Planarije

Goxxx

Member
10 Januar 2005
117
10
18
Beograd
Trenutno u akvarijumu nema riba, pa ilegalci koriste priliku...
013c.JPG 014 - Copy.JPG
planarije, relativno bezopasni pljosnati crvi, omiljena užina za mnoge aq. ribe.
 
He he, ja sam ih imao pre jedno godinu dana. Stvorise se niodkuda. Ispraznio sam vodu, osusio akvarijum i sve se vratilo u normalu. Sada se ne secam koje su ribe bile u akvarijumu a samo znam da ih planarija nije zanimala a bas ih je bilo puno, staklo se bas belilo.

Sta ti nameravas sa njima? Eto zapati proizvodnju zive hrane :)
 
Nije loša ideja :)... video sam da ih tamane borci, skalari, trihogasteri... ne znam kakva je hranljiva vrednost ;).
Prvi put sam ih video u pre par godina u malom 30.lit. aq. sa kozicama. Nije bilo problema, kozice su se normalno ponašale i razmnožavale, mada sam jednom naleteo na ''sumnjivu'' scenu - mrtvu kozicu prekrivenu planarijama...
Picture 184 - Copy.jpg Picture 186 - Copy.jpg
 
Planarija jede mesnu hranu pa zato nemoj da te cudi sto su se nakacili na tu kozicu. Problem je taj sto to planarija moze da uradi i na zivom bicu pa onda nastaje grickanje zivih riba :) Bolje je da se sve to rasturi a bas ako zelis da ih gajis kao zivu hranu onda im ubacuj nesto mesno i ima da se umnoze "k'o planarija".
 
Nisam ozbiljno razmišljao o planarijama kao hrani. Znam da se povremeno pojavljuju u akvarijumima, da se hrane detritusom i brzo množe (kao i puževi) kada ima viška hrane u aq. Tako mogu da budu signal da je akvarijum zapušten i da previše hranimo ribe. Neke vrste riba nemaju ništa protiv planarija-užine a same planarije nisu opasne za ribe, samo za ikru.

Ili... malo sam tražio po net-u i pronašao:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=5416

po ovome u akvarijumima se javljaju dva roda planarija - Dugesia i opasnije Procotyla. U drugom rodu su aktivni predatori i mogu da savladaju i odrasle kozice.

Mislim da ’’moje’’ planarije (obe :)) nisu od opasne sorte, bar po broju malih kozica... videću kako će se kribenzisi snaći sa crvastim cimerima.