Puz na "Suncani pogon"

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Vec smo dosta puta rekli da je morska akvaristika jedna izuzetno zanimljiva oblast koja nam donosi puno novih saznanja. Ta saznanja mogu da budu razlicita i sve je stvar interesovanja pojedinca za time.Mi kao akvaristi ne bi trebali da propustimo nijednu ukazanu sansu da se upoznamo sa nekim novim "cudesnim" bicem koje smo zapazili u nasem akvarijumu.

Da je sve to tako uzecu za primer jednog morskog puza golaca "nudibranchs" koga mi mozemo da unesemo u nas akvarijum kao privezak uz neki koral. U sutini, vecina akvarista ce da gleda da se resi ovih puzeva jer oni su napasnici koji se hrane koralima. Naravno da ako mi imamo jedan akvarijum sa par korala koje pazimo kao oci u glavi da ce ovakav puz da bude velika smetnja ali ako imamo malo naseljeniji koralni akvarijum onda sve moze da se posmatra i drugacije.

Moj primer u ovoj prici je Phyllodesmium briareum, puz koji pripada redu (order) Nudibranchia, podredu Aeolidina a familiji Glaucidae. Jedna karakteristika koju ima ovaj puz je ta da on ima simbiotske alge i to zooxanthellae u svom telu. To su one iste alge sa kojima su korali u simbiozi. Puzevi do tih algi dolaze tako sto jede korale, dakle putem ishrane ili na neki drugi nacin koji je za sada nepoznat. To nam deluje dosta nepovoljno ali tu ima i jedna pogodnost. Ako je osvetljenje u nasem akvarijumu takvo da pogoduje zooxanthellae-ma onda ce puz da se snabdeva hranjivim materijama putem simbiotickih algi sto znaci da ce manje da jede korale. Ova cinjenica moze da nas ohrabri i da cuvamo jednog takvog puza sa koralima jer oni su stvarno predivni. Ja licno se odlucujem na takav korak jer ne zelim da propustim jedno takvo iskustvo, jednostavno ga dodam kolekciji "interesantnih morskih stvorenja".
Ako se odlucimo da nabavimo korale roda Briareum vrlo lako moze da se desi da dobijemo i ovakav jedan privezak. Ovaj puz je i dobio ime bas zato sto je povezan sa Briareum koralima.
 
hehe, ma predivan je
..bas citam njegov naziv i sve se pitam zbog cega ima ime kao i koralj, no poslje si objasnio, a i eto vidi se slicnost 8)

Sve si vec neko vrijeme mislim kako bi bilo lijepo nabaviti takvog kojeg golaca, jer sada i koralja imam ponesto, samo je pitanje kako se oni brzo razmnozavaju u akvariju, kolika je sansa da zavrse u pumpi, wave box-u, filteru ili zelucu nekog drugog (ikao predpostavljam da su dosta otrovni i da nemaju bas predatora).
Gledala sam neke stare clanke i vidjela u jednom akvariju tip s koraljima drzi nekoliko razlicitih golaca, predivnih boja i oblika.
Naisla sam neki dan u filteru na nekog golaca, zelene boje, ostavila sam ga tamo, u prvoj komori u kojoj voda dolazi iz akvarija...nisam ga mogla slikati, jer nije na dobrom mjestu, tesko dostupan. Odkuda je taj dosao, stvarno ne bih znala reci.
 
...zna to biti problem, posebno ako bas tu vrstu koralja imama jako malo.
S toga, uvijek novi koralj u karantenu i dobro provjeriti postoji li ikoji takav napasnik na njemu.
 
Nazalost, tako to biva...neki odlaze a drugi ce zauzeti njihovo mesto. Razlog uvek nije bas jasan. Iako se potrudimo da sve ucinimo za najbolje uslove zivota nasih ljubimaca desavaju se lose stvari. Ne znaci da je uvek greska u nama. Mada to zna da ostavi traga ...i jedno lepo secanje na nesto....
 
Pa to je tako. Ja neznam koliko je taj puz bio star jer je on stigao kao "privezak" a iskreno da kazem nisam ni gledao koliko dugo zivi. Mozda je ugionuo od starosti.
Meni je ipak drago da sam video nesto neobicno sto se nevidja bas svakoga dana i sto sam uzivao gledajuci ga kako se sladi koralima.
 
Bobane, držao si tog puža kao ljubimca, pa je šteta što je uginuo. Da su se razmnožili i postali prava napast, kao što vjerojatno i jesu kod nekoga u akvariju niti bi bilo tuge niti žalosti.
No ti si ga držao pod kontrolom, hranio i gledao svakog dana, pa je nakraju on postao ljubimac.