Novo leglo scabera!

Bogica

Member
20 Avgust 2007
52
0
6
Pancevo
Cao svima!
Dok sam gledao vase postove sa malim scaberima dosao je red i na mene da ih i ja dobijem.
E ovako ,mladi su jos na majci nisu se presvukli, pa iscekujem to.
Sad me interesuje koliko vremena treba da prodje do prvog presvlacenja i silazenja sa majke, i kako ste ih odvojili od majke?Ja tu imam jedan problem jer mi je malo ne pristupacna ,nalazi se u svojoj jazbini pa da bi odvajao mlade morao bi nekako majku da namamim napolje ili da podignem kamem ispod kojeg se nalazi a to mi se nikako ne radi.
Inace koliko sam uspeo da vidim kroz bocno staklo terarijuma odakle se vidi unutrasnjost njene jazbine ima oko 20.ak mladih.

evo i koje slicice


slikano krajem februara


pocetkom jula


majka sa mladima

Pozdrav!
 
Prvo da ti pozelim dobrodoslicu na ovom forumu. :hej:

Kao sto si mogao videti u temi "Mladi skorpioni H. scaber-a" ja sam dobio prvo leglo H.scabera negde izmedju 26. i 29. jula pa ti mogu preneti neka svoja iskustva.

Razdvajanje mladih od majke ucinio sam 11. avgusta kada sam primetio da su svi mladi silazili sa majke i istrazivali ceo teren oko njih . Tada su vec imali smedje nijanse i jako su bili hitri. Naravno, morao sam majku da izdvojim od mladih a to sam uradio tako sto sam je uhvatio rukama i izneo iz kotilice .:mrgreen: Da ne bude zabune , morao sam da upotrebim rukavice jer je majka veoma agresivno branila citav teren, tako da sam pored rukavica dobio jako stipanje snaznim klestima. U tim momenitima savetujem da budete jako obazrivi i da se nikao ne uplasite jer bi u suprotnom dobili zestok ubod otrovnom bodljom. Najsigurnije je da to ucini neko ko vec ima iskustva sa hvatanjem i premestanjem skorpija.
Znaci , nakon premestanja majke iz terarijuma gde je bila sa mladima , predstoji hvatanje mladih koji nisu ni malo naivni i koji takodje pokusvaju da se brane malim bodljama (nisam zeleo da eksperimentisem da li tako mali mogu da probiju njihovim bodljama nasu kozu) . Ja sam to ucinio tako sto sam ih bukvalno naterao sa pincetama da sami udju u plasticne kutice gde sam ih odlagao svako posebno.

Eto tako sam razdvojio mlade od majke ,sa blazim posledicama ...:D
 
Hvala za dobrodoslicu a i za informacije.
Reci mi koje si rukavice koristio?
Koliko sam ja shvatio iz tvoje price ,majka brani mlade, jer se ja plasim kad je budem uznemirio da ne pocne jesti mlade!
 
... Reci mi koje si rukavice koristio?...
Obicne kozne rukavice sam koristio, samo zato sto sam iz prethodnog pokusaja kada sam pokusao golim rukama da je uhvatim, dobio mali ubod od sitnih bodlja kod repa. Ako si mozda primetio ,tih sitnih bodlja ima dosta tako da hvatanje golim rukama izgleda kao kada beres ruze u vrtu.:D

Naravno, nemoj da je uznemiravas bez veceg razloga jer ce mozda pokusati instinktivno da pojede mlade. To je prastari mehanizam kod zivih bica kada je u opasnosti potpmstvo(leglo) da ispolje kanibalizam kod potomstva. Kada kroz to staklo primetis da se mladi skorpioni odvajaju od majke , kada budu silazili i istrazivali teren tada mozes pokrenuti taj poduvhat ,razdvajanje mladih od majke. ;)
 
Jos jedno pitanje, kako ste sigurni da su ovo bas heterometrus scaber-i, jer sam skinuo neki pdf sa slikam iz roda heterometrus pa mi tu nesto ne stima?
 
Hajde linkuj taj pdf falj, pa da svi vidimo i prokomentarisemo.

Tacno je , H.scaber-a je oskudno opisan na internetu , pravih naucnih tekstova i informacija je malo (ne racunam tekstove odgajivaca i terarista koji su samo licna iskustva a ne naucni radovi)

Literature o toj vrsti postoje ali na zalost ja ih ne poseduejm ,zato ako ti Bogice nesto imas ne bi bilo lose da izlozis ovde. :)
 
Da da , sada se secam ovog pdf-a ,cak mislim da sam ga negde snimio na hd-u u my documents -u .

Pregledacu jos jednom ovaj tekst da vidim da li postoje "kljucevi" za odredjivanje vrste .
 
Jesi li prostudirao malo onaj pdf?
Ja jesam malo i nesto mi se sve cini da ja imam h.petersii ali nisam u potpunosti siguran.
Bas sad gledam moje mlade ,skoro su svi sisli sa majke, nesto mi deluju vece od tvojih ali to cu tacno utvrditi kad ih odvojim od majke.
Trenutno klopaju fobasa kojeg im je majka nalovila.
 
Da, kratko i na blic sam pregledao (cak sam i odstampao ceo pdf) i kada gledam fotografije takodje bih se slozio sa tobom da se radi mozda o H. petersii.
Ali kada pogledas na internetu foitografije odgajivaca koji poseduju H.scaber-e u tom slucaju izgleda da je to, to.

Ovde sam nasao neke fotke nekih vrsta iz roda Heterometrus


1. H. petersii

2. H. scaber

3. H. longimanus



Po ovim fotografijama mozemo se dvoumiti izmedju H. petersii i H. longimanus -a, a H. scabera definitivno izbaciti.

Nemam trenutno vremena da trazim jos fotki po internetu ali sigurno
cu malo kasnije pogledati . Treba napomenuti da preko fotografije nije moguce odrediti precizno vrstu , da bi se to utvrdilo mora se detaljnije pristupiti odredivanju i primeniti "kljuceve" za odredjivanje vrste koju trazimo. Iskreno , tesko cemo doci do tacne indentifikacije jer nemamo za to tehnickih mogucnosti.
 
Da, lici... ali kada se malo bolje zagledas u fotku, previse mi je glataka povrsina oklopa, sto me malo buni.

Koliko znam i koliko sam upoznat i ti i ja smo nabavili iz istog izvora Heterometrus-e, verovatno su ti Heterometrus-i dosli direktno iz divljine i kao takve niko
se nije potrudio da ih tacno indentifkuje,... a mogli su . Na zalost, ostaje na nama da se mucimo i da nagadjamo o kojoj vrsti je rec . Ja cu se maksimalno potruditi da dodjem tacne indentifikacije a ne bi bilo lose i ti da se potrudis . Ovde u ovoj temi (mozemo otvoriti i novu) iznecemo sve sto otkrijemo i nadjemo. ;)
 
Sto se mene tice moze, ja sam poprilicno zainteresovan da pronadjemo koja je vrsta, jer je ne drzim da bi rekao "ej imam skorpiju" vec da znam nesto o njoj.
Planiram da uzmem u skorije vreme heterometrus petersii (par) pa ako to bude uskoro mozda dobijemo koji trag.
 
Hajde a ko ti nije tesko fotografisi ih i postavi fotku ,da upredimo malce da li su kao moji ili ima neke razlike. Nema veze sto su moji stariji jer sam ih fotografisao od samog pocetka kada su se izlegl i imaju fotke od prvog razdvajanja od majke .

Imas ovde u temi "Mladi skorpioni H.scaber-a" najsvezije fotke mojih skorpiona.








 
Ovako po fotkama trebali bi da imamo istu vrstu Heterometrus-a ,mada bi trebali imati bolje fotke , mislim na poglede sa vise strana (ventralno i dorzalno), vise uglova i sa vise detalja , da bi bili sigurniji kod procene...:|

Ali...malo cu procitati pdf koji si mi linkovao i da vidim na sta treba obratiti paznju kod odredjivanja vrste
H.petersii ...


 
Jel mozes ti da postavis sliku tvoje zenke, tako cemo lakse utvrditi da li je ista vrsta u pitanju?
Ja sam malo proucavao i nekako sad gledam po slikama i sve mi se cini da je pre petersii.
 
Evo, postavicu malo bolju fotku... ali ta fotka je bas stara, od prilike kada sam je i nabavio.


url%5D


 
Klesta mi deluju isto ali tvoja mi nekako ima sjajnije crnu boju, a moja vise dodje nekako mat ali mozda to nema nikakve veze!