Nejasno

veljko

Member
20 Januar 2011
169
2
18
Zrenjanin
Kao sto sam postavio u naslovu nista mi nije jasno. Problem je u vodi, merim tvrdocu kisnice od pre neki dan, kisa je padala, i izmerim 1Gh. Ph nisam merio, nestalo mi je testera. Posto sam se nadao da je meka, samo ne toliko, uzmem vodu sa bunara da ih pomesam na zeljenu trdocu. Izmerim Gh bunarske vode i ona je 9. Testiranje vode sam vrsio sa serinim testerom. Da li je moguce da je i bunarska voda toliko meka a i kisnica ili sam ja pogresio u necemu?:|
 
Mislim da je moguce, jer tvrdoca vode zavisi od rastvorenih minerala. Verovatno je zemljiste gde je kopan bunar siromasno mineralima. Ostaje i druga mogucnost da test nije dobar pa ne bi bilo lose da ga proveris.
 
Kako da to izvedem? Pre mesec dana kad je padala kisa testirao sam vodu bila je 3Gh, testirao sam vodu iz jezera odakle koristim za aq bila je 12gh i testirao sam kupovnu Moja Voda se zove ona je 7Gh. Jel moguce da se sera zeznula? Test je Kupljen nov ne otpakovan.
 
Jel moguce da je merenje nije tacno evo sad sam opet proveravao kisnicu i bunarsku ne promenjeno 1Gh i 9Gh. Mislim tako meka kisnica sigurno se negde u atmosferi zakiselila ili, jel neko izmerio toliko meku kisnicu?
 
Logicno je da je kisnica meka, jer u atmosferi nema minerala koji bi se rastvorili. Kiselost sa tvrdocom vode u ovom slucaju nema nikakve veze. Testom Gh meris ukupu tvrdocu vode, a ne kiselost (ph).
Kad sam napisao da proveris test mislio sam da ako imas nekog kolegu akvaristu koji ima taj test da izmeris njime cisto da uporedis rezultate.
 
Znam da su kiselost i tvrdoca su dva razlicita. Nego po nekom zapazanju obicno su mekse vode kiselije ili sam ja samo tako shvatio. U ponedeljak u radnji stize Ph test pa cu proveriti i to. Najvise mi je krivo sto sam se zezao sa pravljenjem meke vode za mrest skalara i ramova a bila mi na dohvat ruke (oluka)
 
Da bi kisnica bila "kiselija" potrebno je da rastvori CO2. Imas dosta tekstova na forumu pa procitaj malo da povezes te stvari.
 
Kada Beogradsku cesmovacu obradis reverznom osmozom dobijas oko ph=8, kh=0,gh=0.
Meka voda moze da bude kiselija a kao sto vidis i nemora da znaci.

Najlaksi nacin da proveris dali su ti merenja dobra,odnosno da je tester koji koristis precizan je da kupis neku flasiranu vodu koja ima neku istoriju na trzistu i uporedis rezultate tvog testiranja te vode sa onim sta pise na etiketi.
Uglavnom sve "brendirane" vode tipa aqua viva,voda voda,heba,prolom,rosa...imaju sastav i ostale karakteristike na etiketi.
Iskreno nisam cuo za moju vodu (pogledaj mozda pise nesto na tiketi) pa mi ona nije reper za te stvari.

Pozdrav!
 
Merio sam i ja kisnicu sa TDS metrom i utvrdio da se njena tvrdoca menja ,prvi put je bila negde oko 32 ppm a drugi put kad sam merio oko 63 ppm :mrgreen:

@MArkisha
Sto se tice provere merenja uz pomoc neke flasirane vode to mogu da ti kazem da neces bas da uspes jel sam ja probao digitalni ph merac da testiram na taj nacin i mogu ti reci od 7 vrsta flasirane vode (sve ti brendovi sto si ti napisao i jos po neka) koje su na etiketama imale napisane ph vrednosti samo kod jedne od njih je digitalni ph metar pokazao indenticnu vrednost ph a kod ostalih sve saroliko :evil:

A sto se tice merenja TDS sa digitalnim TDS metrom samo sam jednu vodu uspeo pronaci na kojoj pise njena tvrdoca i posle merenja TDS merac nije pokazao istu vrednost kao sto je napisana na flasi :evil:
 
Miso neke (ali i mnoge) stvari koje su ljudi napravili pre 30 godina bolje rade posao nego neke koje su se pojavile unazad 10 godina.Ima stvari koje valjaju ali kostaju,a mnoge koje su jeftine i pravljene za siroke narodne mase su cisto prodavanje magle.Planirao sam da kupim i ja digitalni ph metar,ali sam na nagovor mnogih iskusnijih ostao na onim "kapavcima".
Digitalni uredjaji sa sondom reaguju na svasta u vodi i cesto budu "zbunjeni" i daju razlicite rezultate.Ovo vazi za uredjaje koji su jeftini i koje mi mozemo da nabavimo.U Beogradskim Elektranama sam video uredjaj koji kosta negde oko 4000e velicine playstation 3 konzole.Za testiranje uz pomoc tog uredjaja koristi se set reagensa koji kosta jos 12000e.
I koja je sansa da onaj recimo Hanna uredjaj za akvaristiku koji kosta do 200e pokaze isti rezultat kao ovaj koji ukupno kosta 16000e?:mrgreen:
Nebi fotoreporteri vukli one torbe "krmace" sa aparatima na stadion za slikanje ako im je dovoljan za posao fotoaparat samsung od 10mpx.

Ovim prethodno napisanim ne zelim da kazem da nisi u pravu,nego jednostavno da kako uzmes sa rezervom ono sto pise na flasiranoj vodi,tako isto uzmes i one rezultate koje si dobio sa tim digitalnim uredjajima.
Kapavci isto nisu precizni cesto grese i za vise od 0,3 neke jedinice mere,ali su meni dovoljni da vidim sa cim imam posla,sta da korigujem i u kom pravcu da idem da bi stigao do cilja...

Pozdrav!
 
Znaci moguce da je kisnica toliko mekana? E to mi nije bilo jasno a neznam za bunar cu morati ponoviti test. Svuda sam citao da je bunarska voda tvrda pa cak i preko 30Gh a ja izmerim 9Gh. Jedina mana sto je voda jako zuta a hteo bih je koristiti za akvarijume jel mi je dosadilo da teglim kanistre sa jezere odakle sada koristim vodu. Pa sam mislio da pomesam bunarsku i kisnicu da dobijem tvdocu od 12, 13Gh pa sam se iznenadio kad sam izmerio da je sve toliko meko. A sto rece Markisa za testere u kozari koja non stop testira Ph vode vise puta za smenu koriste obicne blister listice kao testere.
 
Veljko tu bunarsku vodu nebi bilo lose da je poneses u neki zavod da ti urade testiranja dali je dobra bakterioloski i hemijski da ti se ne desi da pobijes ribe ako ima necega cega nebi smelo da ima.
Kod mojih roditelja bunarska voda ima kh=22 a gh=36,rezultati su razliciti i uglavnom individualni od bunara do bunara,na merenja mogu da uticu razni faktori kao sto su i godisnja doba,i mogu da variraju iz dana u dan.
 
upravo sam merio Gh cesmovace koja je odstojala nekoliko dama u bokalu 5. dali ja mozda gresim u testiranju? Radi se o sera Gh testu na kapanje po uputstvu se u posudu koja se dobije uz tester stavi 5ml vode(obelezeno je ) i zatim se dodaje kap po kap tecnosti iz bocice sve dok voda ne zeleni sto znaci koliko kapljica toliko stepeni. Ili sam ja pogresio ili je to stvarno tako to je to sto mi nije jasno :|
 
Hvala za odgovore sto se tice tvrdoce i Ph sad sam sklopio kockice. E sad mi je nesto drugo nejasnon a nisam hteo da otvaran novu diskusiju. Posto su mi se Skalari i Ramireze privikli na tvrdu vodu od 13Gh i ph7>8. Dali je potrebno neko polako privikavanje na kisnicu ili jednostavno da ih ubacim u meku vodu od 1<3Gh i ph od 6,5? E jos samo to i valjda ce biti ne sto od mene
 
Uvek kad drasticno menjas karakteristike vode potrebno je da to uradis postupno da bi se ribe privikle. Najjednostavnije je da zamenis 25% vode danas, pa opet toliko sutra i tako nekoliko dana.
I nemoj da se sekiras, cim si poceo da vodis racuna o karakteristikama vode i shvatio da je to bitno postao si pravi akvarista
 
:) Opet ja. Nabavio sam dosta treseta e sad nije bele nego braon boje poznanik kaze da je Litvanski. Opet neznam kako da postavim sliku :( da ga vidite pa ako mogu da ga iskoristim u akvarijum nisam hteo da experimentisem posto neznam na koja kolicina se stavlja na koliko litara i....
 
Pa imas tamo pored POSALJI ODGOVOR pise UPLOAD FILE tu kliknes i izaberes sta ces da ubacis