podmorske slike Jadrana

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Evo nesto slika, sto mi ih je posudio frend da ih podjelim s vama
Slike su slikane na nekoliko lokacija u Zadarskom arhipelagu
 

Attachments

  • dsc01089.jpg
    dsc01089.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 27
  • dsc01045.jpg
    dsc01045.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 26
  • dsc00970.jpg
    dsc00970.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 22
  • dsc00956.jpg
    dsc00956.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 23
  • dsc00913a.jpg
    dsc00913a.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 23
evo jos malo ljepota jadranskih dubina
 

Attachments

  • dsc01113.jpg
    dsc01113.jpg
    35.7 KB · Pregleda: 22
  • dsc01347.jpg
    dsc01347.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 30
  • dsc01039.jpg
    dsc01039.jpg
    41.8 KB · Pregleda: 20
Ovako kada gledam slike ,zamisljam kakav je to bio dozivljaj roniti sa fotoaparatom i fotografisati ove neobicne ribe i organizme...mora da je bio pravi uzitak.

Posle ovih fotografija sada sam 100% siruran, da sam kod jednog prijatelja tacno indetifikovao ribu. U pitanju je bleni - blenta ili parablenius ocellaris ,kojeg su deca mog prijatelja doneli sa mora i drzali u kugli ,naravno u zasoljenoj vodi. Mene su pozvali da pogledam tu ribu i da probam da indentifikujem. Kada sam dosao bio sam zacudjen jer sam odmah posumnjao u neku vrstu blenija ali malo sam bio zbunjen jer nisam znao da li oni zive u Jadranskom moru.Sada sam 100% siguran jer je to bas ta vrsta blenija kao na toj fotografiji .
U toj kugli gde su ga postavili bilo je nekoliko kamenja gde se on skrivao i povremeno izlazio. Hranili su ga sa mrvicama hleba i muvama , sto je za divno cudo i prihavatao .
Ne znam sta su radili sa njim jer sam ih posavetovao da nekome poklone u BG -u ko ima morski akvarijum . Konkretno sam im predlozio da odnesu u Beogradski zoloski vrt jer sam cuo da tamo imaju morski akvarijum.

Prvom prilikom kada se vidim sa njima, pitacu sta je sa blenijem. :wink:
 
Fauna, moguce je da si ga dobro indetificirao, moguce da nisi...isto nisam niti sama 100% sigurna za ovoga, ali po velicini, te skrovistu, dubini i velicini "roscica" na glavi sam pretpostavila da bi to bio taj. To je jedini tako veliki u Jadranu.
Blente sam vidjela uz stijene (vole se zavlaciti u rupe na okomitim ili vodoravnikm stijenama) od nekih 1-6 m dubine, raznoraznih...najcesce se razlikuju po broju "roscica" njihovoj velicini, boji, nacinu prehrane.
Ovo ljeto sam po prvi puta vidjela blentu koji "kosi" travu kao Salarius fasciatus i da znas da mu je po bojama jako licio...nazalost, nisam imala mrezicu, za hvatanje, a more je bilo dostaledeno, pa sam ga samo s vrha stijene promatrala.
Zanimljive su to ribibi :)