Nymphaea lotus

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Jedna od lepših biljaka u mom akvarijumu je Nymphaea lotus.
Ova biljka lepih i nežnih listova u akvarijumu traži neko osvetljeno mesto, kao i deo gde je cirkulacija najslabija. Uz to traži i hranjivu podlogu kako bi napredovala. U jutarnjim satima su joj listovi podignuti na gore u potrazi za svetlom, dok se kasnije tokom dana polako spuštaju. Prvi primerak ove lepe biljke sam dobio kao odrastao, dok sam drugi sam uspeo od malene lukovice da podignem do vec zavidne velicine od nekih 15 cm.
Moram da napomenem da sporo raste ali je pravi ukras akvarijuma.
 

Attachments

  • lotus4.jpg
    lotus4.jpg
    47.6 KB · Pregleda: 108
  • lotus2.jpg
    lotus2.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 79
  • krtola.jpg
    krtola.jpg
    29 KB · Pregleda: 77
Odlicne fotke i jedno lepo zapazanje i opis ove vrste N.lotus-a . :D

Ja bih samo da dodam i da dopunim sa osnovinim karakteristikama ove biljke.

familija: Nymphaeaceae
potice: iz Istocne Afrike; Jugoistocna azija
pH - 5.5 - 7.2
meka i srednje tvrda voda
temperatura 22 -28 C
spada u lukovice

sa ovim krarakteristikama sam samo dopunio ono sto Mrvica nije rekao. :wink:

Jos samo da napomenem da kod N.lotus mora se svaki list odstraniti koji tezi da izadje na povrsinu jer u protivnom ova biljka sa svojim listovima i cvetovima moze da prekrije veliku povrsinu vode i da spreci dopiranje svetlosti unutar akvarijuma.

Mozda ne bi bilo lose Mrvice da iz svog iskustva kazes na koji nacin to radis i koliko brzo takvi listovi rastu ka povrsini vode koje obrezujes?
 
Evo i moj komentar na ovo. Ovako po slikama tu se radi o dvema vrstama.

Ove prve dve slike su Nymphaea lotus "Red" i on potice iz Afrike.

Ovatreca slika je slika Nymphaea specise "Red" i ona nam dolazi iz Azije. Kao sto se vidi to nije lotus kako je ovde navedeno.
 
A ja upravo imam jedno zapažanje i još uvijek nisam siguran da bi ga tvrdio al mogu spomenut...
Pri tvrdoj vodi na baca listove do površine, nego je kompletno podvodna biljka, dok u mekšim uvijetima listovi rastu prema površini...
...eto, takvo zapažanje imam ja...nemora bit istina :wink:
 
Bobane grešiš, ovo je jedna te ista biljka, a koji je varijacija iste, stvarno ne bih znao da kažem. Možda je samo zbog ugla snimanja jer sam prve dve slike odradio sa jedne, a trecu sa druge strane. Inace sam kupio samo lukovicu sa tek izašla dva listica i covek koji mi je prodao rece da je to Tigar red. Sledece što može da utice na razliku je da je sada na jacem svetlu i da sam joj pod koren stavio Serinu tabletu floranete A, jer je pocela da stagnira.
Prvi lotus sam dobio od prijatelja koji mi je savetovao da listove koji napreduju ka površini odmah skracujem. Tako sam i postupio i sad taj stari Lotus je ostao prizeman. Ovaj novi nisam još dirao, jer nije izrastao toliko. Moguce je da ima uticaja i tvrdja voda, što rece Stina jer kod mene je gh od 12- 15.
 
Vrlo verovatno da si u pravu povodom toga. Ja samo sudim na osnovu slike a boja i pattern moze da zavisi od svetla i ugla slikanja i lako je na osnovu slike da se pogresi. Za prve dve slike mogu da kazem da sam prilicno siguran da je Nymphaea lotus "Red". To je ujedno i trenutno vazece ime u klasifikaciji. Sacekaj bazu da se pojavi pa ces videti povodom toga.

Sto se tice tvrdoce taj lotus i trazi srednje mekanu i tvrdu vodu. Listovi uvek idu na povrsinu i izbaci cvet. Ovaj lotus se razmnozava i semenom i rizomom.
Lotus ti stagnira jer on trazi bas muljevitu bogatu podlogu. To je malo teze obezbediti u jednom akvarijumu gde su ribe primarne.

Da sve ovo ne ostane bez nekog efekta, posalji mi sliku dobre rezolucije pa da je stavim u bazu kada je formiram.
 
Da bi se lotus dobro razvijao potrebna mu je jako hranljiva podloga i jako svetlo. Podloga moze da bude treset i zato najbolje je da se sadi u posebnom sudu gde se stavi treset pa se prekrije slojem peska. Ovo je dobro i radi toga sto ova biljka pushta stvarno velike korene. Ne ide duboko u podlogu ali zato she shiri stranichno i kod mene se rashirila na povrshinu od 40x40 cm. Pa kad nekad reshite da presadite biljku onda je problem jer pochupash i prevrnesh podlogu u pola akvariuma.
Tvrdocha vode ne igra nikakvu ologu u to dali che biljka da pushti listove na povrshinu ili ne mada samo pri slabom svetlu listovi ostanu mali i bledi i posle nekog vremena se i isushe i tako ne dozivi da ih pusti na povrshinu.
Lotus trazi jako svetlo kod mene kada je bio na fluoroscentnom svetlu imao je blede listove i male pa sam posle ubacio halogene e tek tada je pocheo da raste kako treba. Dozvolio sam mu da pusti listove na povrshinu i on je prekrio celi akvarium i zbog toga su se druge biljke osushile mada vredelo je jer je pustio cvet. Cvet je vrlo lep samo traje 2 dana. Preko dana se otvori a uveche se zatvori pa posle se sledecheg dana opet otvori i uveche opet zatvori i to zauvek i povuche se ispod vode gde se razvija kao je oplodzen i napravi seme o dkoje se posle razvijaju nove biljkice ili se raspadne ako nije oplodzen. Kod mene je cvetao 10 tak puta. Interesantno je to da je ovoj kao na slici RED varietetu cvet bel a da isti ovaj lotus ali zelena varijanta (nema crvenih tachkica po listovima) cve je roze boje.
Interesantno je da su kod mene u dva razlichita akvariuma koja su bila u istu sobu cvetali 2 lokvanja ali nikad u isto vreme. Prvo cveta jedan pa posle 2 dana uvuche cvet ispod vode a posle cveta drugi tako da nikako nije moglo da dodze do oplodnji cveta mada nekako se i to dogodilo ne znam kako jedan se cvet oplodio i razvio seme pa posle ceo mi je akvarium bio pun malih lotusa imao sam oko 50 novih biljchica koje su nikle od semena.
Ako chuvate dovoljno dugo lotus od korena stvori male lukovice kakve je uzeo Fauna koje izvadish i posadish na drugo mesto.
Drugo interesantno je da sam isti ovaj lotus stavio u malo jezerce napolje na suncu. Tada listove koje su rasle postale su zarko crvene skoro kao tachkice koje ima a ne zeleni sa crvenim tachkicama.
 

Attachments

  • lotus_crven_tigar.jpg
    lotus_crven_tigar.jpg
    62.4 KB · Pregleda: 92
  • lotus_zelen.jpg.jpg
    lotus_zelen.jpg.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 90
Kod mene ne raste bas sporo bas naprotiv sa kratkog vremena mi je "okupirao" akvariuma, ostavicu ga tako da vidim dali moze da procveta, usput voda je 14gh, a ph je oko 7.5 i 8. Inace ostavljam mu po 3 listova na povrsini da bi i nize biljke imale svetlost.
 
Dane koliki su listovi u prechniku kod tebe? I morachesh da pustish da porastu josh listove ako zelish da ti procveta. Nazalost druge biljke ce da se definitivno polako osushiti ali to je cena ako zelish lotusov cvet u akvarium.
Za akvariumsko drzanje najbolje je ne dozvoliti da pushta listove na povrshinu jer tada one listove ispod vode se osushe. Zato odma kada pochne da raste neki list koji je namenjen za povrshinu treba da se odma otstrani.
Dane ako mozesh slikaj povrshinske listove i stavi sliku da je vidimo.
Nazalost u vreme kada sam imao cvet nisam imao fotoaparat pa nemam ni slike. :(
 
Nisam tacno izmerio listove, ali eto kad budem isao kuci izmericu ih :) . Asto se tice secanje povrsinskih listova malo ste zakasnili sa upozorenjima-nema vise podvodnih :oops: . Slikacu ga kad budem nasao digitalca :wink:
 
Ko može da mi objasni ovo?
Lotus cvijeta, listovi su mu srednji i sav je pod vodom, nmikad nije izbacio površinski list, a pupoljak mu je debelo pod vodom...
cekam da se otvori!?
Izgleda fenometasticno!!
 
3fd85b3de5f5454eb3eac8b9baf46b32.jpg


Eto ga, vec je tu tri dana i polako ide prema gore...cvijetat ce na povrsini imam feeling i to kroz par dana...
 
Moj lotus je jos mlad i za sada ne cveta, ali evo ja prilazem jednu sliku kako lotus oslobadja kiseonik sa donje strane lista:
 

Attachments

  • kiseonik.jpg
    kiseonik.jpg
    43.6 KB · Pregleda: 31
Stina interesantno nisam chuo da je lotus cvetao josh kada je listove imao pod vodu. Ali evo i to je moguche. Daj slikaj celu biljku sa listovima i cvet. Bash me zanima dali che cvet da izadze napolje i da se rashiri jer je vech pocheo da se otvara a nije na povrshinu. Koliko se ja secham pupoljak treba da mu je zatvoren dok ne izadze na povrshinu. Nadam se da je blizu povrshine kad je slikan.
Stina uzivaj u cvetu i nadam se da che produziti da cveta i dalje.