Ram cichlid

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mikrogeophagus ramirezi - Ram cichlid



DSC00929.jpg
 
Ovaj ciklid za mene licno spada u grupu najlespih ciklida.. :wink: I ako pored svoje male velicine (6-8 cm ) on je veoma rado vidjena riba kod vecine akvarista zbog svoje miroljubive naravi i prekrasnog kolorita.

Potice iz Srednje Amerike i Severa Juzne Amerike. Moramo da napomenemo da parametri vode moraju biti strogi jer ako ove ribe drzimo preko 10dH sigurno cemo imati problema pa cak i uginuca. Znaci potrebno je obezbediti meku vodu ovim malim patuljcima ako zelimo da nam opstanu u akvarijumu. :wink:
 
E Fauna kadkad se pitam jesi li ti zbilja drzao te ribe...
Kao prvo tvrda voda nece i nemoze dovesti do uginuca, a cak je u nekim znanstvenim knjigama i dokazano da ribe zive duze u tvrdim vodama...
...pH je najcesce problem uginuca te visoka koncentracija nitrata...
Ja sam ih osobno imao i bez problema su zivjeli u mojoj "cesmovaci"!
Problem koji dolazi sa ramirezima jest riba koja je uvezena je toliko izstresirana transportom da velika kolicina i ne prezivljava... ili ugiba kasnije u akvariju...
No ukoliko ste u mogucnosti nabavit "domace" ramireze - to svakako preporucam jel te nemozete ni sa slapom zatuc. :lol:
 
Stina said:
....Kao prvo tvrda voda nece i nemoze dovesti do uginuca, a cak je u nekim znanstvenim knjigama i dokazano da ribe zive duze u tvrdim vodama...

Procitaj malo bolje sta si napisao pa ces videti koliko gresis (da se najbalze izrazim.) :wink: Hoce li te knige da pobiju prakticna iskustva mnogih odgajivaca koji su ovo podavno shvatili ? Hoces reci da diskus moze da prezivi u cesmovaci ? I nemoj tako nesto tvrdoglavo tvrditi sto je pu praksi vec sprovedeno pa cak i napisano ...Hoces da ti citiram iz literature gde se ne navode smo problemi sa ovim ribama ako je tvrda voda ,gde se bas navodi potpuno uginuce? (ne volim pino da citiram a ako treba uradicu to)
 
Fauna je u pravu, ram cesto puta trazi identicne uslove poput diskusa, s'tim sto im nije neophodna toliko visoka temperatura vode. Oni se cak mogu drzati zajedno vrlo uspesno.

Glavni razlog zasto tvrdoca vode dovodi do smrti kod pojedinih vrsta riba ( poput rama-a ili diskusa ) je cinjenica da iste vrste konstantno dehidriraju u tvrdoj vodi i gle paradoksa, umiru u vodi zbog gubitka vode u sopstvenom telu. Iako ovo zvuci pomalo blesavo, neko ko se bolje razume u materiju ce to objasniti mnogo bolje od mene, ja samo prepricavam laicki ono sto su mi strucnjaci za diskuse rekli.

Inace moram reci da vecina ljudi prilikom kupovine Ramireza, uopste nije svesna koliko je on zahtevna riba ustvari.

Za domace primerke, mrestene u domacoj vodi, ne znam, pa se ne bih o istim izjasnjavao.
 
Fauna i Buca, ostat cu pri svojoj tvrdnji koja je i vise nego dokazana...
Za tu "teoriju" o dehidraciji prilikom tvrde vode sam takoder cuo i najvise volim kad tkz "strucnjaci" sire krive informacije.
Za vase opce znanje, reci cu vam da trenutacno drzim diskuse(4kom) cesmovaci i napreduju zasada izvrsno.
Takoder kod mladih riba se i PREPORUCA tvrda voda jer im ona pomase pri rastu...
Iskreno, nesjecam se u kojoj literaturi sam pogledao to vezano za tvrdu vodu, ali mi je Tuljan(akvarij.net) takoder potvrdio da je on prilikom istrazivanja(veterinar, smjer ribe.) dosao do istih podataka.

Divlja riba ukoliko nije kvalitetno priviknuta, jasno moze pokazivati slabe rezultate na tvrdu vodu, nitko to ne osporava, ali uzgojeni primjerci koji su sve vise i vise zastupljeni mogu znatno bolji razvitak pokazati u tvrdoj vodi sa stabilnim pH.

Druga je prica to sto u tvrdoj vodi mrijest ne uspijeva, ikra se ne oploduje...ja ovdje govorim o zdravlju riba i mogucnosti drzanja ih u tvrdoj vodi.
 
Ako bih ja hteo drzati iste, samo za ukras bez pokusaja mresta u svojoj cesmovaci, morali bi se privici na pH 8,0 i kH oko 16. ziveli bi oni jedno vreme, to svakako, ali mislim da se ne bi osecali bas najbolje.
 
Buco ,naravno da se ne bih osecale najbolje i da bi bilo dosta problema .Ako zelimo ramireze da adaptiramo na cesmovacu za to je potreban jedan duzi proces koji ne bih da objasnjavam.

Ja cu samo da naglasim, da je kroz moje akvarijume proslo hiljade ramireza od razlicitih odgajivaca i da ovo sto literatura kaze, da ramirez moze da ugine u tvrdoj vodi, je u potpunosti TACNO. A sada svako neka bude ubedjen u ono sto zeli da bude tako, ja tu nista ne osporavam.
 
Ocigledno smo dosli do sljepe ulice... jer ja tvrdim sa svojim iskustvom od 10 ramireza da pri tvrdoj vodi ramirezi ljepo zive...
...jedno je sto ja primjecujem, a da vi uz tvrdu vodu vezete i visok pH...
Ja tvrdim da ih visok pH ubija, ali tvrdoca od kojih 20 ne.
pozdraf :wink:
 
Stina said:
..jer ja tvrdim sa svojim iskustvom od 10 ramireza da pri tvrdoj vodi ramirezi ljepo zive...
...jedno je sto ja primjecujem, a da vi uz tvrdu vodu vezete i visok pH...

Joooj Stina, sada si poceo da tvrdis koliki su parametri bili kod mene u mojim akvarijumima za protekle godine gde je proslo toliko ramireza od razlicitih odgajivaca i uvoznika da ni sam ne znam. Hoces da kazes da si ti znao a ja nisam znao, kolika je pH vrednost u mojim akvarijumima gde su bili ti ramirezi? ...Daj bre,... molim te nemoj nesto tako tvrditi.. To bi bilo isto kao kada bi ja tebe ubedjivao da je kod tebe u tvojim akvarijumima pH 8 a ne onoliko koliko si ti izmerio.
Kada me vec vuces za jezik ja sam od tih odgajivaca koji su tvrdili nesto slicno kao ti "parao paucinu vise puta" (slusajuci njih da ramirazi mogu u tvrdoj vodi) ..Monoge eksperimente sam napravio i dosao do zakljucka da im najvise prija meksa voda slicna diskusima , tvrda nikako . ph vrednost nikada nisam imao visoku niti sam imao slobodnog amonijaka u vodi a ni nitrata . Zato nemoj meni bar pricati jer sam debelo platio to iskustvo.
Ramirezi mogu da se priviknu na nesto tvrdju vodu a da ne uginu ja sam to vec rekao da je to jedan proces ali sa takvom vodom , daleko vise cemo imati problema nego da im damo prirodne uslove.

Nemoj me pogresno razumeti da se nesto mozda prepucavam sa tobom ,..ne.. Nego samo zelim ti reci da ja ipak imam prilicno iskustva sa mnogim vrstama riba kada su u pitanju njihovi uslovi zivljenja jer je to meni bilo jako znacajno, gubici nisu smeli da se tek tako dozvole , zato me je to navelo da ti odgovorim da nisi u pravu ,posebno kada su u pitanju ramirezi.

Eto ja cu ovde stati necu vise odgovarati ,da se nebi pogresno protumacila ova diskusija ...

Kako ti ono kazes ...pozdraf :D
 
Evo i mog mucenika (ima i zenku) koga sam dovukao iz Srbije. Putovao je sa gomilom riba oko 9 sati i sve su mi prezivele. A dok nisam otputovao ramovi i ostale ribice su cesto menjali boravak (zato kazem mucenik)

Srpski ramovi su zakon. Sad tek vidim sta se sve tamo moze naci i onda mi u Solunu sve deluje bedno.

Ipak , ljudi se u Srbiji mnogo zale neopravdano.:ebote:
 

Attachments

  • 1259.jpg
    1259.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 19
Svaki dan slusamo na vestima da nam treba "izvozno orijentisana privreda". Ovo je skroman doprinos tome i treba dati na dnevnik u udarnom terminu.
 
Cekaj druze Zopex sta da izvozimo?Zemunce ili ramireze?valjam_se
A Paleo da se setio mogao je da ponese te zadatke u Grcku pa kad vide Grci koje mi probleme imamo verovatno bi prestali nemiri i strajkovi!;)