Patuljasti kunic

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Jedan malo veci glodar ali veoma popularan kao kucni ljubimac - patuljasti kunic:)


kunici3.jpg


kunic1.jpg


To je vrsta Oryctolagus cuniculus zapravo evropski kunic a od koje su nastale rase kao sto je patuljasti rex kunic , lisicasti kunic , ovnoliki, tz. lavlja glava i td...

Vrlo lako se navikavaju na coveka, pa cak mogu i da se dresiraju. Veoma su interesantni i pristupacni za decu.
 
JEdnom sam i ja drzao kunica

Prvi je pojeo novine sa olovom i uginuo

Drugog sam vratio odakle sam kupio, jer sam morao da idem negde

Treci se zvao Milenko i imao sam ga 98/99 i nije se lepo slagao sa mackom, u stvari on-macka se lepo slagao sa njim. Umro je najverovatnije od suvog grozdja, a bio je kul zekonja-pekonja. U stvari njega sam imao pre ove dvojice.

Uglavnom kada se prime zecevi, onda ih bude mnogo jer se razmnozavaju veoma, cesto i dosta.

To je iz prve ruke,. koliko sam umeo da vam objasnim.

Pozdrav svima, a narocito ljubiteljima zeceva :hej:
 
Da, tacno je da se lako razmnozavaju . :)

Veoma su miroljubivi prema coveku ali su zaista u pravom smislu reci , glodavci. Moraju se drzati zatvoreni a ako ih pustimo po sobi , moramo voditi racuna da nam ne izgrizu namestaj , novine , knjige pa cak i zidove :mrgreen: Ali ne treba im zameriti, to im je prirodni instinkt da trose svoje zube (sekutice) , u suportnom bi dobili deformitete zubala i velike probleme u ishrani. Zato obavezno u kavezu ili terarijumu treba postaviti neko tvrdje drvo kako bi glodali i tako trosili svoje sekutice koji non stop rastu tokom njihovog zivota.
 
hehe....pa to je ustaljena praksa kod nas, da se na pijaci mladi obicni kunici prodaju kao patuljasti kunici.

Patuljastog kunica mozes vrlo lako prepoznati dok je mali ,on ima izrazito male usi za razliku od vecih vrsta. ;)


ps.
samo da napomenem, patuljasti zec kao vrsta ne postoji vec samo patuljasti kunic. U narodu i za kunica se kaze zec, mada su zec i kunic dve razlicite vrste.
 
caoste, da li neko od vas zna sta je potrebno da bi patuljasti kunic lavlje glave isao na izlozbu? moj je star oko godinu dana:D
 
Imam patuljastog kunica oko 2 meseca i primetio sam da su mu kandze porasle i postale dosta ostre. Da li da mu ih isecem (i kako, sa makazama, grickalicom...?) ili da ga odnesem kod veterinara, ako se oni uopste bave time?
 
cao, mozes mu ih ti seci,ali po jako malo,otprilike do zivca. moj je godinu dana, a ja sam mu tek nedavno pocela seci nokte. ili mu nadji nesto po cemu da grebe da ih sam istrosi:)
 
Veceras sam dobila na poklon patuljastog kunica ,a malo znam o njima osim da je predivan i da ga obozavam vec :))
Molim za bilo kakve informacije kako ih odgajati.
Hvala unaprijed
Milena
 
Patuljasti kunic je jedan od najzastupljenijih glodara kako kod nas, tako i u svetu. Poreklo kunica je Juzna Evropa i deo Severne Afrike, da bi danas naseljavao celu Evropu. Da ne bih pisao puno o njegovim karakteristikama (moze se dosta toga naci u literaturama i na net-u ) ja bih samo neke osnovne stavke napomenuo.

Kunicu je potrebno sledece uslove obezbediti :

- adekvatan kavez ili stakleni terarjum ali sa dobrim strujanjem vazduha ( najmanje 0.3 m2 )
- obavezno obezbediti svakodnevno svezu vodu
- hrana mora biti zdrava i proverenog kvlaliteta ( gotova paletirana hrana u spec. prodavnicama ) uz dodatak raznoraznog svezeg povrca (sargarepa, blitva , salata ) uz dodatak sena , grancica i lisca (listopadnog drveta) .
- temperatura mora biti izmedju do 25°C jer moze doci do toplotnog udara i uginuca
- i obavezno redovno odrzavanje higijene smestaja kunica

To bi bilo za sada dovoljno reci. ;)
 
znam da je tema od pre 3 godine ali moram da pitam.
sta je lakse hrcak ili patuljasti zec?
 
@stefkoss :D za sta lakse? za gajenje? pa po pravilu manja zivotinja je laksa za cuvanje :D ali ja imam npr. pat.zekana tj. zecicu :D vec 4 godine i nikada nisam rekao kako je tesko drzati je kao k.ljubimca :) ja volim kunice vise od hrcka,ali ako nemas uslova uzmi hrcka