Podloge za terarijume

preka88

Member
19 Avgust 2008
87
0
6
Beograd
Zanima me sta se najcesce koristi kao podloga za terarijume i sta je konkretno naj bolje resenje za leopard gekona posto imam jednog! Citao sam o raznim podlogama a za svaku nadju poneku manu pa me zanimaju vasa misljenja! pozdrav! ;)
 
Kada su u pitanju podloge za leopard gekone misljenja su podeljena a kao sto ti rece, za svaku podlogu nacice se neka mana . :D
Svako od nas ima neki svoj stav zasnovan na sopstvenom iskustvu ali ima i onih koji stavove grade na tudjim iskustvima tako sto citaju po raznoraznim stranim teraristickim forumima sve i svasta. Kada kazem sve i svasta pre svega mislim na pojedinacna iskustva koja se prihvataju kao masovna i koja se prosire vrtoglavom brzinom kao neki zarazni virus od terariste do terariste olako i ne proveravajuci oberucke prihvatajuci. Kao primer navodim pescanu podlogu gde se ona kao podloga , masovno odbija i iznosi kao nepovoljna i opasna podloga . Moje iskustvo je sasvim suprotno i veoma zadovoljavajuce kada se radi o pescanoj podlozi, cak veoma pozitivne ocene mogu dati za nju i smatram je najboljom podlogom . Isto tako ,prijatelj iz Austrije veliki odgajivac vise vrsta gekona a posebno vrste
Eublepharis macularius (od njega uskoro dobijem dvadesetak mladih gekoncica;) ) iskljucivo ih podize na pescanoj podlozi i smatra da je to osnov za pravilan razvoj mladih.
Da ne duzim puno i da na neki nacin obrazlozim ovaj svoj stav . Za sve teraristicke zivotinje koje drzimo u nasim terarijumima ,prvo
treba prouciti i nesto vise saznati o njihovim prirodnim uslovima u divljini. Znaci, prvo treba leopard gekone dobro prouciti i nesto vise saznati od strucnih ljudi koji su se ozbiljno bavili naucnim istrazivanjima i proucavali ih u svojim prirodnim stanistima ,prostranom Istoku Azije. Kada sve to dobro sagledamo , tek tada mozemo preci na iskustva terarista ali onih koji se zaista bave ozbiljnim uzgajanjem, koji izlegu na vise stotina jedinki u jednoj sezoni , tu pre svega mislim na mini farme. Jedino takvim odgajivacima mozemo verovati na rec i prihvatiti sve prednosti i mane sto oni zapaze, a sve ostalo po mom misljenju je jako klimavo. Naravno, ni to ne mora biti potpuni i definitivni zakljucak jer leopard gekon jeste divlji reptil ali je vec dosta dugo u zarobljenistvu gde se razlicito adaptirao na okolinu, kod nekog se genracijama odlicno adaptirao na pescanu podlogu a kod nekog drugog na zemlju, treset, sljunak i td...i td. i svaka promena uslova kod tih jedinki moze se negativno odraziti. Znaci ,leopardi koji su generacijama odgajani na krupnom sljunku i zemlji mogu negativno reagovati na pesacanu podlogu i obrnuto.

Eto, to je moje misljenje ,nadam se da me razumes sta sam zeleo istaci kada je rec o podlozi za leopard gekone. ;)
 
Upravo me i zanimalo to o pesku npr... Jer sam citao od gomile ljudi kako to ne valja jer gekon moze da pojede i da izazove probleme i sta ti ja znam sve. Pa kako se ponasaju u prirodi onda? Cim pojede nesto odma crkne sta?! .. Ja ovog mog drzim na kvarcnom pesku (inace nalazio sam tragove peska u izmetu ne znam koliko je to strasno)... i za njega sam citao sve i svasta... jedni kazu da ne valja jer su granule velike i teske a drugi opet kazu kako je to dobro! Postavlja se pitanje ko je ovde lud!? :) Kome verovati?! Ja ne mogu sad da jurim prirodnjake i naucnike da ih pitam za savet kad i medju njima bi opet bilo podeljenih misljenja! Al opet kad se bacim na razmisljanje, ti gekoni sto zive tamo po Istocnoj aziji, indiji i gde vec, nemaju pesak kao u Sahari vec je teren cvrsci zar ne? (inace upisao sam geografski :D) Najbolje da uzmem i treset i pesak i kamejne i sve onako da izmesam i da srucim gekonki pa nek se snadje i izabere sta joj je po volji! Stvarno nisam pametan... elem hvala na informacijama! ;)
 
Ja sam prvo stavio kamencice(oko 0,5cm) i nasao sam ih u izmetu,ali sam ubrzo promenio na sitan pesak...u izmetu nema peska :D sam moras da vidis sta odgovara gekonu ;)

Pozz
 
A jel to onaj pesak sto ima da se kupi u pet centru npr kao pustinjski onako? sitan i zut? Probacu njega sledeci mesec da stavim pa da vidim sta ce da bude! :) pozz
 
Znam za taj crveni pesak i mogu ga slobodno preporuciti. Koristi ga moj prijatelj koji ima pet shop i za svoje gekone u radnji a i sto tako u prodaji. Do sada nije imao nikakvih problema niti reklamacija od ljudi koji su kupovali, sta vise dolazili su ponovo da ga kupe.

U ovoj temi sam predstavio neke podloge za teraristicke zivotinje a izmedju ostalog i takav pesak.


PODLOGA ZA TERARIJUME
 
meni podloga kod gekona,agama i iguane sitan kvarcni pesak,što bi građevinari nazvali-NULA....nikakav,ama baš nikakav problem nisam primetio...a,i vizuelno najlepše izgleda..da napomenem,da svi imaju svoje posude u koje stavljam hranu,tako da nemaju potrebe da uzimaju hranu sa peska,čime bi ga možda i aspirirali...što Fauna mudro zbori,ti gekoni su prirodno predisponirani za takvu podlogu.
 
Pa i ako pojede nekad sta sad! Nece valjda da umre od malo peska! Kako u prirodi?! Mozda joj i prija da malo creva prodrma! :) Mislim do sad mi nije umrla a za dalje cemo da vidimo! :D