Sinularia dura

Sinularija dura je meki koralj vrlovisoke stope prezivljavanja u akvariju (podnose dosta visoke nitrate) i zbog toga je dobra za akvarije koji jos nisu stabilizirani, a i za sve pocetnike koji jos nisu naucili sto su koralji i sto sve traze.
Po stupnjevima zahtjevnosti taj koralj je na najnizem stupnju, posto ne trazi preveliko svijetlo, jaku struju, idealne parametre...
Osobno nemam taj koralj, a nisam ga nikada niti imala (niti jednu od sinularija), jer mi nikada nije bio dovoljno atraktivan za akvarij.
Koralj mozemo staviti na bilokoje mjesto u akvariju (samo treba pripaziti da nije na direktnom strujanju i on ce vrlo brzo rasti i razvijati se).
 
ja bih još napomenuo da mnoge vrste sinularija spadaju u kategoriju najtoksičnijih koralja.. navodno neke vrste tvrdih koralja (acropore, euphylli, poritesi) mogu biti poprilično pogošene djelovanjem njihovih toxina, pa čak i uginuti.. s.dura koju sam imao je bila u blizini par drugih vrsta koralja i neko vrijeme nakon što sam je dobio je mirovala..kada je počela intenzivno rasti primjetio sam da je sarcophyton u njenoj blizini počeo stagnirati i sve čeđće i sve duže povlačiti polipe... da li je to bilo uzročno-posljedično ne mogu tvrditi, ali drugi koralji u akvariju nisu pokazivali znakove stresa (npr. zbog pogoršanja kvalitete vode..) u svakom slučaju dura je nedavno pronaša novi dom... :D
 
To je problem kod tih korala. Kada se "otkace" i pocnu dobro da napreduju onda vrlo brzo vidimo sta znaci nas mali prostor u akvarijumu. Tako jedan agresivniji koral moze dosta da ozledi svoju okolinu da bi dosao do prostora i rasirio se. To uvek treba da imamo na umu a najbolje bi bilo da o tim stvarima razmisljamo pre nego sto uopste i nabavljamo neki novi koral.
Jasno mi je da je u vecini slucaja sistem nabavke "daj sta das" samo da bi se popunio akvarijum a bas ovakve vrste korala su prve za davanje.
Tacno je da su ovi korali otrovni i da tu nikada nije dosta opreza. Ja mora da priznam da ih uvek diram golom rukom i evo jos nikada nisam imao nikakvu reakciju na to. Neki put reagujem na anemonu a rukavice jedino koristim kada diram carpet anemone :) To je losa navika i mislim da bi trebali da koristimo rukavice kada cackamo te stvari. Meni cak stoji ceo paket rukavica blizu akvarijma ali sta da radim, losa navika pa sve dok ne platim skolu.
 
to si u pravu da bi trebalo koristiti zastitne rukavioce...i sama sam ih koristila kada sam pocela s koraljima (ali nazalost nije ta navika potrajala)
Sada sve radim bez rukavica-sto i nije najpametnije jer mnogi koralji sadrze teski neurotoksin. Neka sam negdje malo ozljedjenija, moglo bi biti problema (i to vecih).
A opet...mislim si, pa ti koralji znaju da je moja ruka koja ih hrani, nece me valjda...slicno tome se ponasa i anemonia sulcata, nije me sprzila, a bez problema mogu gurnuti ruku u nju, samo trebaju pokreti biti mirni i smireni, da se ne osjeca ugrozenom.
Sve u svemu, treba se paziti jer mogu ja 1000 puta dirati Zoe, rezati ih, gurati ruku u vlasulju (ako ima potrebe za tim), ali postoji sansa da 1001 puta necu dobrio zavrsiti.
 
Iako sve to znas, ipak ne koristis zastitne rukavice za rad sa koralima... :?

Bar ponekad... :!:
 
malo sam osvježila temu, jer ovaj koralj to sigurno zaslužuje, pošto je pogodan za morske akvarije, posebno one s povišenim nitratima, a i dosta je dostupan, nije ga toliko teško za nabaviti pošto je fragiranje jako jednostavno.



razred: Anthoza
podrazred: Octocorallia
red: Alcyonacea
podred: Alcyoniina
porodica : Alcyoniidae (Leather Corals)/ kožasti koralji
rod: Sinularia
vrsta: S. dura
latinski naziv : Sinularia dura
engleski naziv : Lobed Leather Coral
karakteristika koralja : mekani, fotosintetički koralj
stanište : Tihi ocean, Indijski ocena
temperatura : 20-28 C°
kvaliteta vode : sg 1.023-1.025; pH 8.2-8.4; dKH 8-12
svijetlo : srednje
protok: jači protok
težina održavanja: jednostavan koralj

[Broken External Image]:http://www.artreef.net/uploads/photos/838.jpg
slikala: Kiki

opis i održavanje:
Sinularia dura je mekani, fotosintetični koralj boje: smeđe, oker, boja tena. Izrazito jednostavan koralj pogodan za početnike i akvarije s nitratima. Tolerira svu vrstu rasvjete kao i protok. Bolje raste u akvarijima s povišenim nutrijensima i nitratima, nego u kristalno čistim akvarijima s 0=-im, nitratima, fosfatima i ostalim inima. Posebna prehrana nije potrebna. kao većina mekanih koralja povremeno ulazi u fazu stagniranja tj. zatvaranja koje traje neko vrijeme i tada koralj može izgledati bolesno.

smješaj:
Koralj možemo postaviti na sve nivoe u akvariju, ali je najbolje mjesto dno i donji dio akvarija. Može biti na kamenu, pijesku, šljunku, šoderu...Protok ne smije biti direktan i prekaj, ali protoka mora biti. Po pitanji svijetla je također tolerantan i dobro prihvaća svu vrstu rasvijete.

razmnožavanje:
Razmnožava se seksualnim putem (u prirodi je to češći slučaj) i jednostavnim fragiranjem tj. rezanjem komada koralja. Dio koralja odrežemo i pričvrstimo (gumicom, koncem, čačkalicom...) na novu podlogu i smjestimo na slabiji protok, najbolje na samo dno u akvariju. Vrlo brzo će se koralj sam uloviti za podlogu, pa možemo odstraniti sredstvo s kojim smo ga pričvrstili).