PROBLEM SA L O46

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Kod nekoliko riba u vecem jatu Zebri L 046 pojavio se problem.

Oci su im da tako kazem pobelele, tamo gde je nekad bilo normalno oko sad je samo bela tacka. Sumnjam na neku bakterijsku infekciju ali voleo bih da cujem i drugo misljenje.
 
Normalna pojava u akvarisrici gde se ribe cuvaju u vecem broju. Prvo se primeti blago zamucenje oka a potom se sve razvija, ne bas brzo, u neko gore stanje. To uglavnom dovodi do uginuca riba ili gubitkom oka, bas kako si i ti naveo.

Resenje je da se ribe drze u manjem broju zajedno.

Sto se tice lecenja tu moze da se postigne dobar rezultat ako se sve primeti u ranoj fazi. Uglavnom kombinacijom antibiotika i a nekog antiseptika mada i tu nema garancije.
 
Malo sam vise obratio paznju i procitao mnogo toga po internetu i shvatio da iako ribe izgledaju slatko i miroljubivo preko dana, nocu postaju pravi razbojnici i muzjaci se bore medju sobom i te borbe nisu ni malo naivne.
Ribe su kod Vlade nekih 15-20 komada u akvarijumu od 400 litara sa gomilom kucica. Voda je savrsena i redovno se menja i cisti akvarijum tako da to sigurno nije uzrok.
Instaliran je sistem za preradu vode koji daje dnevno vise od 2000 litara RO vode i sve se mesa sa dehlorisanom cesmom i prave idealni parametri.
Ne mogu da odem zbog zabrane kretanja do njega tako da sam mu rekao da ribe podeli u vise akvarijuma i pokusa lecenje antibiotikom.

Znam da su ribe koje su obolele izgubljene ali da bar pokusa da spase ove koje se jos dobro drze.

Inace za Bobane za tvoju informaciju zazivela je i ona druga veca prostorija kod Vlade, napravljeni su akvarijumi i to ogromni gde se sada sepure Diskusi raznih varijeteta i Altumi iz tri sliva Amazona.
Za raze akvarijumi su dva puta metar i dvadeset i visina metar i dvadeset tako da se i tu nadamo potomstvu.
Zato ostri aparat i kameru i spremi se da napravis igrani film kad dodjes :)
 
Mi takve probleme imamo sa Chromobotia macracanthus - Clown loach i svasta smo probali i jedino sto je davalo bolji rezultat je smanjenje broja riba po akvarijumu.
Kako si i sam naveo, oko se na kraju bukvalno svede na tacku.
To sto vi mesate ro vodi i pravite "idealne" uslove ne mora da znaci i da jesu idealni uslovi za ribe. Mozda vi i preterujete sa time. To je nesto sto ce da se uoci na duze staze a uostalom nekim ribama to moze da odgovara a nekima ne. Ja se licno bas ne bi trudio da im ucestalo menjam vodu, ipak je to 4oo l vode, sasvij je to dovoljno.

Pripremi ci ja kameru, nije to problem. Razmisljam samo da li ce sve ovo sto nas je sada snaslo da se smiri uskoro. Bilo bi mi bas truba da odlozim putovanje ali ako se mora onda nije tesko :)