Problem sa H2O2

KBDNK

New Member
20 Februar 2009
17
0
1
zajecar
Pre nepuna 2 meseca sam formirao novi akvarijum sa CO2 za iz boce. Pre toga sam imao isti akvarijum na istom mestu samo sa slabijim svetlom i normalno bez ikakvog CO2. U tom akvarijumu sam više godina koristio 3%H2O2 u kolićioni od 30 ml na 330 l vode. Hidrogenom sam goreo crne bradate alge dosta uspešno i nikada nisam primetio nikakve negativne pojave. Voda je bila bistra, nije se mutila, ribice nisu crkavale i sl.

Pre nekoliko meseca jedan moj prijatelj koji je u to vreme imao akvarijum slične zapremine i CO2 iz flaše počne da primenjuje H2O2 po mom receptu i posle prvog dodavanja mu se voda zamuti. Pita mene zasšto a ja nemam pojma jer nemam takvo iskustvo.

Sada u mojoj novoj postavci istog akvarijuma, koji stoji na istom mestu samo sa jačim svetlom i CO2 iz boce, imajući u vidu da se akvarijum možda nije ni zaciklirao, počnu da se javljaj alge... spirogira, staghorn,... možda i još po neka vrsta... Ja petljam sa svetlom, oko dužine, fotoperioda, jačine svetla,... i na kraju iako nisam imao crne bradate probam H2O2 po istom receptu kad ono međutim.. .voda se zamuti... postane maglovita... Pitam onog mog prijatelja kako si rešio mutnu vodu posle H2O2 on kaže da je ništa radio ništa i da se voda sama izbistrila. Ja operem spoljni filter, zamenim 30% vode i stvarno posle par dana izbistri se voda... Ali ja ne budem lenj već naprotiv budem glup. Ponovo napadnem i ono malo alge koje su preostale posle ručnog čišćenja hidrogenom i ponovo se voda zamagli... zamenim 30% vode i... NIŠTA OVOG PUTA. Zašto? Ne znam!

Pitam da li je neko imao sličnog iskustva i zašto se uopšte javlja ovo zamućenje. Neposredno pre ovog poslednjeg zahvata sa hidrogenom odneo sam vodu na analizu... provodljivost 496, NO2 - ispod 0,005, NO3 - 0,21, Fe - 0,08, Mangan - 0,025, tvrdoća - 15,7, DC u žuto zelenoj zoni... svetlo 4x18w led cevi i 54w T5HO plant pro i 54w T5HO freshwater (sada trenutno rade 3x18 led cevi) sve ostalo je isto, akvarijum 110x60x50, filter spoljni... nemam nikakav pomor ribica ali mi je pogled "zamagljen". Zašto? Ne nam!
Bilo kako bilo... ubi me ne znanje...
 
Izgleda mi da sam ovim hidrogenom uspeo da ubijem bakterije u filteru. Dva dana za redom sam prskao alge sa po 30 ml 3%H2O2 a da nisam menjao vodu. Aq je 330 l. To je verovatno bakterijama došlo glave...cikliranje kreće ponovo...plašim se da ga zamislim na nekoliko dana jer imam dosta bilja...
 
Mislim da je mala sansa da ti pobijes bakterije sa tako malom kolicinom vodonik peroksida i verujem da nascentni kiseonik nije ni dospeo u filter.

Koliko god da ti voda deluje bistra ona je uvek suspenzija. Naravno mi to uglavnom ne mozemo da registrujemo iz ko zna kojih razloga, recimo mikroskopski organizmi su transparentni. Kada oni dodju u kontakt sa nascentnim kiseonikom iz vodonik peroksida onda im se menja struktura i nama sve to postaje uocljivo i mi konstantujemo to zamucenje vode. Naravno to je i dalje suspenzija ali sada filter kao i talozenje vremenom ce da srede stvar. Sve si ti to lepo uocio.
Dakle kada imas puno cvrstih cestica u vodi onda se nakon tretmana peroksidom zamagli. Ako prvo zamenis vodu pa onda tretman onda se sve manje zamagli pa eto ti to cak ni ne registrujes.

Iz ovoga mozes da izvuces i neke zakljucke. Nascentni kiseonik iz peroksida bukvalno reaguje sa bilo cim sto "dograbi". Ako je tebi cilj da unistis alge onda gledaj da mu das sansu da dodje u dodir sa algama. Znaci cistija voda dace vecu sansu kiseoniku da stigne do algi.
 
Gotovo je sad...zamračio sam ga...prošlo 30 sati u mraku. Nadam se da bilje neće da krepa.
 
Last edited:
Prošlo je ne 72 nego 84 sati u mrklom mraku...i ništa...mutno i dalje...manje ali mutno...moraću da "zapatim" bakterije. HM i Rotala su najviše propatile...HC mislim da joj je bolje u mraku nego sada pod svetlom sa CO2...
 
Pa pricamo ti sve vreme o tome, ako si pobio alge one su svuda i ti njih vidis kao zamucenje vode. U takvoj situaciji pokrivanje akvarijuma je besmisleno. Bolje da si sredio filter da to pokupi. Pored toga mrtve alge su hrana, znas i sam za koga. Raspada se sve to a bakterije "cvetaju", sretne i zadovoljne. Taj nagli razvoj je jos dodatno zamucenje vode. Eto sve to ide u krug. Ti to treba da presece i sve ce da se vrati na svoje mesto.