Pleco

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
"To je Hypostomus plecostomus". Ovo je jedna konstatacija koja se najcesce upotrebljava kod odredjivanja vrste ovih riba i uglavnom su svi zadovoljni sa time.

Pogledao sam malo okolo po nasim forumima pa i na ovom forumu i sve se svodi na isto, opet ta konstatacija "To je Hypostomus plecostomus".

Stvarnost je sasvim drugacija i ribe koje mi drzimo u akvarijumu dolaze nam iz roda Pterygoplichthys, isti rod odakle potice i nama dobro znani P. gibbiceps. Koliko sam do sada mogao da zapazim u igri su najmanje dve vrste Pterygoplichthys-a i to P. pardalis i P. disjunctivus. Obe ove vrste su davno preplavile akvaristiku i sada se masovno mreste u komercijalnim mrestilistima.

Iako uvek ima prostora za gresku, pogotovo kada su ove ribe u pitanju, ovde moze dosta pouzdano da se odredi rod i vrsta na osnovu vizuelnih pokazatelja. Naravno da moramo da uzmemo u obzir postojanje aff. i cf. riba koje uvek mogu nesto da pomute. U prilog svemu ovome ide i to sto su ove ribe zahvaljujuci nama akvaristima naseljene u mnogim tropskim slatkim vodama pa samim tim privlace paznju naucnih radnika koji nam donose nova saznanja o ovim ribama.

Eto tako pa slede slike :)
 
Vizuelna razlika koja nedvosmisleno pokazuje razliku izmedju Hypostomus i Pterygoplichthys roda je broj zraka u ledjnom peraju. Pterygoplichthys ima preko 10.

P. pardalis je izuzetno slican P. disjunctivus ali i tu na nasu srecu postoji vizuelna razlika koja nam mnogo olaksava posao.

Na slikama u ovom delu je P. pardalis.
 

Attachments

  • IMG_3641.jpg
    IMG_3641.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 23
  • IMG_3644.jpg
    IMG_3644.jpg
    48 KB · Pregleda: 19
P. disjunctivus je druga zastupljena vrsta. S obzirom da je u ovom rodu i on ima veci broj zraka u ledjnom peraju. Za razliku od P. pardalis koji ima tacke po stomaku P. disjunctivus ima linije po kojima je i dobio "obicno akvaristicko ime" Vermiculated Sailfin Pleco.

Eto malo da pokrenemo diskusiju i o ovim ribama koje su nekako neizostavni stanovnici naseg akvarijuma sa nezahvalnim zadatkom odrzavanja higijene.

Na drugoj slici se vidi obe ove ribe zajedno.
 

Attachments

  • IMG_3647.jpg
    IMG_3647.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 14
  • IMG_3680.jpg
    IMG_3680.jpg
    30.5 KB · Pregleda: 18
Tu sam i ja i lud sam za L ribama pa bi svaka informacija dobro dosla. Cak sam i nesto narucio ali nikako da stigne.
 
Druze moj Coa, ja sam u principu lepo vaspitan covek i navikao sam se da ljude koje ne poznajem oslovljavam sa Vi. Od kako sam poceo da se bavim forumima i ovim nasim pisanijama navikao sam da svi jedni drugima kazu Ti, pa sam i ja to krenuo i uslo mi je u krv. Ne sporim mozda je pogresno sto to radimo ali je tako. Malo mi je neprijatno, jer poceo sam tako i Tebe da oslovljavam sa Ti ali to neznaci da Te manje uvazavam zbog takvog obracanja. Pa ako nije problem kreni i ti sa ti. Ovo je malo van teme, pa se izvinjavam drugim clanovima.
Oko L riba narucio sam Hypancystrus zebra L 46 (L 98) ovo pod obavezno.
Farlovella acus mada ih imam vec 8 komada i imao sam prvi mrest koji je propao.
Rineloricaria (sta god bude)
To su mi bile zelje, palo je obecanje, ali se mnogo rasteglo pa se nerviram.
Za cene nemoj da me pitas, platicu sta traze i rekao sam da uzimam celu kesu toga sto bude. Imam jos jednog pacijenta slicno zaludjenog kao sto sam ja pa ako je vise, podelicemo.
 
Ne mogu nista da obecam za TI-tovanje za ovaj post mogu da se koncentrisem :cool2:

Pa nista, onda moramo private da vidimo koje su TVOJE :))) veze, a koje su moje, mada nema mnogo tu subjekata... i sve tako dok ne pocnem samostalno da uvozim, uskoro probam nesto, da vidim kako to ide. ;)
 
He he pa i ja sam obican smrtnik, nista besmrtniji od tebe ili coa. Eto posto coa ima te L ribe bilo bi ok da nam ih pretstavi, barem skromnom slikom.

L 91 - Leporacanthicus triactis, eto mi slike za bazu ako moze ili da cekam da stignu iz uvoza.
L 240 - Leporacanthicus cf. galaxias sto lako moze da ispadne Leporacanthicus galaxias isto kao i L 241 i L 007
 
Bobane da ponovim pitanje zatrazim tvoje misljenje. Posto nemam pojma odakle stizu te ribe, a verovatno necu ni znati da li je divlja ili iz odgajivacnica, a dosta sam citao kako divlje ribe mogu biti zarazene crevnim parazitima, kakvo je tvoje misljenje, da li sem redovnog karantina primenjivati jos nesto u smislu preventivnog lecenja. Nisam pristalica trpanja lekova za svaki slucaj ali se dvoumim da li bi tako pomogao ili odmogao ribama? Procitao sam da su malte ne ribe u prirodi 100% zarazene. Sad na osnovu nekog laickog misljenja predpostavljam da ribama u prirodi to manje smeta, jer ko zna sta sve mogu da nadju da pojedu sto bi im pomoglo, dok mi u akvarijumima mozemo da im pruzimo minimum toga.
 
Svaki izvoznik riba naznaci da li je riba iz prirode ili ne. Uglavnom nam ribe dolaze iz mrestilista. Tu mislim pre svega na standardnu postavu.

Ribe iz prirode nose parazite i kojekakve bolesti ali to nije tako strasno. Zato nam sluzi karantin pa mi sve to lepo proverimo. Nema tu preventivnog lecenja jer to nema smisla. Od cega da lecim i sta da koristim? Ni mi ne uzimamo antibiotike jer mozda mozemo da zaradimo gripu. To vazi i za ribe. Kada se nesto desi onda sledi akcija.

I ribe iz mrestilista nose mnoge parazite, mozda i gore nego one iz prirode. Mrestilista su uglavnom pretovarena a to govori sve. Nemoj da previdjas da su mnoga uzgajalista spojena sa prirodnim tokovima ili su veliki otvoreni bazeni. Sve je to da se naprave pare i tu se nema puno obzira.
 
Ok tako sam nesto i pretpostavio ali mi djavo nije dao mira i voleo sam da cujem tvoje misljenje. Mozda sam tako nesto i pomislio, jer jako dugo trazim ove ribe pa ne bi voleo ako uopste stignu da im se nesto desi. Cak sam i ja na nekom sajtu dao savet identican ovom tvome za antibiotike i preventivu ali kad sam sam dosao u tu situaciju uvukao se crv u glavu.
Inace kod nas ces tesko dobiti informaciju odakle su ribe.
U svakom slucaju puno hvala!
 
Imam nekoliko slika L240, sad sam jednu cini mi se i ovde postavio u galeriju, a neke sam stavio na Cirin sajt, sad si mozda video, mozda ne, evo link za procenu da li se radi o L240:
http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=13399&PN=2&TPN=1

Nije problem da slikam L091, ali mi treba pomocnik. Ja sam im aubacio jedan veci panj. Najradije se zavlace u supljine u panju, ali se mogu lepo slikati ako su NA panju, a ne U supljini. Sad pomocnik treba da podigne taj panj i da ga okrene prema mojoj kameri. Ribe su na 15cm, lepo razvijene, reprezentativni prmerci, tako da bas moze lepo to da se odradi sa slikanjem. Dakle zamolicu nekog da zavuce ruku u vodu i izokrece panj sa ribom, koja se od toga ne plasi, da ja to slikam.

Inace ja nisam istetoviran tip licnosti, pa bas ne ocekujete ovakve slike od mene, a i moji primerci ipak nisu ovoliki :boban:

[Broken External Image]:http://www.aquanourriplus.com/boutique/images/L25 Sao Felix.jpg
 
zopex2008 ako te zanima odakle stizu Hypancystrus zebra jer mi deluje da te to zanima onda je to sasvim lako odgovoriti. One stizu iz mrestilista jer nema legalne trgovine ribama iz prirode.

Coa odrzi ih u zivotu do jula - augusta pa cu ja da ih uslikam :)
 
Mozda zivim u zabludi, ali sam prilicno siguran da ovde ima ribe koja dolazi iz prirode. Onda je zabluda veoma rasirena ako nije tako.

Ja cu ih odrzati u zivotu, samo je pitanje da li ce se prodati do tada.
Evo i info (koji u osnovi nije reklamnog karaktera) za ambivalentno zaprepascenje, moja MP cena ribe na 15-16cm je 40e/komad. Sad boban ce verovatno da napravi ovaj izraz lica :ebote:, ali ljudi ovde cesto naprave izraz lica koje opisuje ovo :ebote::ebote:.
E sad razlozi za to su totalno suprotne prirode, nadam se da je jasno na sta mislim valjam_se.