Peščani filter

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Malo sam citao oko pescanih filtera pa imam nekoliko nedoumica. Vidim da svi pisu da se stavlja kvarcni pesak razlicitih granulacija. Nije napisano koje su to granulacije i kako se odvajaju u filterskoj posudi. Shvatio sam da treba dobro proracunati snagu pumpe, jer nevalja ni preslaba ni prejaka ali to nije problem, preracunacu. Ako neko ima ideju koja posuda bi mogla da se iskoristi bilo bi dobro da napise.
 
Sve zavisi koliki filter ti zelis da imas. Plasticno bure od 50 - 100 l je sasvim ok.
Granulaciju diktira stepen preciscavanja vode kao i nacin prolaska vode kroz filter i najvaznije kolika je necistoca ulazne vode. Za tebe je granulacija od nekih 0.5 - 1 mm manje vise sasvim ok.
E sada nije mi jasno da li ti zelis da forsiras vodu kroz filter. Ako je tako onda ti treba posuda koja izdrzava pritisak od nekih 200 KPa, negde oko 50 - 100 Kpa radnih. To bas nije jednostavno nabaviti.

Da sam na tvom mestu ja bi pre povecao kompletnu zapreminu pescanog filtera i vodu prepustio gravitaciji.
 
Upravo mislim na takvu posudu koja bi izdrzavala taj pritisak. Mislim da bi to jedino imalo smisla.
Gledao sam nesto prohromske posude (kazane) za bojler od 80 litara. One zadovoljavaju sve sto se tice pritiska, a vec imaju na sebi dve cevi. Jedini problem je sto su cevi od 1/2" pa jos nisam siguran da li bi to mnogo smanjilo protok.
 
Mene interesuje posledica činjenice da bi pod velikom pritiskom pesak "trošio" zidove posude. Koliko bi taj kazan bio otporan na taj efekat "peskiranja"?
 
Mislim da nema sanse da se prohrom osteti toliko da izgubi svoju cvrstocu. Prohromski celik je mnogo tvrdji od "obicnog' celika. To mozes da vidis ako probas da izbusis rupu u njemu. Originalni pescani filteri koji se koriste za bazene za kupanje su izradjeni od ABS plastike pa godinama sluze i ne trpe nikakva ostecenja. Najskuplji deo na njime je ventil koji ima vise polozaja, tako da se jednostavnim okretanjem podesava da li se voda filtrira ili se ispira filter. Ako resim da uradim nesto u DIY varijanti to cu resiti sa cetiri ventila. Nije toliko komforno kao ova prva varijanta ali ce posluziti svrsi.
 
Slažem se da su šanse nikakve ako sve prepustiš gravitaciji, ali nisam siguran šta i kako pod pritiskom koji Boban pominje gore.
 
Ajde da razjasnimo jednu stvar na samom početku. O kakvom mi to filteru pričamo?

Ja kapiram da je to peščani filter i o tome i pričam a sada po komentarima vidim da se provlači i priča o fluidnom peščanom filteru ili mi se samo to čini.

Ajde Zorane kaži konkretno na šta misliš :)
 
Upravo o fluidnom pescanom filteru. Znaci hocu da prepravim sistem koji sam imao i koji si video, Voda iz akvarijuma ide slobodnim padom u slivnik gde ima vise pregrada i gde se vrsi prvo talozenje i prolazak kroz poroznu masu naseljenu bakterijama. Odatle se pumpom voda pumpa i ulazi u fluidni pescani filter i odatle vodi na UV lampu i razvodi po akvarijumima. Najjeftiniji fabricki filter koji izgleda isto kao tvoji filteri kosta oko 400E. Mislim da je to previse za moje uslove tim pre sto bih pre toga zamenio UV lampu i uzeo profesionalnu u prohromskom kucistu koje je polirano sa unutrasnje strane tako da se koristi i odbijena svetlost. Ona kosta 280E. Treba mi jos petnaestak akvarijuma. Znaci troskovi su ti o kojima razmisljam i zato gledam gde mogu da ustedim. Fluidni filter nije nista drugo nego posuda ispunjena kvarcnim peskom odredjene granulacije. Tu sam mislio da napravim ustedu i sam to uradim. Ideja je prohromski kazan za bojler.
 
Taj kazan zadovoljava sve uslove koji su potrebni. Trpi pritisak, ima dve cevi za odvod i dovod vode, ima otvor za sipanje kvarcnog peska i izradjen je od nerdjajuceg materijala. Voda bi se dovodila kroz cev koja ide do vrha bojlera a odvodila kroz cev koja je na dnu. Tu se postavljaju dva pitanja da li ce postojece cevi biti dovoljnog precnika jer su oko 25 mm (1/2"), a sada sistem radi tako sto od pumpe polazi cev fi 40mm. Drugo pitanje je kako uraditi odvod isfiltrirane vode iz tog bojlera tako da propusti vodu, a zadrzi kvarcni pesak. Ispiranje filtera resio bih sa par ventila i tu nije problem. Znaci ne dolazi u obzir gravitacioni pescani filter, jer tako nesto imam i sada i to dobro funkcionise sa svim svojim manama. Nadam se da sam bio jasan i svaka sugestija bi dobro dosla.
 
Ajde sada ovako da definisemo. Ti imas problema sa nagomilavanjem amonijaka i nitrita pa ti treba nesto brzo i efikasno da sve to prevedes u nitrate. Trickle filter je manje efikasniji ali neuporedivo jeftiniji a ti to ne zelis da instaliras zato sto ... (ti nam kazi zasto).

Filtracija o kojoj ti govoris koju sam ja negde opisao u nekoj temi nije fluidna nego je to obican pescani filter. Za fluidan filter ti uopste nije potrebna nikakva posuda koja izdrzava pritisak i sve mozea da sklepas od stakla, plastike ili da koristis bilo kakvu gotovu posudu. Voda se vraca u sistem preko prelivnika. Jedina stvar je da treba da vodis racuna da ze pesak ne stalozi. To je cela mudrost fluidnog filtera.

Pescani filter koji ja koristim je nesto sasvim drugo a verujem da je to isto ovo gde ti spominjes cenu ( postavi link da vidim) i za to ti treba ta posuda, ventili za preusmeravanje vode itd ali da sada ne pricamo o tome jer ti gledas fluidni filter :)
 
Pogledao, nesto slicno trickle filteru vec imam. Cela ideja je da se sto vise automatizuje sistem ciscenja filtera.
 
Trickle filter je filter gde je filter media izlozena vazduhu, znaci ona je iznad vode, a voda se samo sliva preko media recimo koristi se neki sprej ili tako nesto. Cela sustina je u velikom prisustvu kiseonika. Mislim da ima o tome na sajtu negde u vezi morske akvaristike. Takav filter je obicno u kombinaciji sa "normalnim" filterom a mi to zovemo wet-dry filter.

Znaci sada je sve jasnije, ti zelis pescani filter i to totalno menja stvar.

Mislim da mozes to da uradis sa tim bojlerom uz par ventila i nekim malim dodacima.

Evo kako je to reseno u komercijalnom filteru koji ja imam. Stavio sam i sliku sa otvorima pa odprilike mozes da vidis i koja je granulacija potrebna.

Tebi treba jedna cev koja ide na dno a druga da je kratka za povratak vode. Voda koja ide iz pumpe treba da ima mogucnost da ide kroz obe cevi. Kada se filtrira onda ide kroz kratku cev koja je gore, prolazi kroz pesak i kroz tu dugu cev se vraca u sistem.
Kada cistis filter onda preusmeris vodu kroz tu dugu cev. Voda bukvalno podize pesak i ispira ga i vraca se kroz kratku cev koju ti sada preusmeris da ide napolje.
Kada je ciscenje gotovo ti opet preusmeris vodu na tu kratku cev ali drzis usmerenje duge cev napole neko kratko vreme da bi isprao tu cev. Nakon toga sve vracas u prvobitan polozaj.
 

Attachments

  • IMG_2398.jpg
    IMG_2398.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 26
  • IMG_2402.jpg
    IMG_2402.jpg
    50.1 KB · Pregleda: 25
  • IMG_2407.jpg
    IMG_2407.jpg
    28.1 KB · Pregleda: 24
  • IMG_2424.jpg
    IMG_2424.jpg
    33 KB · Pregleda: 24
  • micron_topmount_manual-5.jpg
    micron_topmount_manual-5.jpg
    12.9 KB · Pregleda: 26
  • micron_topmount_manual-6.jpg
    micron_topmount_manual-6.jpg
    17.5 KB · Pregleda: 22
Bravo Bobane, pogodio si u centar sa ovim slikama. Najproblematicniji deo za nabavku bice ova osmokraka zvezda sa prve slike. Moracu da pogledam da li to moze da se kupi posebno.
 
Pa ovaj najmanji je mozda i resenje. Ti treba dobro da razmislis o tome jer ti filteri imaju veliki protok a to malo prevazilazi ono sto ti imas. Pored toga ispiranje zahteva dosta vode pa i to je dodatno opterecenje. Nisam ni sam siguran koliko bi bilo dobro da ti vrsis ispiranje sistemskom vodom, puno je to vode za tvoj sistem. Mozda bi bilo resenje ugradnje nekog dodatnog rezervoara u sistem cisto radi povecanja sveukupne zapremine, neko bure ili dva, kroz koju ce voda samo da cirkulise. To bi ti ujedno resilo i problem protoka jer kroz to mozes da teras veliki protok sto nije slucaj sa akvarijumom.
 
Znam da mi treba puno vode za ispiranje pa sam mislio da za to koristim vodu iz vodovoda. To ce sigurno unistiti sve korisno u tom filteru ali ce sasvim dovoljno ostati u slivniku gde moze da se smesti dosta porozne mase. Protok kroz filter regulisem postojecom pumpom koja je za sada sasvim dovoljna za moj sistem. Vidim da na tom fabrickom filteru postoji pumpa pa bih je verovatno iskljucio, jer pretpostavljam da je prejaka za moj sistem.
 
Naravno da je pumpa prejaka za tvoj sistem ali nemoj da zaboravis da pumpa gura vodu kroz pesak. Zato sam ti i rekao da razmislis da jedan deo povratne vode vrtis preko bureta. Tako bi pumpa radila svom snagom koja je potrebna a ti bi imao mogucnost da podesis koliko hoces vode da vracas u akvarijum.
 
Pametna ideja:rolleyes:! Razmisljao sam kako nesmem da dozvolim da pritisak u sistemu za dovod vode bude preveliki, jer slavine kojima se regulise dotok vode u akvarijume nisu predvidjene za to.