Nov u akvaristici

Stefan Stojanovic

New Member
3 Oktobar 2019
8
0
1
29
Pozdrav drugari. Nov sam u akvaristici i za sada nemam nikakvog iskustva. U toku je izrada akvarijuma dimenzija: Duzina 80cm, sirina 32cm i visina 40cm. Dno i bocne stranice su mi od stakla 10mm a prednja i zadnja debljine 8mm. Koliko sam se informisao po forumima ovo je i vese nego dovoljna debljina i nema potrebe za ojacanjima :) .

Sam sam zalepio akvarijum nakon dosta informisanja pre 48 sati, napunio ga do vrha i on vec par sati drzi vodu, jedino na jednom delu bocne i prednje stranice je spoj ocajan i planiram da je razlepim i zaliepim ponovo pa dak buem bio zadovoljan spojom i bude drzao vodu nekih nedelju dana ide u sobu :D.

Inace koristim Silirug aq transparentni silikon (istice mu rok za mesec dana) :(. Unutra planiram da stavim trokomorni stakleni filter duzine 35cm a sirine 10-13 cm i kasnije ga zamaskiram stiroporom. Evo fotke ovog loseg spoja i nadam se da cete mi pomoci savetima u buducoj akvaristici u mojoj reziji :)
 

Attachments

  • lose.jpg
    lose.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 8
Dbro dosao Stojane :)
Nadam se da je taj silikon cuvan u adekvatnim uslovima, jer bas i nije pametno koristiti ga pred istek roka. Sta je tu je.
Kad razlepis akvarijum dobro ocisti staklo od silikona i zatim ga razmasti nekim sredstvom npr alkoholom i onda zalepi ponovo.
Mislim da 48h nije dovoljno da se silikon susi pa sacekaj neki dan duze. Dobro je sto akvarijum do provere nije u sobi da ne napravis poplavu.
Nije mi jasan taj filter. Da li planiras da ga stavis u akvarijum?
Po meni je bolje da ide spolja kao klasican spoljni filter, bocno ili iza akvarijuma, jer tako ne gubis dragocen prostor u akvarijumu, a i lepse izgleda.
 
Bolje vas nasao :D nikako to "Stojane" sve drugo moze.Ne znam nacin na koji je silikon cuvan ali sta je tu je ko sto ti rece. Stranicu sam skinuo, kao i silikon-MUKOTRPAN PROCES ali sam se trudio da ne ostane ni trunkice starog, nakon toga ocistio acetonom pa rakijom i zalepio na propisan nacin.

-Jedan savet za sve one koji planiraju lepljenje akvarijuma a nemaju iskustva kao ja, pogotovo ako se radi o vecim debljinama, 10mm u mom slucaju, je da onaj vrh kroz koji silikon prolazi isecu tako da bude veceg promera i onda silikon koji se nanosi na ivice bude deblji i u dovoljnoj kolicini, a i samo istikivanje je neuporedivo lakse i misici vase podlaktice ce vam biti zahvalni :D
Da planirao sam da spoljasnji stakleni filter ubacim unutra ali sam odustao od te ideje da ne bih gubio prostor i zbog lakseg manevrisanja prilikom ciscenja i ostalih radova.
Opremu koju planiram da narucim/kupim je:

-Potapajuca pumpa Ataman AT-302 450l/h cini mi se da je protok
-Grejac Ataman 100w
-Pumpa za vazduh
-Easy life sredstvo ( ne znam da li mi je potrebno posto mogu da uzmem odredjenu zapreminu vode iz vec formiranog akvarijma)
-Termometar, prelivne cevi

Imam i dva pitanja :)
1. Planiram da stavim stakleni poklopac kako mi ne bi voda isparavala u haubu, pa sad kao nosac bih stavio staklo od 6mm.Znam da se uzduzna ojacanja rade debljinom istom ili vecom od debljine stranice (moje su 8mm) pa da li bi to imalo neku funkciju ojacanja ili nema potrebe za celom duzinom tako da nosace stavim znatno krace.-Prilikom punjenja akvarijuma vodom do vrha jedva da sam primetio da ima malkice trbuh. :)
2. Trenutno nisam u mogucnosti da stavim preporuceno svetlo za uzgoj biljaka-koje i ne planiram, vec obicne led diode od pokvarenih lampi.Da li bi to smetalo ribicama ili je kvalitetnije osvetljenje namenjeno samo rastu biljaka?
 
Tako je to Stefane kad neko ne cita ime sa duznom paznjom pa pogresi ali nadam se da mi neces zameriti.
Kod izrade akvarijuma potrebno je iskustvo, a i ti ga polako stices i na prvom si nesto naucio pa kad na red dodje nesto vece bice ti lakse. Mozda bi bilo bolje da si izabrao staklo od 10 mm sa prednju i zadnju stranu, jer onda ti nikakvo ojacanje ne bi bilo potrebno.
Svetlo ce vrsiti posao ukoliko je akvarijum pristojno osvetljen.
 
Pozdrav drugari, privodim kraju sve sta sam ispanirao oko akvarijuma i preostalo mi je jos da stavim pesak i filter materijale u spoljasnji filter, imam jedno pitanje. Da li neko ima iskustva ili mozda zna da li moze da se koristi pesak koji sam ja uzeo pored obliznjeg jezera i presejao, prvo kroz krupnije sito a nakon toga kroz sitnije, radi se o plavom pesku mi ga zovemo tucanik i plavicasto zelene boje je, evo slike dole , uradio sam test sa sircetom nakon sto sam ga oprao i tek po negde se javljaju mehurici vazduha jedva primetno?
 

Attachments

  • kamen 1.jpg
    kamen 1.jpg
    108.6 KB · Pregleda: 6
  • kamen 2.jpg
    kamen 2.jpg
    113.6 KB · Pregleda: 6
Dobrošlica i od mene sa zakašnjenjem!
Sirće je izazvalo reakciju sa nečim a sa ovako malo podataka pitanje sa čim,svakako budi oprezan jer možeš živi svet da pobiješ za kratko vreme,pitanje je kojeg sastava je taj šljunak pesak.Pride kako si oprao taj pesak?U tom jezeru pretpostavljam ima živog sveta,ako "pranjem" nisi pobio sve na tom pesku postoji mogućnost da uneseš bolesti iz jezera i na taj način ubiješ ribe kada dođu u akvarijum.
Pozdrav!
 
Mala ispavka, pesak nisam uzeo iz samog jezera, nego desetak metara iznad njega , to je jedno brdo odakle su pre par godina masinama iskopavali materijal odatle i koristi se uglavnom za nasipanje puteva ili cega vec.Negde na nekom forumu sam procitao da vece kamenje tog tipa moze da se stavlja u akvarijum a ja sam uzeo ono sitnije, osusio ga u rerni nekih sat vremena da bih mogao lakse da ga presejem i isprao kroz reseku.Ukoliko se ovo ucini pogodnim za akvarijum planiram da ga prokuvam sa sakom soli isperem i stavim u akvarijum. Ono sto me zanima najvise jeste sastav tog peska i da li je pogodan za akvarijum :)
 
Sto se tice hemijskog sastava bice u redu. To je neutralan kamen, granit.
Problem je sto su ivice tog kamena, peska, ostrei to moze biti veliki problem za ribe koje zive na dnu, pogotovo za Corydorase, jer im taj ostar kamen ostecuje brkove tako da bih ga ja izbegao.
Ako ipak resis da ga stavis u akvarijum nema potrebe da ga kuvas i neznam cemu bi tu sluzila so?
Dovoljno je da ga dobro operes.
 
isprao sam ga nekih desetak puta nakon kuvanja, i uvek je voda imala ovakvu boju. Sad sam sve to stavio u ajvarijum na filtriranje ,(perlon vata, sundjer manje granulacije, keramicki prstenovi 1kg- oni skuplji, i dole sundjer vece granulacije ) i stavio 30 ml filter medium preparata.To sada ovako izgleda mutno je i dalje, rekao bih da je to normalno u prvih par sati ali ako ujutru situacija ne bude bolja ocigledno je da kamen boji vodu sto bi bila katastrofa.
 

Attachments

  • 79235411_797477100692790_2501238431766544384_n.jpg
    79235411_797477100692790_2501238431766544384_n.jpg
    174.7 KB · Pregleda: 8




Stavljeno sinoc na cikliranje, nasuo sam 30 ml filtr medijuma i 20 ml easy life, znatno se za 24h voda izbistrila ali nije jos uvek kristalno cista, nadam se da ce uskoro to postati. Interesuje me da li neko ima potapajucu pumpu marke MICRA.Desilo mi se da je prestala sa radom i kada sam je otvorio primetio sam da propeler nije slepljen sa magnetnim delom, to sam sredio tako sto sam stavio malo teflona i za sada drzi, al pitanje je koliko ce, evo slika dole molim za pomoc.
 

Attachments

  • pumpa1.jpg
    pumpa1.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 5
  • pumpa2.jpg
    pumpa2.jpg
    67.9 KB · Pregleda: 5
Ako smatraš da je pumpa neispravna nosi je i reklamiraj prodavcu.Micra nije marka nego model a Sicce je marka koja je proizvodi.Sicce je poznat brend i u samom je vrhu što se tiče akvarističke opreme.Ako ništa nisi oštetio prilikom otvaranja pimpe i imaš garanciju ili račun obavezno je nosi na reklamaciju.
 
Moze li pomoc iskusniji akvaristi. Primetio sam u filteru dve malene ksifo ribice i one lepo napreduju, za par dana kad porastu vraticu ih u akvarijum sa ostalim ribicama :).Primetio sam i par stotina belih ribica (tackica) , u sve tri komore filtera, velicine oko 1mm koje se mogu uociti tek kad prislonim svetlo telefona uz staklo.To su bebe black molija koje imam par, razbora imam ih tri, i neonka (3).Imate li neki savet kako da ih ocuvam u sto vecem broju ? :)
 
U sustini nije tako tesko izmrestiti ribe ali je uglavnom problem kako te ribe da se odneguju i da porastu. Kada imas kombinaciju kao tvoju tu je sansa vrlo skromna. Molly ribe pojedu i svoje mlade tako da je tu prica zavrsena. Ako zelis da sve to odrzis onda ti treba novi akvarijum.
Par stotina belih tackica sigurno nije podmladak crne Molly ribe, to ne moze da bude :) Nije ni vazno da li je sto ili par stotina, i jedno i drugo je van pameti. Sta je u pitanju ja ne mogu da kazem ali to nisu crne Molly.
 
Crne moli kad se okote imaju potomstvo gde je deo crne boje, a deo bude saren, srebrno crn. Njihovo potomstvo bas i nije tako sitno i obicno ih nema u tolikom broju.
Sad sta je u pitanju mozemo samo da nagadjamo takop da je najbolje da to pratis i vidis sta ce biti do kraja.
 
ispravka drugari, hteo sam reci da je to mladj razbora ili neonke, definitivno nije Molly jer su one zivorotke kako malo pre procitah a prisutne ribice su toliko male da su nastale iz ikre.Prastajte ljubi :D