" (: Salex UNDERWATER :) "

Salex

New Member
29 Septembar 2009
24
0
1
!!! POZDRAV DRUGARI !!!

Dimenzije mog prvog aq. su 40x40x33 tj. oko 53 L .

- Oprema : Atman hang on filter HF 0400
Atman grejac 100 W
Atman vazdusna pumpica
Osvetljenje mamina neonkica t5 8W (bela svetlost)

- Snanovnici : Ribice
6 Skalara , cini mi se da imam i ponekog puzica
Biljke
Nana , Valisneria , mislim da je neka mahovina i tri biljke sa
Savskog Jezera

Cim bude uspela neka fotografija kacim .
 
Lepo za pocetak ali vrlo brzo ces morati da razmisljas ili o promeni akvarijuma ili o zameni ribica, jer ovo je premali akvarijum za skalare koji znaju da porastu dosta. Mozda je svetlost preslaba ali to ces najbolje videti po rastu biljaka.Citaj forume i postavljaj pitanja da pomognemo da ti akvarijum postane zadovoljstvo i da imas sto manje problema.
 
Definitivno cu menjati ribice . (ostavim par , ako se formira )
Mnogo mi se svidjaju biljni akvarijumi .
Danas idem da kupim novo osvetljenje . Mozda neki predog ?
 
Osvetljenje bi trebalo da bude od 0.5 do 1 W po litru. To je neko pravilo koje se uglavnom postuje u akvaristici. Ovo se odnosi na neonske sijalice i trebalo bi uzeti neku prilagodjenu slatkovodnoj akvaristici. Pogledaj po pet sopovima sta nude, a ovo su ti neki osnovni pokazatelji.
 
Prva promena je pala . Kupio san dve neonke .
Jedna je Sunsun 15w . (kineska)
Druga Sylvania gro - lux 15w.

Sta mislite o promeni ?
Prva je kupljena u pet shop -u . Vlasnik radnje mi je rekao da je neonka super za biljake . Ja mu verujem . Samo sto me buni natpis 14000 K .
 
Sve zavis kako nameravas da dalje razvijas svoj akvarijum. Ove dve lampe na ovu litrazu, sa nabrojanim biljkama su generalno OK. Imaj u vidu da parametri kineskih SunSun lampi znatno otstupaju od deklarisanih i ako krenes u zahtevnijem biljnom pravcu onih 14000K to sigurno nije, a i skalari i mlade zahtevnije biljke - pa bice tesko..., a da ce ove dve lampe pristojno osvetliti tvoj aq i dati mu crvenkastu nijansu to je sigurno...
 
Pa tako nekako ali nije sve tako prosto. Jos biljki zahtevnih za kolicinom svetla=jos neonki. Ove vrste biljki koje si nabrojao dobro ce gurati i pod ovim svetlom i u vecoj kolicini od svega par komada
 
Imas samo 1.5W/l svetlosti. Znaci drzi lampu sto blize povrsini vode. 0.3W/l se racuna kao slaba svetlost.
Ti imas duplo slabiju od slabe.
Predlog su sve vrste Mahovina (Taxiphyllum,Vesicularia,) , sve vrste Anubia i sve vrste Microsoruma. Te biljke vole senku a sporo rastu tesu najbolje za tvoj slucaj.

Izvini ne videh da si kupio lampe. Sad ti je izbor sirok.
 
Paleo izgleda si propustio onaj post sa kupovinom dve nove neonke (a jedna je i grolux). Sada ima 15w+15W=30w na 50ak litara sto bi za biljke sa tvoje liste trebalo biti dovoljno...
 
A ja bih voleo tu listu da prosirim . Sto je i bilo pitanje .
Da li postoji neka biljka koja ce brzo napredovati i napraviti tepih u prvom planu .
Nemora bukvalno tepih . Bitno je da se brzo siri .
 
Evo i ja se konacno usudjujem da pokazem svoj prvi akvarijum :)
 

Attachments

  • prvenac.jpg
    prvenac.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 22
Pre par minuta sam krenuo sa ubacivanjem CO2 (kvasac , secer , soda bikarbona) .
Nadam se da necu poubijati ribice . U donjem levom cosku je rasprsivac za CO2 . A u donjem desnom je rasprsivac za vazduh . Ustvari pitanje je da li uopste ostaje dodavani CO2 u vodi pored dodavanja vazduha ?
Tj da li vazduh neizbije sav iz vode .
 
U ovoliko malo ubiljen akvarijum i sa ovim biljkama nije neophodno ubacivati CO2. Mesanjem sa ubacivanjem vazduha CO2 mnogo brze nestaje iz aq sto je obzirom na litrazu tvog aq i gore pomenuto i dobro. Prvih par dana reakcija u CO2 reaktoru moze biti burnija - savet je (i ja ga dobio od iskusnijih akvarista) izbaci ga otvorenog preko noci na terasu i prvih par dana briznije prati situaciju u aq.