Problem sa vodom

Brana

New Member
13 Februar 2005
20
0
1
Prvo da sve forumase pozdravim, posto sam novajlija na forumu.


Problem je sledeci: imam akvarijum koji radi vec dve i vise godina. U poslednjih mesec dana na povrsini vode mi se pojavljuje kao neka skrama i izgleda kao ulje u vodi, a tako se i ponasa. Kada zakomesam vodu prstom ponasa se bas kao ulje. Akvarijum je 110l, sa 15 Paracheirodon inessi, 4 koridoras, i jedan gibiceps. Ima dosta biljaka, a filtriranje se vrsi preko unutrasnjeg Atman-a 102, grejanje preko grejaca :lol:, temp je 27 C i menjam vodu na svaka 2 dana 20%.

Ono sto je intersantno je da isti problem imam u Malawi akvarijumu koji je star svega mesec i po.
Ako sta znate o ovome molim vas pomozite jer su i biljke pocele polagano da propadaju, a to mi je najzalije.
 
Problem se moze delimicno resiti na jednostavan nacin, a to je da usmeris pumpu od filtera da baca vodu vise na gore, ne bi li se voda vise ustalasala i vise kretala u gornjoj povrsini, pa samim tim i razbila naslage masnoce.
 
Ono sto me zanima je da li to moze da skodi biljkama jer su od pojave toga biljke pocele da mi propadaju.
 
Pozdrav Brano i pre svega dobro nam dosao!
Isti problem sam i ja imao sa masnocom na povrsini vode i to je samo od hrane koju dajemo ribama.
Sledece je da sam primetio, da kad mi je bila artemija u akvarijumu talasala je povrsinu vode i te skrame nije bilo. Vec sutradan po vadjenju artemije iz akvarijuma ona se opet javila.
Zato poslusaj savet Buce i usmeri mlaz na povrsinu kako bi se talasalo a samim tim i razbila ta masnoca. Neki savetuju da se ona skuplja i novinama ili toalet papirom, ali ti je ipak najbolje sa talasanjem povrsine.
 
Cao Brano ,

Tvoj glavni problem je taj Atmanov filter (AT-F 102) jer je to filter koji ne moze da zadovolji toliku litrazu akvarijuma. Ako nisi trenutno u mogucnosti da nabavis neki bolji filter (spoljni ) , mozes da resis problem kako ti Buca objasnjava ili postavljanjem rasprsivaca na dno akvarijuma (znaci jos jedna vazdusna pumpa). Kada se postavi dobar rasprsivac , sitni mehurici vazduha koji putuju do povrsine vode, oni non stop mreskaju tu povrsinu i nikada se ne dozvoljava stvaranje tog masnog sloja. Medjutim u tom slucaju takav filter kao sto ti imas, opterecujese sa tom masnocom i vrlo cesto doje do zagusenja filtracije. Tada kada cistimo taj sundjer u filteru, on je prepun te masnoce koju vrlo tesko uklanjamo sa njega.

Zato sam na pocetku rekao, da ovo moze da bude samo privremeno resenje dok ne nabavis neki bolji filter sa adekvatnim kapacitetom u odnosu na litrazu tvog akvarijuma.
 
Ljudi provalio sam zasto mi se ovo desava.
Bas pre mesec dana sam izvadio iz akvarijuma kamen rasprsivac jer mi je bio potreban za drugi akvarijum, tako da se od tog momenta polako koncentrisala ta masnoca, a na kraju i pored mog konstantnog menjanja vode ipak izbila na povrsinu.
A sto se tice filtera, znao sam i ja kad sam ga kupaovao da njegov kapacitet nije dovoljan, ali nekako je radio a ja sam mu pomagao uz cestu promenu vode i usisavanje. Tako da sad u subotu idem da preuzmem Atman kanister od 1200 l/h sto ce biti i vise nego dovoljno.
Da mi niste spomenuli tej rasprsivac ne bi mi uopste palo napamet da je zbog toga.
Pozdrav.
 
Hvala sto se interesujes :D
Filter je preuzet ne bas u tu subotu nego malo kasnije i nisam uspeo da uzmem od 1200 l vec od 1000 l .
Voda je nenormalno kristalno cista u sta ja jos ne mogu da verujem.
Sve u svemu prezadovoljan sam :lol:
 
Za tu litrazu sasvim je dovoljan i taj od 1000l/h (ja bih cak uzeo i od 800l/h ali ok...) :wink: .

Najbitnije je da si ti zadovoljan i da filter funkcionise kako treba kao sto si vec rekao,konacno je voda u akvarijumu bistra. :)
 
Pa mozda je veliki filter za ovaj akvarijum, ali od viska glava ne boli. :lol: Planiram veci akvarijum ali ne u skorije vreme pa mi je ideja bila da j bolje da sad kupim veliki filter. Manje ce mi para biti potrebno da sakupim samo za akvarijum nego za akv i odgovarajuci filter.
 
Pametno razmisljanje... :wink:

Samo sto bih ja na tvom mestu ubrzao taj prelazak sa manjeg akvarijuma na veci. Nije to bas velika investicija ako ces nekome prodati taj postojeci i uz odgovarajucu doplatu napraviti veci. :D
 
:lol: :lol: Morao bi da ga prodam sigurno jer na potkrovlju imam 6 akvarijuma od 25 do 70 litara. Nije mi novac samo problem nego i prostor, jer u maloj sobici vec imam dva akv od po 110 l. Tako da ako bi ubacio neki veci, slobodno bi mogao da se iselim u hodnik :lol: :lol: