Plisana igracka

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Pre neki dan sam imao priliku da drzim u rukama cincilu chinchilla lanigera ali uzgojnu hibridnu cincilu . :) Neverovatno koliko je njeno krzno mekano i gusto . Mene je u momentu podsetilo na neku deciju plisanu igracku ali ne samo zbog takvog krzna vec i zbog neverovatnog ljupkog izgleda.
Nisam mogao pod takvim utiscima da odolim zelji da je ne fotografisem kada sam pri ruci imao foto aparat.


cincila1.jpg




Mozete sada zamisliti da se ova ljupka zivotinja u nekim zemljama (pa i nasoj S.CG ) uzgaja iskljucivo radi krzna. :x Cak je u svojoj postojbini (J.Amerika) zabranjena da se koristi za takve svrhe.
U mnogim nasim caspoisima mogu se naci oglasi Slovenackih firmi za kupovinu familija cincila i saradnja sa njima, kako bi zapoceli unosan biznis ..A mozete pretpostaviti zasto nam takve inostrane firme nude takav posao i saradnju... :x
 
Pozdrav Fauna
Ja se vec neko vreme raspitujem i pomisljam na to da krenem u taj posao sa cincilama.
Sputava me ta moralna dilema, jer znam kako one na kraju zavrse.
Sa jedne strane je ogromna finansijska dobit koju uzgajivac ostvaruje, sa druge stoje "zene u bundama".
Opet, kad pogledam, i jagnjici su preslatki, a onako odrani vise u svakoj prodavnici.

Inace lov cincila u prirodi je zabranjen u celom svetu, a ne uzgajanje na farmama.
Kao i uzgajanje i otkup puzeva kod nas.( puz iz prirode otkup=1e, puz sa farme otkup=4e)
Cena jedne cincile od 8 meseci je 30e, sa tendencijom daljeg rasta, jer trenutna ponuda podmiruje 40%-50% svetske potraznje.
 
Mesecare , pozdrav i od mene :)

Mislim da nisi u pravu sa tvrdnjom da su cincile u svim zemljama dozvoljene da se uzgajaju radi krzna. One su zabranjene da se uzgajaju u takve svrhe u J.Americi i mnogim zapadnim zemljama , evo i link o tome:


http://ies-cincila.co.yu/index.php?id=3

I ne bih se slozio da cena cincila raste jer ova cincila na slici moze da se kupi za 1500 dinara u ovom Zoo shop-u. Cena cinile do nedavno mozda je bila 30 ! :wink: Znam, pomislices da je to jedna cincila ,odnosno samo taj primerak u Zoo shop-u po toj ceni, medjutim nije tako . :wink: Cena cincile u ovom shop-u vazi i za 10+...cincila. Razlog takve padajuce cene lezi u tome sto su se mnogi zaleteli i ulozili novac u ovaj "odlican " biznis" i saradnju sa tim stranim firmama gde je zabranjen uzgoj cincila,pa ih sada prodaju po nekim drugim cenama :wink: :)
 
Bio sam na donjem sajtu, nisam ga dovoljno pazljivo procitao.
Sto se tice cene te male zivotinjice, sa tim zadrugama se potpisuje ugovor u kome se zadruga obavezuje da ti u naredne 2 godine otkupi svaku zivotinjicu po ceni 28-30e, zavisi od zadruge( slovenci, Sombor, Valjevo)
Zasto bi se oni obavezivali na tako nesto, ako mogu da kupuju na drugom mestu po manjoj ceni.
U svakom slucaju se necu zaleteti, pokupicu informacije sa vise strana, pa cu odluciti.
I ovo tvoje pismo mi je mnogo koristilo, hvala.