pH vrednost

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Kada kazemo pH vrednost vode ,mnogima to poznato zvuci i svi ce odmah pomisliti na kiselost vode. Sta je u stvari ph vrednost?

pH vrednost je jacina kiseline ili baze za datu koncentraciju. U vodi imamo nosioce kiselih ili baznih ( alkalnih ) osobina. Ako ih ima podjednako , voda reaguje neutralno (destilovana voda).
Za odredjivanje kiselosti ili alkalnosti koristimo skalu koja se krece od 0-14.

0 - 7 mere kiselosti

7 - neutralnost

7-14 mere alkalnosti

Najznacajnije ph vrednosti za nas akvariste krecu se od 5.5 do 9.0 Moramo znati da svaki stepen ispod ili iznad neutralnosti 7 je deset puta veci ili manji od prethodnog stepena. Primer : ph 5 ima deset puta jacu kiselost od pH 6 a sto puta od od ph 7 (neutralne) Zato moramo voditi racuna kod odredjivanja ph vrednosti ako zelimo da smanjimo ili povecamo.

Evo jedne skale gde mozemo videti kolika su velika ostupanja izmedju malih vrednosti:
 

Attachments

  • ph-tablica.jpg
    ph-tablica.jpg
    70.2 KB · Pregleda: 281
Merenje pH vrednosti u vodi vrsimo pomocu indikatora koji mogu biti u obliku listica ili rastvora. Danas postoji dosta takvih testova za merenje pH vrednosti kod poznatih akvaristickih firmi SERA,TETRA,..dr.

[Broken External Image]:http://www.auctionphotobank.com/upload/108538390240.jpg

Takodje danas postoje i rastvori za obaranje i povecanje pH vrednosti, "Sera pH-minus" i "Sera pH-plus"

[Broken External Image]:http://www.auctionphotobank.com/upload/108538425746.jpg [Broken External Image]:http://www.auctionphotobank.com/upload/108538436710.jpg

Moramo znati da ako zelimo da budemo sigurni u tacnost merenja pH vrednosti, moramo to uciniti nekoliko puta u toku dana jer pH vrednost hoce da varira.
Vrlo je bitno da znamo da na pH vrednost uticu neke supstance kojih ima u vodi. Recimo, soli koje mogu da uticu na tvrdocu vode ( povecanje tvrdoce ) , takodje menjaju alkalnost vode a dok meksa voda u sebi ima razblazene karbonske kiseline i takva voda ima kiselu ph vrednost.

Na smanjenje i povecanje pH vrednosti mozemo uticati i sa dekorom akvarijuma , tresetnim panjevima kao sto je Mangro panj (smanjiti pH) ili krecnjackog kamenja koje postavljamo na dno akvarijuma (povecati pH).
Isto tako postavljanjem treseta u filter akvarijuma povecavamo kiselost vode a sa sodom bikarbonom NaHCO3 podizemo alkalnost vode.Sodu bikarbonu dodajemo u prethodno pripremljenu vodu u kojoj doziramo u zavisnosti od kolicine vode i potrebne pH vrednosti.Nikada ne smemo suvu sodu bikarbonu dodavati u akvarijum.
 
Gde si ti iskopao tu definiciju pH? :roll:


Jacinu kiseline odredjuje njena teznja da otpusta protone. Sto je ta teznja veca, kiselina je jaca.
Sad vidi ovo. Ako je rastvor protofilan onda ce kiselina da pokaze svoju kiselu osobinu ali ako je rastvor protogenican onda nista od toga pa cak ako je u pitanju i najjaca kiselina jer nema molekula koji ce da prime protone. Kao kada sa punim dzepovima para udjes u praznu prodavnicu.
To nije pH.
 
Gledam i vracam se po nekoliko puta i ne znam sta nije jasno kod definicije ali evo sada cu malo opsirnije napisat odnosno citirati iz literature:

" pH vrednost je jacina kiseline ili baze za datu koncentraciju. U vodi su jos nosioci kiselih ili baznih osobina. Ako ih ima podjednako ,voda reaguje neutralno (destilovana voda). Svaki molekul vode (H2O) sastoji se od vodonikovog (H+) jona i hidroksilnog (OH-) jona. Kolicina vodonikovih i hidroksilnih jona je konstantna i iznosi 10 na -14 mol/l. U neutralnoj sredini koncentracija vodonikovih jona (H+=10 na -7 mol/l) i hidroksilnih jona (OH-=10 na -7 mol/l) je u ravnotezi.
Pretvarajuci negativni eksponent, prirodnim logaritmom prema zakonu pH=1n10 na -7, dobijamo vrednosti za pH u prirodnim brojevima (0,1,2,3...). Vrednosti pH7 najblizi su u prirodi sneg ili kisa... "

Ne znam stvarno sta si mislio da nije u redu i nije mi jasno sta si hteo da kazes. :roll: :cry:

Ja sam iz ovoga citata shvatio, da je pH koncentracija vodonikovih jona odnosno reakcija vode koja moze biti kisela ,neutralna i bazicna (alkalna).
 
Uf i ja sam zakovrnuo kad sam video definiciju.

Nazalost u cilju da se stvari priblize onima koji nisu duboko zainteresovani za teorijsku osnovu cesto se prica preterano pojednostavi.

Pa ako se definicija i moze zvati uproscenom i na taj nacin je pravdati, onda ipak treba primetiti da matematika jednostavno to ne dozvoljava.

Covek koji je pisao ili prevodio gornji citat omanuo je u osnovi teorije. Proizvod koncentracija protona vodonika i hidroksilnog anjona u cistoj vodi jednak je vrednosti od 0.00000000000001 odnosno 13 nula pre jedinice ili 10 na -14 stepen, a njihov zbir je 2 * 10 na -7 stepen ili 0.0000002. Razlika je drasticna, jer njihov proizvod odredjuje jednu konstantu vode vezanu za teoriju kiselina i baza a njihov zbir ukupnu kolicinu ova dva jona.

Buduci da je pH logaritamska mera koncentracija onda jedan step pH daje onu desetostruku razliku na Fauninoj tabeli. To opet iz teorijske osnove znaci da je koncentarcija vodonikovog protona sa jednim pH stepenom, odnosno jednom nulom manje ili vise iza zareza u decimalnom obliku, promenjana 10 puta u istoj zapremini, dakle koncentracija je desetostruko razlicita.

Ako se koncentracija kiselog jona promeni 5 puta pH se menja za 0.7 stepeni, a za dvostruku promenu koncentracije ta promena pH je 0.3 stepena. Treba primetiti da ovo vazi i pri porastu i pri padu koncentracije protona. Lako se mogu preracunati i ostali potrebni slucajevi.

Bobane dobra ti je ona analogija. Ali se mi akvaristi ipak drzimo vode kao najboljeg rastvaraca.
 
Tacno je da se mi akvaristi drzimo vode kao nama i nasim ribama dragog rastvaraca ali bez obzira na to definicija pH pokriva sve rastvore. Nigde nema definicija pH za akvaristiku, definicija pH za hemijsku industriju gde rastvarac nemora da je voda, definicija pH za ... gde nema ni trunke vode itd.

Iz tog razloga mi nemozemo da uproscavamo definiciju a nevidim kako bi je i uprostili. pH vrednost je samo prakticno resenje da bi se izbegle te silne nule u pisanju koncentracije.

Kao sto 1000 mozes da napises u eksponencijalnom obliku 1X103 tako i 0.001 mozes da napises u svom eksponencijalnom obliku 1X10-3. Da bi jos pojednostavnili mi logaritmujemo tu vrednost pa dobijemo samo 3 ili -3. Posto koncentracija je realna vrednost i nikada ne prelazi jedinicnu vrednost onda je iz prakticnih razloga dodat negativni logaritam. Minus puta minus = plus pa dobijemo 3 umesto -3. To je cela mudrost oko pH a to i dalje predstavlja koncentraciju protona u rastvoru koje su manje od jedinicne vrednosti.

Kada se ovo razume onda mora da je jasno da svaki stepen pH predstavlja eksponencijalni rast i da su razlike deset puta vece ili manje jer se radi o dekadnom logaritmu. Taj dekadni rast moze da se vidi iz sledeceg uporednog pisanja istih vrednosti samo napisane na razlicite nacine. Prakticnost drugog nacina je ocit ako su u pitanju veliki ili mali brojevi:

100000000000000 .........1X1014
100 .................................1X102
10 ...................................1X101
1 .....................................1X100
0.1 ..................................1X10-1
0.01 ................................1X10-2
0.001 ............................. 1X10-3
0.0000001 ......................1X10-7
0.00000000000001 ........1X10-14

Rogus, analogija je fantasticna stvar ako se nadje pravi uporednik. Tako moze da se ukapira mnogo brze i jednostavnije nego da se potezu neki strucni termini i strucne definicije. Niko ovde nije strucnjak za sve pa je i logicno da se ponekad i pobrka.
 
Reverzna osmoza i pH

Zasto je pH vode posle reverzne osmoze ipak 6.5 a ne 7?
Ja sam mislio da RO ustvari destiluje vodu na najsavrseniji nacin.Po gore navedenom trebalo bi da bude pH7. A citao sam da je ujedno i sterilise tj oslobadja cak i od moguceg prisustva virusa.Da li je i to tacno?
Ili je to samo reklama?
 
To je vrlo lako objasniti ako sagledas celu situaciju koju imas.

Vodu koju ti imas iz RO je vrlo cista i njena alkalnost je 0 i to je to sto nam pomalo zadaje glavobolje sa RO vodom. Ako ti RO vodu stavis u zatvoreni sistem onda ces da dobijes to sto ti kazes, pH = 7.

U praksi je to drugacije jer je tvoja voda izlozena vazduhu u kome se nalazi i ugljendioksid a vrlo verovatno i neke druge kiseline a to sve zavisi gde zivis. Znaci CO2 se rastvara u vodi i s obzirom da voda ima alkalnost 0 onda cak i minimalna koncentracija CO2 dovodi do merljivog porasta kiselosti ili kako mi kazemo pH pada.
 
Jednostavno

H2O+CO2---H2CO3
Cak ne moras ni da izjednacis reakciju,Ovo je slaba kiselina,ali dodatkom vode iz cesme koja ima dosta soli(molarno najvise hlorida)
onda dobijamo
H2CO3+NaCl-----NaCO3+2HCl
Ovo mora da se izjednaci,ali se lepo vidi da dobijas duplo vise molova JACE kiseline
tj Ph vremenom i cestim dodatkom cesmovace zaista opada,pa je iz tog razloga
zaista potrebno korigovati Ph u zatvorenom sistemu kakav je akvarijum.
 
H2CO3+NaCl-----NaCO3+2HCl

Ovo je nemoguce jer slaba kiselina nema ni teoretske sanse da istisne jaku kiselinu iz njene konjugovane soli.

Druga stvar je da u vodi, cesmovaci, najveci udeo u rastvorenim solima imaju karbonati.
 
Nastavak

Hloride sam uzeo kao primer. Zapravo radi se o tome sto u vodi vodonik ima veliku potentnost. Raskida vodonicne veze i najcesce za seba vezuje 7- jone kakav je i hlorid

Kako je vodonik potentniji on istisku je natrijum. Ta promena se u vodi cesto desava jer nema cistih soli. Sve one su u obliku SOX(H2O)x puta.
 
Ako si mislio sedmovalentne jone pogresio si. Hlor je u sedmoj grupi periodnog sistema. Ima u elektronskom omotacu znaci sedam elektrona .U elementarnom stanju je znaci neutralan jer mu je jezgro isto sedam puta pozitivno naelektrisano. Fali mu jedan elektron da se dopuni do 8 (sto je maksimum i toliko imaju inertni gasovi) i tako postaje negativno jednovalentan jon u jonskoj vezi. Vodonik ima samo jedan elektron kao i prva grupa sistema (Li,Na,K, Rb, Cs, Fr) i postaju pozitivno jednovalentno naelektrisani dajuci taj elektron hloru. Druga prica su kovalentne veze.
Za ovo drugo nemam pojma ali mi cudno zvuci.Tj neznam sta si hteo da kazes.
Mislim da ovo sto je Boban rekao potpuno pokriva pitanje. Meni samo nije jasno zasto pH stalno pada kako kazete (ako je to uopste istina).Imam osecaj da tu uticu mnogi faktori tj organska i neorganska jedinjenja koja se nalaze u akvarijumu kao i ostali biohemijski procesi.Samo rastvaranje CO2 i pojava H2CO3 ne ide u beskonacnost nego ima svoju ravnotezu. Takodje kolicina +Na kao i hlorida -Cl je odredjena i ogranicena u cesmovaci.
 
Greska

Sorry nisam zeleoda napisem -7, vec da tim sto u mu poslebnjoj orbitali fali jedan elektron, on cesto stupa u interakcije.Raskida veze u nestabilnim resetkama,i stvara visak slobodnih protona.
 
Nema veze Kojoti. Ti sigurno bolje znas. Ja sam dosta toga zaboravio i sad se podsecam. Samo nemoj tako na brzinu da pises te reakcije pa da se nesto zeznemo.Ipak je to hemija pa mozemo i nekog da otrujemo.:sorry: Ma da si nam ziv i zdrav. Bas si uneo "živinu" na sajt... , što reče davno jedan fudbaler "...uneo živinu u teren.":hej::hej::hej:
Pozz
 
god bless

Ja sam jos crnje sve zaboravio,ali cu se podsetiti,ono cega se secam da se ceakcije vode,ne mogu pisati(ako zelimo stvarni odnos)H+ + OH-,vec H3O+ + OH-.
Iscitacu neorgansku od Hodzica,tu ima zanimljivih R-ja.
Do tada izvinite za zabunu.:ebote: