Pigmentacija kod riba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna interesantna tema koja malo i izlazi iz okvira hobi akvaristike je mehanizam na koji ribe pokazuju soju boju. To je dosta kompleksni mehanizam i nisam bas siguran da li i mogu, s obzirom na svoje znanje o tome, da se upustim u takvu diskusiju. Ipak cu da pokrenem i tu temu pa da malo porazgovaramo i o tome.


Boja kod riba je proizvedena u pigmentnim celijama, chromatophore, koje se nalaze u dermalnom delu koze riba a postoje i neki dokazi da se kod nekih vrsta mogu naci i u epidermalnom delu. Chromatophore je celija zvezdastog ili bolje receno granastog oblika i one sadrze pigmente. Pigmenti u toj celiji mogu da budu rasprostranjeni po celom prostoru i tada boja dolazi do izrazaja ili da se koncentrisu i tada je boja manje izrazena ili nestane u potpunosti.

Kod riba postoje cetiri tipa chromatophore-nih celija koje na svojstveni nacin uticu na obojenje. Ti tipovi su Melanophore, za crnu i baraon boju, Xanthophore za crveni i narandjastu boju, Erythrophore za narandjastu i zutu boju i Iridophore koja je zasluzna za sve druge boje. Iridophore u stvari reflektuje svetlost i nisu u pravom smislu cinioci bojenja koze.
Sve ove celije sadrze razlicite pigmente i boja ribe je u zavisnosti od njihovog prisustva i rasprostranjenosti po celiji.

Riba svoju boju kontrolise nervnim sistemom i to zavisi od mnogih faktora. To moze da bude prilagodjavanje sredini u zavisnosti od uslova u kome se nalazi, recimo kada je u strahu i zeli da se sakrije, zatim prikazivanje statusa sto je vidljivo kod mresta ili u vecoj grupi jedinki ili samo normalno obojenje kada je riba zadovoljna i bes stresa itd. Uglavnom riba ce uvek da reaguje u zavisnosti od spoljnih uslova.

Pored ovog osnovnog tipa kontrole postoji jos i morfoloska i hormonska kontrola boje.

Eto mali uvod za pocetak.
 
Bobane sasvim si u pravu kada kazes da ovo izlazi iz okvira hobi akvaristike. Ali da li je akvaristika samo hobi ?
U svakom slucaju tematika je opsirna i prilicno slozena . Sa pigmentskim celijama sreo sam se prvi put ozbiljnije jos za fakultetskih dana sto bilo prilicno davno. Od tada do danas biohemija i fiziologija je su dale odgovore na jos mnogo pitanja u vezi sa tom problematikom.Nadam se da cu ovih dana imati malo vise vremena da se dotaknem i ja ove price, ili bi mozda bilo bolje ne zalaziti previse u celu stvar ??? Sta vi mislite ?
 
Ma Buco ne femkam se ja ali me ovih dana stigao neki gadan virus pa mi je muka da gledam u monitor a kamoli da pisem.....

A tu je jos jedan problem ... od skoro sam dobio novu igracku pa nikako da se nje batalim :wink:

Uostalom bice dana i za pisanje i za ucenje .
 
Nismo imali pojma da si bolestan. Da li nas to cuvas od pomenutog virusa, kad proletis sajtiom i ne javis se, bar sa pozdravom? :wink:

Imas novu igracku? :eek:

Ozdravi nam, pisanje moze da saceka, igracka ne moze,

Uskoro se cujemo.... Mirka :lol: