana, izvadi aktivni ugalj i nemoj ga vise vracati u filter.

Eto , toliko...Sada sledi samo strpljenje i prvo da vidim o da li ce se akvarijum stabilizovati posle tvoje rekonstrukcije filtera.:)
 
Prvo ti želim dobrodošlicu na forum :)

Imaš malawi ciklide, oni su kopači, pa je pitanje kakvu podlogu imaš i da li je možda voda u akvariju zbog toga mutna?

Isto sam uvijek za aktivni ugljen, naravno kvalitetan i dobro ispran, te redovito mijenjan. Ako ga nisi odavno promijenio, možda je vrijeme da kupiš novi i promijeniš ga. Stari i potrošeni aktivni ugljen je najbolje zamijeniti novim. Ja se uvijek držim uputstva na pakiranju i ako kaže 250g za 300 l, traje 2 mjeseca...onda se tako toga i držim. Nikako nemoj stavljati pa vaditi aktivni ugljen (osušiti ga) pa vračati u akvarij, tada isto može otpuštati svašta u akavrij.

Koji je protok filtera i na koju litražu akvarija?
Pokušaj također, nabaviti neke startne kulture za filter (ima ih za kupiti, barem sam ih kod nas viđala), a možeš i pričekati, filter ce se sam zaciklirati.
Na kraju krajeva, opiši koju imaš podlogu, jer ako imaš s ciklidima i zemlje ispod pijeska...nikada nećeš doći na zelenu granu s kristalno čistom vodom.
 
Evo kako to otprilike izgleda.
Aktivni ugalj sam stavio pre nedelju dana i nista nije promenio.Kao podlogu imam malo krupnije bele kamencice,tako ta mi malawi ne kopaju i nedizu mi prljavstinu sa dna.Probao sam i da drzim aq sa ugasenim svetlom 2 dana i nista.Stvarno neznam sta vise da radim da bi mi se voda izbistrila.POMAGAJ TE
 

Attachments

  • DSC00072.jpg
    DSC00072.jpg
    37 KB · Pregleda: 78
  • DSC00071.jpg
    DSC00071.jpg
    50.1 KB · Pregleda: 63
Ovo ne lici na infuzoriju. Cak boja vode vise vuce na zelenu sto moze da ukaze na problem sa algama. Da li ti je aq izlozen suncevom svetlu.?
Moze da bude jos par stvari, da nisi preterivao sa hranjenjem??.
Da li si oprao aktivni ugalj pre stavljanja u filter??.
Ovo mi najvise lici na los aktivni ugalj ili si ga suvog stavio u filter bez prethodnog pranja.
Nemam nista protiv koriscenja uglja u filteru ako se zna kako se, koliko i pod kojim uslovima koristi.
Da li bi mogao da slikas i taj filter jer meni nije jasno o kom filteru je ovde rec. U svakom slucaju 3 biokuglice su malo za aq od 300l.
Za pocetak, promeni sto vise mozes vode ali ne vise od 30-40%. Posle toga menjaj dnevno po 30-tak litara dok ne vidimo sta se desava.
I izvadi taj aktivni ugalj i isperi ga pod jakim mlazom vode, ako izlazi iz njega mnogo crne vode nemoj ga vracati do daljnjeg. Inace antivni ugalj se menja na mesec dana najvise.
 
Isto takodje sam za svakodnevno menjanje vode, a ima i jedan DIY rent-a-UVsterilizator koji je poceo da kruzi gradovima Srbije, gde god da se pojavi zelena voda :)
Ovakvu vodu prvi put vidim u zivotu.:|
 
Ne,aq nije izlozen uopste suncevom svetloscu,nije ni blizu prozora.Nisam oprao aktivni ugalj.Kada sam ga kupio samo sam ga stavio u filter nisam znao da treba da se propere niko mi nije rekao.Da li sad mogu da ga izvadim i operem?Ako ne sutra cu odmah uzeti 300 g oprati i staviti u filter pa ce mo videti.Sto se tice hranjenja,nisam preterao hranio sam normalno.Evo slika filtera i jos jedna slika vode
 

Attachments

  • DSC00073.jpg
    DSC00073.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 51
  • DSC00074.jpg
    DSC00074.jpg
    39.1 KB · Pregleda: 50
  • DSC00075.jpg
    DSC00075.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 47
  • DSC00076.jpg
    DSC00076.jpg
    34.8 KB · Pregleda: 54
Naravno da su sada stvari mnogo jasnije . Taj filter ( ne znam tacno o kojem modelu je rec) ne moze nikako biti primaran filter za akvarijum od 300l. Moras promeniti kompletan filter ili kombinovati jos neki zajedno sa njim.

Sto se tice vode u akvarijumu ,potrebno je celokupnu vodu promeniti , dobro iskuvati podlogu i sve iz pocetka poslagati ,tj. ponovo oformiti akvarijum . Naravno, prethodno ribe prebaciti u neki pomocni manji akvarijum dok se sve to ne sredi.
 
Sta li je jasnije?

Nego, Disa...
ovo mnogo lose izgleda i cudim se da ribe podnose ove uslove.
Voda ti je prljava uglavnom od neadekvatne filtracije a ova tamna boja je posledica od ugljenog praha koji se iz filtera prelio u aq.
Sto se filtracije tice, ne znam ko ti je prodao hang-on filter za aq od 300l ali je definitivno prevara. Za ovakav akvarijum moras imati spoljasnji stakleni filter zapremine barem 30-40 litara koji ce gurati fontanska pumpa. Po forumu ces naci dosta o tim filterima i nacinu na koji oni rade. Pitaj slobodno ako imas nejasnoca, ali moraces da napravis takav filter ako zelis da drzis akvarijum te zapremine. Ako nemas prostora na polici pored jedne od bocnih strana aq preporucio bi ti da razmotris opciju kanister filtera.
Kako stvari sada stoje, ribe bi trebalo da das nekom na cuvanje ili ih izmestis u neku privremenu posudu a akvarijum ispraznis, dobro operes i ponovo napunis.
I podlogu bi trebalo oprati ako ne i dezinfikovati. Za to vreme resi pitanje filtracije jer hang-on nije dovoljan. Onda ponovo iscikliraj aq sa novim filterom, mozes i ubrzano sa dodavanjem preparata za cikliranje.
Aktivni ugalj se pere pre upotrebe. Mozda neki nemacki kvalitetni ne mora, ali ovi koji su kod nas u prodaji su puni prasine koja dospe u vodu i oboji je umesto da je ocisti u kristalno-providnu.
 
Prokuvao sam celu podlogu kada sam formirao aq.U radnji gde sam kupio filter rekli su mi da je ovaj filter sasvim ok za moju litrazu.Nerazumem kako je bilo do pre mesec dana sve ok i od jednom se zamutila.Hvala vam puno na svetima
 
Nije problem bio u podlozi. Mesec dana je sve bilo ok jer si ciklirao aq, kad si dodao ribe i poceo da ih hranis doslo je do poremecaja parametara vode koje filter ovog kapaciteta nije mogao da isprati. Amonijak,nitrati i oostala cuda su poceli da se gomilaju dok nisu dosli do granice kad se sve raspalo. Povrh toga ugljena prasina je zacinila vodu da dobije ovu boju ustajale bare.
Sad je akvarijum kontaminiran otrovima i raznim organizmima koji su opasni po ribe. Zato preporucujemo da se sve opere i dezinfikuje. U medjuvremenu ces morati da resis pitanje novog filtera jer ovaj hang-on nikad nece moci da obavlja posao u ovom akvarijumu.
 
Koliko vidim filtraciju ti radi hang-on filter. Mali, spoljasnji i najvise od svega neadekvartan za litrazu tvog akvarijuma. Takav sam filter jedno vreme koristila za akvarijum od nekih 40l i tu je islo nekako. Voda je bila dobra ali sam ga morala cistiti barem dva puta nedeljno. Izuzetno mala kolicina filtracionog materijala nije ni mogla da odradi posao i rezultat vidimo.
Apsolutno se slazem sa Eddie-em da ti je neophodan spoljasnji stakleni filter (ili kanister, ako mozes odvojiti para za tako nesto) i generalno preuredjivanje svega. Trebalo bi odreagovati brzo jer stvarno mi je cudno da sve ovo traje vec tako dugo a da nekih vecih posledica nema.
I nadam se da ih nece ni biti.

Sta je sa osvetljenjem? Koji je interval paljenja i gasenja svetla?


@ Coa, ako vec zelis pomoci, uradi to na jasan i precizan nacin. Obrazlozi svoje stavove argumentima i iznesi konkretne predloge resavanja problema.

Nejasni, "uvijeni" i aludirajuci postovi ce biti uklonjeni.
 
Koliko vidim iz svojih postova jasno sam predlozio tri stvari: svakodnevnu zamenu vode, koriscenje UV sterilizatora i jaci filter.
Ne znam kako to nisi mogla da zakljucis, niti primecujem u tvom postu neku posebnu argumentaciju, kompletniju od moje, osim, ako mene pitas, besmislenog poredjenja svog akvarijuma od 40l sa Disa-inim od 300l i hang-ona razlicitih modela i snage.

Kada se odbaci deo tvog sadrzaja koji nije nikakava pomoc, tvoj post se svodi na to da isto kao i ja predlazes jaci filter.

Totalno je nejasno sta podrazumevas pod "generalnim preuredjenjem svega". Potpuno besmislen komentar koji u kontekstu ovakve vode ne znaci nista.

Cemu pitanja za osvetljenje? Ako si vec konstatovala da je problem u filtraciji, sta ce da promeni ovaj ili onaj odgovor vezan za svetlo, ili pitas tek da bi nesto pitala?

Tako da tvoj poslednji komentar dozivljavam kao potpunu nemoc sagledavanja svojih i tudjih postova.
 
Posto mi je sad neophodan drugi filter,zanima me da li mogu taj novi stakleni filter da stavim ispod aq u postolje da mi bude?A da li Mirka mozes da mi kazes vise o to kanisteru sto si spomenula,sta je to i koliko je to para?
 
Slazicu se sa Faunom, da su stvari mnogo jasnije posto smo videli da koristis hang-on filter. Vidjala sam hang-on filtere koji su besprekorno "obavljali posao" i u akvarijumu od 100L,ali obavezno u kombinaciji sa manjim unutrasnjim filterima. Ali za 300, cak i da imas najjaci model, apsurdno je ocekivati da ce filtracija biti dobra.
Evo, ja na primer, trenutno imam jedan najmanji model hang-ona, ali za 30L i to za hiper ubiljen akvarijum, gde je znatno bolja situacija nego kada bi to bio jedan mini Malawi akvarijum. Sada imas vise primera koriscenja hang-on filtera za razne litraze, sigurna sam da ce ti biti od pomoci u prepoznavanju neadekvatnosti tvog sadasnjeg filtera (pored nastale situacije, naravno)

Koje jos filter medije imas u tom filteru??


Mirka, mislim da je tvoje "upozorenje" coi krajnje paranoicno...covek nije mogao biti jasniji. Mozda bi bilo prihvatljivije da je napisao neki duzi post kao sto je moj, ali svako ima svoj nacin pisanja, sto treba poshtovati.
 
Hajde da prekinemo oko toga ko je digao tenziju i da konkretnim odgovorima pomognemo coveku.

Coa , ti predlazes svakodnevnu promenu vode i upotrebu UV sterilizatora , jel' tako?

Hajde malo konkretnije oko tog UV sterilizatora , zasto mislis da je potreban? Ja sam misljenja da on u ovom slucaju nije potreban i da treba izmeniti kompletnu vodu u akvarijumu sa potpunom sterilizacijom podloge (prokuvavanje), uz obaveznu zamenu filtera i media u njemu (ne znam da li je u pitanju Millennium2000 ili neki drugi model) ili kombinaciju sa nekim spoljnim filterom (mislim konkretno na kanisterski ili DIY stakleni)...

Malo sam nepoverljiv prema UV sterilizatoraima kada su u pitanju ukrasni akvarijumi. ;)

PS.
Zamolio bih da se nesporazumi resavaju preko PM-a.
 
Pozdrav
Fauna napisao si da si nepoverljiv prema UV sterilizatorima zasto ? UV Sterilizator sluzi za bakteriolosku filtraciju vode ubija bakterije u mediju vodi ili vazduhu , u ovom slucaju to je voda . Jedini problem kod upotrebe UV sterilizatora je sto ce prilikom njegovog koriscenja da dodje do naglog skoka amonijaka zbog nagomilavanja ubijenih bakterija . Ne vidim zasto bi onda UV sterilizator bio stetan za ukrasne akvarijume . Na zalost u UV sterilizatoru uvek moze da strada i neka manja kolicina bakterija koje su korisne ali je to vec koleteralna steta .
Da se malo vratim na pocetak ovog problema ( Bio sam odsutan pa vidim da ste resili problem ) u pocetku nije bilo jasno o kakvom vidu mutne vode se radi mislili smo da se radi o infuzoriji , napisao sam da izbaci aktivni ugalj iz filtera ne vidim razlog za njegovu upotrebu kod formiranja novog akvarijuma :| isto tako aktivni ugalj nema svrhe kod resavanj problema pojave infuzorije ( Sve je ukazivalo na taj problem SINDROM NOVOG AKVARIJUMA , sve do postavljanja slika ) to se resava sa UV sterilizatorom , ti opet preporucujes aktivni ugalj . Aktivni ugalj se obicno koristi za odvajanje supstanci koje zaostaju u vodi ukoliko smo akvarijumsku vodu tertirali sa lekovima , aktivni ugalj odvaja i teske metale ( To si napisao slazem se sa tim ) iz vode ali isto tako kada se aktivni ugalj zasiti otpusta u vodu sve sto je vremenom sakupio i napravi veci problem nego korist 9 To se desava kod nepravilnog koriscenja ) . Ako vec zelis da odvojis teske metale iz gradske vode , onda bolje da aktivni ugalj koristis u filteru koji ce da ti priprema vodu za dolivane ili menjanje za akvarijum .