Pecurkice

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo jedna slicica pecurkica i mislim da svaki morski koralni akvarijum treba da ima jednu solidnu koloniju ovih pecurka.

DSC03126.jpg



Evo i taj isti koral ali malo iz bliza gde se jasnije vidi kako izgleda. I plavkasta boja mu je fantasticna.


DSC03126_1.jpg
 
Ba su zanimljive, samo je problem to ja ne bih znala re?i da li su to Discasome/actinodiscusi ili ricordee, a koliko znam i rhodactis ima fantasti?nu plavu boju.
Po ovoj macro snimci ja bih pretpostavila da je neki rhodactis u pitanju, ali vrlo je mogu?e da grijeim.
Svejedno od toga u koju od ove tri skupine spada, ova vrsta koralja ima izuzetne boje, arolika je i lijepa za ukras na dnu svakog akvarija.
Isto bih dodala da moe biti dosta agresivne (posebno rhodactis i ricordea, dok se discasoma/actinodiscus brzo razmnoava i promjer "klobuka"mu moe biti vrlo velik to nakraju moe opet smetati koraljima u neposrednoj blizini.
Niti jedna od te tri nije komplicirana za uzgoj, a vrlo su dobri monitori kvalitete vode u akvariju.
 
Savrseno dekorativno izgleda... :D Koliko vec pratim ovaj m.forum sve vise shvatam koliko su velike vase mogucnosti kod dekoracije jednog koralnog akvarijuma. :D
 
Bobane, kako se kod vas vode marumi, kao korali ili anemone? Oni su negde izme?u a vi?am ih pod oba imena - mashroom anemone ili mashroom coral.
 
Fauna, u pravu si, to se dekoracije s koraljima ti?e tu su nebrojene mogu?nosti ako akvarij posjeduje dobre i odgovaraju?e uvijete.
Peca, vidi i mene to buni, jer primjerice te marume (discasome, rhodactis i ricoredee) i Zoe (zoantodusi, parazoanthusi), i ja ?esto nalazim kao anemonski koralji, negdje ?ak i kao vrste anemona :? , dok ih negdje svrstavaju u mekani tip koralja.
Oni u svakom slu?aju jesu mekani koralji (zna?i nemaju kostur), ali se po obliku i strukturi razlikuju od mekanih koralja, a opet nisu ba to niti anemone! :?
 
Ta imena se koriste i ovde a oba su takozvana "narodna" imena. Ispravno je i jedno i drugo a sve zavisi za sta se ko opredeli u govoru. Ja licno kazem mushroom coral.
Ako su po opstoj definiciji izmedju anemona i korala onda je sve jedno kako kazemo. Oni su po strukturi kao tvrdi korali samo bez skeleta a nisu anemone jer nemaju pipke za hvatanje plena. To bi bilo onako uprosceno.

Mislim da je sve jedno pa kako ko hoce neka ih zove. Kada se jednom bude definisalo onda ce mo i mi da se prilagodimo tome.

Ovaj plavac je stigao sa Tonge, to moze malo da pomogne :)
 
Hmmm ja ne mogu da vidim nishta lepo na ovih slika. Ili sam ja chorav kao shishmish ili stvarno ove pechurke su ruzne. Mozda u zivo izgledaju lepo ali vako ne znam nikad ne bih stavio vakvo neshto u akvarium.
 
Zozo, mislim da imas pravo ako su u pitanju licni ukusi i ako zauzimas subjektivni stav. Ali isto tako za nekoga sve to moze da bude prekarasno. :D Iako nemam iskustva sa morskom akvaristikom (ali i nisam bas totalni laik) , meni su ove pecurke zaista lepe i dekorativne.

Ali dobro...ukusi su razliciti . :wink:
 
hehe, Zozo, stvar ukusa se i mijenja. Primjerice meni su bile odurni actinodiscusi...pa kada sam ih nabavila, sada su mi ?ist lijepi dodatak u akvariju.
tko zna moda ?e za par mjeseci ako ih nabavi promijeniti miljenje.
 
Pa da sve je stvar ukusa a o ukusima se ne raspravlja, ali ja sam rekao da na sliku nisu lepi chak i ruzni su sto ne znachi da je tako i u zivo kad ih vidish. Nisam ih video u zivo pa ne znam kakve su mozda kad ih vidim pa i uzmem za svoj akvarium. :)
 
Ja sam drao isto miljenje kao i ZOZO, ali sam se ubrzo uvjerio da sam u krivu...
Ima mnogo ljepih mushroom koralja koji zbilja mogu zablistat u akvariju... i ja si planiram nabavit bar 2 vrste - crvene i zelene!!! :D