Podloga za terarijume

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Podloga za terarijume spada u vazne komponente kada zelimo da sklopimo i dekorisemo jedan terarijum. Kakvu cemo podlogu postaviti, to iskljucivo zavisi od terarijumske zivotinje koju zelimo drzati, a ne od nasih zelja i ukusa. Uvek treba teziti sto prirodnijem ambijentu kako bi se nase zivotinje sto bolje osecale, u suprotnom samo mozemo unesreciti zivotinju koja ce se stresno osecati i u najgorem slucaju moze uginuti.
Znaci, ako imamo nekog pustinjskog reptila, u tom slucaju najidealnije za podlogu postaviti obican pesak ili kupiti od nekog poznatog dobavljaca pesak u kesama . Evo primera Namiba® Terra sta ima u svojoj ponudi .

4b94f7bd6cf0d0a15531d085df50b67c.jpg




c5ed727799ba57fbef3f962d6bb5b4fb.jpg




9ca2d3e43682a6ec9b9b7535b2b5d18f.jpg


ovo je vec spremljeni sterilini prirodni recni pesak u kesama, u raznim bojama za pustinjske i polupustinjske reptile (Agama agama ,Xenagama taylori,Pogona vitticeps,Eublepharis macularius ....sl) ]

5b9a3f6dc556eda298a0f220a739dd98.jpg




ovo je podloga za tarantule, skorpione i slicne zivotinje, 100% od prirodnog humusa koja ima sposobnost upijanja i zadrzavanja visoke vlage.
 
Last edited by a moderator:
sledeca ponuda...


:
2266b6c141d7fcffc42a005fcf0a370d.jpg



ovo je briket prirodnih tresetnih vlakana (konkretno kokosova vlakna) .Takodje zadrzava visok procenat vlaznosti i pogodna je za reptile kao sto su iguane, varani, anole i sl.

dd4d02a4c58a69485d7f6795aec3838b.jpg


ovo je mahovina isto tako ima zadatak da odrzi visoku vlagu u podlozi...


8e1c3440333734d990bcdd006336041d.jpg


[suva mahovina za dekoraciju grana u terarijumima...

Eto , to je samo manji deo ponude Namiba® Terra a ima jos dosta toga . Naravno, ima i drugih teraristickih firmi koje takodje nude ovakve proizvode. Na nama je da odlucimo, da li cemo kupovati ili se snalaziti i prikupljati iz prirode ovakve stvari :)


 
Last edited by a moderator:
Fauna, ovaj gore pijesak što si naveo, napisao si da je u raznim bojama, a prirodan iz rijeke, ima li podatak od kuda je on ustvari izvađen?
Isto me zanima do čega ovisi boja pijeska.


Mahovina...to je prava i živa mahovina? Koliko onda uspijeva ostati živa a da se ne posuši?
 
Pesak sto ga Namiba® Terra pakuje, deklarise ga bas tako kao sto sam napisao. A da li je 100% bas tako, mi ne mozemo proveriti, na nama je da verujemo ili ne to sto proizvodjac nudi. Peska zaista ima u raznim bojama belog , sivog , zutog, crvenog i u raznim nijansama, zavisno od kamena, odnosno mesta gde se nabavlja.

Sto se tice mahovine , ona jeste prirodna a koliko dugo moze ostati sveza, to ne mogu reci jer je nisam nabavljao u ovakvim kesama ... verovatno pise na deklaraciji. ;)

Cilj ove teme je da predocim teraristima kakve materijale mozemo upotrebiti a da li cemo kupovati vec spremljene podloge ili
sami tragati u prirodi , to je vec volja svakoga od nas kada zelimo dekorisati jedan terarijum.:)
 
Mislim da to nije nista novo da postoji pesak raznih boja a to zavisi od sastava peska. Ovde gde ja zivim, u ovom delu NZ-a pesak je crn a malo dalje odavde pesak je opet beo. Mnogi su videli i crveni pustinjski pesak (prasinu) koji vetar povremeno donese iz Afrike.

Mislim da nema razloga ta se ne veriuje tim proizvodjacima jer pored laika ima i dobrih poznavaoca tih stvari pa ne bi bilo dobro recimo za Terra i druge slicne firme sa lazu svoje kupce.
 
Starija tema ali kod mene aktuelna .. :) .. ne zbog reptila vec zbog aquascape'a.
@ Fauna .. u kojim granulacijama se moze naci navedeni pesak iz prvog posta ?
 
Granulacije zutog i crvenog peska ipak su sitnije, tako ako trazis nesto krupnije to jos nisam video kod nas.

ps.
Kada kazem sitnine granulacije pre svega mislm na granulaciju velicine kao sto je savski pesak.