pozdrav sa Novog Zelanda

kosta

Member
5 Maj 2015
37
0
6
42
Meni su clanovi akvarijum org - rekli da mogu ovde naci gispodina Beka, izvrsnog akvaristu poput mene :) .. Dali neko moze da mi pomogne da ga kontaktiram jer na forumu sam apsolutno nov I neznam ama bas nista kako stvarima ovde funkcionisu. Ja sam Na NZ I bas bi mi trebao neko od nasih akvarista na NZ u.
 
Da da sve sami novozelandjani :)
Ne treba tebi nicija pomoc da me pronadjes, ja sam tu uvek prisutan, doduse ponekada malo kasnim :)
Nego kazi ti meni gde si ti na NZ-u. Ja sam u New Plymouth-u, cista provoncija koja je ok za nas malo vremesne.
I jos nesto, kazi koju rec o svom akvarijumu, sta imas itd, cisto upoznavanje.
 
Za vremesne je ovo mesto gde ja zivim- Northland -Kerikeri heheh. Ja sam kuci u Srbiji sa drugovima koji su odgajivaci akvarijumskih riba provodio jako puno vremena a I sam sam imao sedam, osam velikih akvarijuma. Na NZ u sam druga godina, radim na velikoj pcelarskoj farmi kao pcelar.Napokon mi se ukazala prilika da krenem u akvaristicki vode I zaplivam jos jednom eheheh.. Trenutno imam tri akvarijuma od otprilike 20, 50,60 litara u jednom imam par platika I par gupija, u drugom njihove bebea u trcem par muzjak,zenka godinu starih ancistrusa. U svim akvarijumima sundjer filter home made.
 
Mene u principu jako interesuje razmnozavanje riba. Polako skupljam staklo da napravim jedan veci biljni akvarijum sa kamenjem I ostalim stvarima ali moje interesovanje- razmnozavanje akvarijumskih riba -evo bogami drzi vec treca cetvrta godina. Ja sam amater I dalje jako puno citam raspitujem se. I puno bi mi znacilo da mi neko nas koji je ovde udeli neki savet kada se zaglavim. Eheheh jebiga ja se raspricao.. inace imam 34 godine po struci sam drugi oficir unutrasnje plovidbe, taj sam posao radio u Srbiji 5,6 godina. Hvala
 
Zaboravih da kazem akvarijume sam poceo ovde da drzim posle te duze pauze pre mesec dva.
 
Devojku sam zapostavio skroz zbog ribe.. Oce da me ostavi kaze nasao sam druge ribe heheh.Reko idi zenska glavo, radi sta hoces ali ja necu pretati da zjajim u vodu hehehe. HE ZENE MISLE DA SU JEDINE RIBE NA SVETU..
 
Meni se taj deo NZ-a bas svidja, za pecanje je pravi raj. Ko zna, mozda cu jednog dana i da se preselim tamo. Vuce me i jug, nekako vise lici na Evropu. Vreme ce da da odgovor na sve to :)
Sto se tice akvaristike o tome nemoj da brines. Sta ti zaskripi samo pitaj, a i ako ne skripi slobodno diskutuj o akvaristici.

Inace ja sam ovde skoro dvadeset godina i nekako mi sve deluje "privremeno". Vratio bi se u rodni kraj ali tu ima jedno veliko ALI. Nekako je bolje da se slusa razum a ne pusta zelja.

Zene su nuzno zlo pa zato pazi sta vradis i nemoj da si puno drcan. Mozda je bolje da je naucis kako da cisti akvarijum, pazi ribe itd . Razmisli o tome, malo diplomatije nije na odmet.
 
Nadjose se novozelandjani pa ko ce sad sa njima:).

Mala sala nadam se da ne zamerate.

Kosta, dobro dosao, na pravom si meestu ako zelis nesto da naucis i da se lepo druzis.
 
Nema zameranja, zlo I naopako da se ljutimo hehehe...Nego ja imam arsenal od minimum 5000 pitanja hehe..pa neznam od kog da krenem jer jos nisam napravio redosled:) ali svakako me trenutno muci artemija cyst koju sa kupio u Oucklendu u -holivud fish farm - pet shopu plava je konzerva ,metalna, 425 grama od firme A -H -T cista jaja artemije bez soli. Ja sam o postupku procitao brdo tekstova I evo vec 7,8 put pokusavam da izlegnem jajca I procenat izleganje mi je smesan..:) Da li je ova firma A - H - T ok?? Ili mi je ovo bila promasena investicija platio sam oko 150,160 dolara.
 
Kratko. Moj postupak.
Pola litra vode iz tanka za kisnicu koju ovde inace svi pijemo, koristimo u domacinstvu. Coca cola flasa isecena na pola okrenuta naopacke, ubacena u akvarijum u kome je 27 stepeni temperatura vode, dve kafene kasicice morske soli,pola kasicice artemije, pristojna vazdusna pumpa bucka vodu kao da vri, bez plavog kamena za rasprsivanje vazduha, golo crevo ide na dno flase. 30 sati buckanja I na kraju sta ja znam ajd recimo 100 artemija izlezenih, na dnu flase su neizlezena jaja predpostavljam a na povrsini ljuske.
 
Stvarno ne znam gde je greska.Jedino ako je malo soli ili svetlo. Ja u svim pokusajima nisam drzao lampu iznad flase uvek je ceo setup bio u polu mraku.Koliko je svetlo bitno?
 
AHT je jedna od najboljih artemija i jedini problem moze da bude ako je to neka stara zaliha. S obzirom da si to nabavio kod Hollywood-a onda takva opcija mi je malo nelogicna.

Slanoca vode treba da je 3.5 % ili veca. Uzmi malo morske vode pa probaj kako ide.
Za artemiju tog uzrasta svetlo nije bitno pa se time ne zamaraj. Temperatura je ok a mislim i protok vazduha. Vazno je da jajasca ne miruju.
Ja bi tu dodao jos soli, barem jos jednu kasicicu mada bi bilo najbolje da bas proveris tezinu. Znas kako, kasicice nisu iste pa je tesko to uzimati za meru ovako bez uvida. Zato sam i spomenuo morsku vodu.

Ako redovno koristis artemiju onda napravi dva sistema sto znaci da ces svaki da se razvija dva dana. Ja tako radim i AHT se razvija bez problema.
 
Jos nesto jel da cekam 48 sati za izleganje?Ti rece dva dana.Nadam se da sam dobro shvatio.
 
Ja za artemiju koristim napravljenu morsku vodu. Imam dve postavke koje se naizmenicno koriste. To znaci da artemija ima 48 h vremena.
Ti jednostavno izmeri 35 g soli za 1 l vode. Vidi koliko je to pa srazmerno odredi za tvoju kolicinu. Ako ti je sve to komplikovano ond uzmi morsku vodu. Produzi na dva dana pa vidi kako ide.

Nego kazi ti za sta ti koristis tu artemiju? To je startna hrana za mlade ribe ali nikako svakodnevna za vece ribe.
 
Ok kapiram,probacu danas precizno da izmerim so u nekoj apoteci pa cu da probam opet. Artemiju naravno koristim za bebe platika I gupika a ponekad malko dam I roditeljima.
 
Nije problem kisnica,problem je so. Bio si u pravu stavio sam 4 kafene kasike morske soli umesto 3, pola kafene kasike artemije, pola litre vode.Procenat izleganja...?? Ogroman eheh. Sada kada sam resio ovaj problem,naleteo sam, naravno, na sledeci ehhe... U akvarijumu imam trenutno oko 50 -ak platika, gupika- bebe. Koliko im smem dati artemije, moze li se uopste preterati kada su malci u pitanju? Oni se toliko najedu da mislim da ce puci.Hranim ih ujutru I uvece artemijom do pucanja sto bi se reklo.Da li je to greska?
 
E da zaboravih I ovo pitanjce..Nadjoh na plazi neko kamenje pa neznam sme li to u akvarijum sa gupikama I platikama. Lici na kamenje kao iz Dunava I Save samo se plasim sobzirom da je iz slanog okeana da nije dobar za akvarijum. Kada sipam na kamen sirce nista se ne cuje I ne peni.