Pomoc oko kamena...

Pozitivne bakterije koje se namnoze u taloznom filteru pojesce i najgoru mogucu bakteriju koja je uzrocnik i naj opakije bolesti u AQ , ako nista drugo brojcano ce je nadvladati.

Pozitivne bakterije u filteru nece pojesti nikakv bakterije, jer one to ne mogu da rade. "Pojesce" nitrate, nitrite i pretvoriti ih u manje stetna jedinjenja i tako stvoriti bolje uslove u akvarijumu, a bolji uslovi znace da se patogeni organizmi nece prenamnoziti i tako izazvati bolest.
Stavljanjem kamena koji sadrzi krecnjak nista se katastrofalno nece desiti u akvarijumu. Moze blago da poraste tvrdoca vode. U akvarijumima u kojima se drze ribe koje preferiraju kiseliju vodu doci ce do povecanja puferskog kapaciteta i samim tim povecanja ph. Akvaristi koji specijalizovano drze ribe u kiselijoj vodi to znaju i sigurno nece takav kamen staviti u akvarijum. U akvarijumima gde je voda vec tvrda i gde se ne vodi mnogo racuna o ph, kh, gh, stavljanjem takvog kamena u razumnoj kolicini nece nista znacajno poremetiti.
 
Dobro zar moramo biti bukvalisti zna se sta sam hteo da kazem. Sledeci put cu gledati da se izrazavam jezikom sa mog fakulteta , mehanicka hemija, onda me nece raumeti 90 % korisnika foruma a to mi nije cilj ,vec da je sto je moguce prostije objasnim .U svakom slucaju hvala na sugestiji. :)
 
Licno mislim da je to malo neozbiljno, citiram recenicu (U sustini ti mozes da stavis taj kamen pa vidi kako ce stvari da se razvijaju.) po meni je ovo i vise nego neozbiljno jer postoje nacini i metode kako ispitati kamen i kako doci do pravog izbora koji sam opisao u proslim postovima.

Naravno da svako ima svoje misljenje a ja cu ti reci da ti vrlo brzopleto izvlacis zakljucke sto bas i nije tako dobro. Zvakali smo i mi hemiju i ako nista drugo bar znamo reakciju karbonata sa sonom kiselinom. Lepo nema sta ali sta cemo ako kamen nije karbonatnog porekla a ima kalcijuma ili stroncijuma pa i malo karbonata? Sta je onda sa tom tvojom analizom?
Posto mi ne zelimo da saljemo kamen na ispitivanje onda ga ubacimo u vodu pa gledamo kako se stvari razvijuaju i veruj mi to nije ni malo neozbiljno niti ja zelim da dajem neozbiljne predloge ili savete.
 
Opet Bobane ista stvar, ja u klin ti u drvo. Akvarijum je izolovani deo prirodne sredine koji se trudimo da na najbolji moguci nacin iskopiramo i uspostavimo ravnotezu fizickih i hemijskih elemenata u konstanti koji su potrebni za ugodan zivot stanovnika zavisno od vrste. Samim tim posto je izolovan, ubacivanjem mekog kamena promena hemizma vode moze biti drasticna ,od one koju hoces da dolijes ili dospes iz vodovoda koja je hemijski i fizicki u kontinuitetu plus ili minus, zavisno od godisnjeg doba , tako da dosipanjem ili menjanjem vode kako abioticki ,edafski, tako i bioticki, varijacije su znatne. Sa kamenom koji je neutralan, sve je mnogo lakse i bolje. :)
 
Tanganiyka by nikouro 39 - 2.jpg

Ovo je moje kamenje u akvarijumu sa Tanganyika ciklidima. Nadjeno pored puta a inace koristi se za drenazu puta pre asfaltiranja. Meni je u ovom akvarijumu bilo potrebno ovakvo kamenje jer su karakteristike vode u ovom jezeru malo jace nego li voda u Beogradu. Nisam imao potrebu da ga testiram kiselinom, jer ( opet ), meni je bilo potrebno da digne ukupnu tvrdocu vode. Karakteristike vode su takve da mi se ciklidi mreste stalno.
U drugom akvarijumu imao sam amere, kojima je trebala meksa voda. U tom akvarijumu nema nista sto bi moglo da podize tvrdocu vode i pH bufer.
Mislim da netreba koplikovati situaciju i pocetnike zbunjivati odredjenim sitnicama o kojima je vec pisano, i koje je vec dokazano.
 
Da malo spustimo loptu. Niko ovde ne pise da bi se pravio pametan i dokazivao. Vecina nas je potpuno anonimna i nema nikakve potrebe da se eksponira. Tako je bar u mom slucaju. Ovde nas sve spaja zelja da naucimo nesto o zajednickom hobiju. Razmena misljenja je to sto nam je potrebno da dodjemo do pravih resenja. Dobro je da ne vlada jedoumlje i niko ne bi trebalo da se ljuti ako neko izlozi suprotno misljenje. Zato se ovo i zove forum.:)
 
Upravo tako, pravimo sredinu kakvu zahteva odredjena ili odredjene vrste, ne eksperimentisem u akvarijumu,vec to radim izvan njega jer bi me takav metod skupo kostao a i vecinu akvarista sa takvim eksperimentisanjem jer sve povlaci jedno drugo.
 
Upravo tako, pravimo sredinu kakvu zahteva odredjena ili odredjene vrste, ne eksperimentisem u akvarijumu,vec to radim izvan njega jer bi me takav metod skupo kostao a i vecinu akvarista sa takvim eksperimentisanjem jer sve povlaci jedno drugo.

Ajde neka bude tako :)
Pogledaj poruku iznad sto je napisao Enter. Zar to nije eksperiment u samom akvarijumu koji mi vidjamo na svakom koraku kod svih akvarista bez izuzetaka a rezultat je kako bude da bude.
 
Ne bih da krsim Pravilnik foruma i editujem slike sa neta razlicitih ( domacih ) akvarijuma. Ako se odvoje biotopi istih ( a oni mogu da se vide i kucanjem u google pretrazi ), videces da su odredjene vrste kamenja u pojedinim biotopima itekako zastupljeni. Siga je "kamen" za koji smo svi culi, i ciji sastav i dejstvo na parametre vode odlicno znamo. Iskreno isti kamen niko od nas ne bi preporucio u juzno-americki biotop, a sa druge strane svi ga preporucuju u Africki biotop ( sa razlogom ).
Elem, ne bih da se nastavljamo kao u skupstini. Hemiske formule nisu mi jaca strana, i pretpostavljam da je ova gore ispisana, tacna i primenljiva, ali vecinu pocetnika to moze samo da zbuni i u jos vecu dubiozu baci.
A Postovanjem prema svim ucesnicima u ovoj temi. Netreba komplikovati vec isprobane tehnike i orudja.
 
.... Hemiske formule nisu mi jaca strana, i pretpostavljam da je ova gore ispisana, tacna i primenljiva, ali...

Sa manjim korekcijama moze se reci da je ok. To je neka reakcija u zatvorenom sistemu, skolski primer ali u praksi totalno neprimenjivo, beskorisno do daske.
Niko ne koristi kausticnu alkalnost za korigovanje vode. Suludo do daske pa i u morskoj je sve slabije koriste.
Objasnjenje oko talozenja CaCO3 i Ca(OH)2 je isto tako beskorisno jer ako dodje do toga onda u tom akvarijumu mozes samo malter da drzis i nista vise, mozda i po neku ciglu.

Ima na prvoj strani prica o alkalnosti vode pa tu moze da se vidi sta i kako tu ide. Nije nas akvarijum zatvoreni sistem pa da mi pisemo kojekakve jednacine laboratorijskih analizal kao neko resenje za nas akvariste. I kako je jasno receno Enter bas nije potkovan sa hemijom pa sve ovo i nema smisla njemu govoriti.
 
Dobro brisem formule kapiram da ne vredi ali to kod nekih vrsta pa cak i vrsta kojima odgovara tvrdja voda moze da zasmeta .
 
Nemoras ti da uklanjas svoje poruke. Ti nikoga ne vredjas niti nekom nanosis zlo pa onda nema problema da sve to ostane. Mi samo gledamo da zadovoljimo neku prakticnu stranu jer je ovo ipak samo hobi a ljudi imaju sasvim drugu struku pa samim tim mnoge stvari mogu nekom da budu i nejasne a drugom savrseno jasne.