Silikonski spoj

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Ako bi se odlucili na DIY akvarijum ili ako pri kupovini takvog akvarijuma treba da proverimo koliko je silikonski spoj stranica siguran, evo na sta treba obratiti paznju:

  • - ako su u pitanju akvarijumi koji su izlepljeni transparentnim silikonom ,obavezno pogledati da li ima mehura u sastavu
  • - pogledati da li je boja (crni silikon) ili providnost (tranparentni silikon) ista i jednaka

  • - pogledati da li su unutrasnje fugne ravnomerno izvucene ili ostecene

  • - pogledati da li je dovoljna debljina silikonskog sloja izmedju spojenih stranica ( proverava se tako sto bi stranice kada ih uhvatimo rukom i pomeramo levo desno, trebale da se malo pomeraju tj., amortizuju nasu sliu )
 

Attachments

  • spoj_silikonski_2.jpg
    spoj_silikonski_2.jpg
    88.9 KB · Pregleda: 42
  • silikonski_spoj.jpg
    silikonski_spoj.jpg
    93.6 KB · Pregleda: 59
Kad god procitam neku tvoju temu Fauna koja se odnosi na ovu tematiku, uhvatim sebe kako blenem u akvarijum i spojeve i silikon dobrih pola sata. :lol:

Naleteo sam na neke mehurice na spoju, pa me zanima dal' je to opasno i dal' ce se siriti. Pokusavam da slikam, ali mi nesto ne ide... lose ispadnu slike.

Idem malo da vezbam pa cu da okacim sliku. :D
 
Evo uspeo sam da uslikam.
Malo me sad to sve brine jer ne lici na klasican mehuric nego na pukotinu :?

Al dobro sad da ne kukam vise, evo slika pa ces vec imati komentar.

Nalazi se sa prednje strane levo, nekih 5cm od dna akvarijuma.
 

Attachments

  • mehurici.jpg
    mehurici.jpg
    48.8 KB · Pregleda: 42
Da, klasican primer vazdusnog mehura usled lose nanesenog sloja silikona pre lepljenja, i neravno isecenog i obradjenog stakla. :wink:

Odmah da kazem, da ne brines puno jer mehur nije veliki i ne proteze se do spoljne ivice . On moze da menja svoj oblik i velicinu u zavisnosti od sile pritiska tecnosti na stranice akvarijuma. Primer: Ako akvarijum posle neke radnje pomermo i premestamo, usled lose nivelacije moze da dodje do promene oblika i polozaja ovog vazdusnog mehura . Dok je akvarijum ovako stabilizovan, ovaj mehur zadrzace svoje mere, oblik i polozaj. :)
 
Cek da doprinesem Srdjanovoj histeriji.
A sta bude kad se alge i bakterije nasele u pukotinama u silikonu, i kad pocnu da "rade". Koliko znam pukotine se sire vremenom. Znam jer imam jedan takav akvarijum. Proces je spor ali kad se pukotina zazeleni svake godine je sve veca.
 
Alge , bakterije niti bilo sta drugo ne moze da prodre do tog mehura (pukotine u silikonu) ako je unutrasnja fugna izvucena kako treba.

Ovde na ovoj fotografiji, lepo se vidi da je silikon jos uvek belicast bez tamnih fleka kao prvog pokazatelja da je poceo da propada. Cima pocne da menja boju od bele ka zutim nijansama, sa tamnim flekama (gljivice i bakterije) koje nastavljaju da prodiru sve do silikonskog spoja izmedju stranica , to je prvi pokazatelj da je silikon dotrajao ili je loseg kvaliteta i da je takav akvariju zreo da se prelepi.
Takve fleke od bakterija , algi i svega ostalog mogu da se nahvataju po spoljnjem delu povrsine silikona ali da prodire ispod stakla gde se silikon veze sa staklenom povrsinom , to ne bi smelo da se desi .Naravno tu mislim na te unutrasnje fugne koje se izvlace i evo ja cu to pokazati na Srletovoj fotografiji ... :wink:


[Broken External Image]:http://img188.imageshack.us/img188/2576/graphic10ux.jpg
 
Da osvezim ovu temu sa jednom fotografijom silikonskog spoja koji nije dobar i zahteva njegovo prelepljivanje.

[Broken External Image]:http://img35.imageshack.us/img35/6255/silkneodgov7tl.jpg

Ovde se lepo vidi da u tom spoju ima dosta vazdusnog prostora koji se medjusobno spajaju sto moze da prouzrokuje popustanje takvog spoja i curenje akvarijuma. Takav spoj ne mora odmah da procuri , vec moze recimo, posle jednog izvesnog vremena kraceg ili duzeg, i na taj nacin stvoriti strah i nesigurnost u nama.

Moja preporuka kod ovako izlepljenih akvarijuma jeste prelepljvanje
 
Ne razumem Dane tvoje pitanje... :? Kada kazem prelepljen akvarijum , ja tu podrazumevam razlepljen akvarijum , ociscen od starog slikinona i ponovo zapeljen akvarijum ...naravno, zalepljen kako treba bez tih mehura.

Inace, ovaj prikazan akvarijum sa losim spojem, nisam ja lepio i ne znam kakav je silikon upotrebljen... :wink:
 
Da, ... svako od nas svremena na vreme treba da kontolise spojeve na svojim akvarijumima. Silikon u zavisnosti od starosti, kvaliteta i ostecenja ( usled ciscenja akvarijuma od kamenca i algi) moze vremenom da izgubi elasticnost i funkcionalnost. Takav silikonski spoj najcecesce karakterise promena boje na sastavima ,odnosno kod transparentnih silikona veza ce poprimiti bele zamagljene fleke koje ce se vremenom sve vise siriti i dobijati jacu mlecnu nijansu.
Ovakav primer takodje sam imao prilike da vidim ali na zalost nisam mogao da fotografisem, tako da mogu samo recima da opisem i ukazem na posledice kod takvih spojeva. :wink:
 
Ne, ne mislim na tako nesto ... :D

Kada sam rekao da se menja boja silikonskog spoja mislio sam bas na spoj, a ne na unutrasnje fugne koje ne igraju nikakvu ulogu sto se tice cvrstine spoja, vec iskljucivo dekorativnog i radi zastite spoja od direktonog uticaja gljivica ,kamenca , i mehanickog ciscenja od algi na takvom spoju .