Pocinjem sa biljkama-pomoc!

Danijels

Member
17 Maj 2009
40
0
6
Postovanje svima!
Odlucio sam se nakon 2 meseca (koliko imam novi akvarijum), da konacno krenem sa biljkama u akvarijumu. Dosadila mi je plastika u istom (ruzno brate), a odmah nisam smeo da stavljam biljke jer sam pocetnik a smatram da su ''zeleni'' akvarijumi znatno zahtevniji.
Obzirom da podlogu za sada ne mogu (a i ne zelim) da menjam, odlucio sam se da krenem sa biljkom Anubias ili Nana (mislim da se tako zove) a koja se prema podacima sa foruma ''hvata'' za panj ili kamen pa mi promena podloge i ne treba. Da li sam u pravu i sta Vi mislite? Da napomenem samo da mi je ''zadnji zid'' akvarijuma Siga koje imam i na dnu u jednom delu pa rek'o da je posumim!
Hvala unapred.
P.S. Svaki savet mi je dobdrodosao.
 
Bilo bi poželjno da nam napišeš malo više o svom akvarijumu,ali šta je tu je,da ti probam malo pomoći.Kako si napisao "Nana" je samo jedna vrsta od Anubija,koje su sve lepe i zahvalne biljčice-pogodne za početnike.
Pozdravljam ideju da povadiš sav plastični kičeraj iz akvarijuma i lepo ubiljiš istu!Mogao bi da potražiš i razne mahovine,microsorume i cryptocoryne.
Pozdrav
 
Akvarijum je od 55l. I na osnovu tekstova sa ovog foruma, cini mi se da nije los. Zadnji deo akvarijuma je podeljen u 3 komore. U jednoj je Aman-ov grejač od 50w (rekoše mi da se zove taložnik taj deo). U drugoj najvećoj komori je sledeće: neka plastificirana traka (ne znam kako se zove), pa aktivni ugalj Sunsun, pa Sera filter wool, pa na kraju na dnu neki keramički prstenovi. U trećoj komori je Atman-ova potapajuća pumpa At-101 kapaciteta 400 l/h. Prostor za filtraciju cini 3/4 od pomenute tri komore. Vazdušna pumpa je Sera air 110. Temperatura u akvarijumu je na 25 stepeni. Kompletan unutrašnji zadnji zid akvarijuma je od sige. Podloga su sitni kamenčići pomesani sa peskom. Osvetljenje je Sylvania grolux 15w. Stavljen je i treset u komoru sa pumpom.
 
Prema ovom što si napisao , ne mogu da steknem utisak koliki i kakav je akvarijum . Zadnji deo podeljen u tri komore , kolika je širina tog dela i koliko prostora zauzima siga na zadnjem delu ? Pozdrav
 
Pa ukupno je po mojoj proceni oko 50l vode. Dimenzije su širina 52cm (zid-zadnji deo), visina 40cm (vazdušni stub 31cm jer je ispod poklopca sijalica i prostor od 9cm) i dužina (od zadnjeg do prednjeg dela) 35cm pa do 42cm jer je prednje staklo polukrug. To su spoljne mere.
 
Pa sada smo mnogo pametniji!Odma mi je upalo u oči da si zapatio sve moguće vrste ribica za koje je ovaj akvarijum jako mali!
Ali da se vratimo biljkama,i dalje stojim iza predhodno predloženim vrstama,s tim da bi ti preporučio još ako je moguće da pojačaš osvetljenje.
I Ti si kao i mnogi napravio grešku što si se počeo raspitivati kada si već oformio akvarijum,bilo bi mnogo lakše da si prvo sakupio više informacija pa tek onda krenuo sa projektom.
Ako je to taj aq. sa kojim si imao problema ovih dana,ja bi na tvom mestu sve razbucao i krenuo izpočetka,iz iskustva znam da je sve mnogo lakše kad od početka kreneš kako treba,nego kada krpariš predhodne greške,i praviš neke kompromise zbog istih.
Nadam se da sam nešto pomogao,pa da ne gnjavim previše pozdrav:hej:
 
Konacno i ja shvatam da sam napravio strasan mix sa ribicama! A i prostor u akvarijumu za takve ribe nije ok. Ali sta je, tu je. Na greskama se uci. Veci akvarijum nemam gde. Stan ne bas veliki a deca mala.
A od ribica je trenutno u akvarijumu: Jedan skalar (moja prva riba koja je vec 2 godine kod mene), jedan koridoras, sada samo jedan ancistrus (u epidemiji 3 uginula), 4 barbusa, ghost fish komada 2, jedna zelena tetra zona i dve crne udovice. Osim skalara, sve ostale ribe imaju po oko 1.5cm. I da ne zaboravim, tri ramirezi-a.
 
U epidemiji su mi uginule: 2 Botie, lavlja glava, 3 ancistrusa, jedna zelena tetra i jedan jako mali skalar. Dusa me boli!
 
Hmm , lepo kaže ZoSo , da počneš Ti to ispočetka . Riba si imao isuviše , a i sada ih je previše . Taj akvarijum je premali samo za tog skalara , a kamoli to što još imaš . Barbusi , kojih je najviše su greška uz skalara , uskoro će početi da ga čerupaju , pa ćeš ostati i bez njega . Pozdrav
 
Dodao bih i ja svoje iskustvo kada sam pomesao predivne skalare koje sam imao sa onim tigrastim barbusima... prvih par dana ga nisu dirali... zatim su napadali kao ajkule na njih dok ih nisu iskidali skorz! Tako da se to nikako ne slaze.. Sa nekim od navedenih ribica nisam imao nikada iskustva, ali ne znam da li se slazu?! Veliki pozdrav i srecno..