skoro pa apokalipsa danas

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Jutros sam primjetila da su mi Xenije malo zatvorene, ali se nisam toliko (naalost) obazirala na to. Cijeli dan nisam zaronila glavu u akvarij do nekih 17 popodne kada sam imala to vidjeti...prakticki katastrofa, Xenije i onaj mali meki koralj zatvoreni, a plava spuva desetkovana (puna rupa), manji djelovi koji su bili okolo presadeni po akvariju u potpunosti nestali. Dovoljno mi je bilo kada sam stavila ruku na akvarij, skoro pa leo juhica od morskih organizama! Termostat na grijacu je riknuo, a kako nemam termometar, nisam odmah mogla dobro ocijeniti koja je tocno temp.u akvariju ( to to nemam termometar je samo moja pogreka, jer ga nikada u ivotu nisam niti imala i uvijek sam se do danas oslanjala na kvalitetu grijaca i svoj osjecaj za toplinu...he, koja nesmotrenost i naivnost, stvarno se pitam to mi je to trebalo, a posebno s toga to su me vec nekoliko puta upozorili da mi se tako neto moe dogoditi, nikada do sada mi nije tako riknuo termostat u grijacu, niti sam vjerovala da ce se to meni dogoditi...uvijek se to deava nekome drugome-do jednom..). Nita, brzo sam zamijeala 20 l mora, hladnog (nikada ga inace ne stavljam isti dan, ali eto, sila nemila, i uvijek mu temp izjednacim s temp u akvariju pomocu drugog grijaca). Kada sam konacno nakon par sati ulila takvo instant brzo i hladno more i stavila toplomjer (sada ih imam 2), temp je pala do 32 stupnja (strava), do sada se uspjela smanjiti na 29, postepeno! Xenija izgleda dobro, ostali koralji, ribe i ostali organizmi zasad ne vidim gubitaka i nekih loih posljedica, jedino mi je plava spuva upitna i vidjet cemo kako ce se oporaviti. Nita, sada mogu samo cekat, ne zaranjat nekoliko dana glavu u akvarij, da se ne ivciram pa vidjeti koliko tete imam ili nemam! Eto, skoro pa apokalipsa danas.
Eto, Bobane, a lijepo smo pricali o tome, jo si mi i objasnio to najbolje uciniti kao preventivu...to je tako kada sam za neke stvari lijena, ne nadem vremena odmah, pa zaboravim
 
Cudi me Jasenka da nisi imala termometar u akvarijumu. Mislim da ti je to bila krupna greska koju si i skupo platila. Ja uvek, ama bas uvek bilo koji akvarijum da oformim ,postavljam obavezno grejac, jer uvek volim da znam kolika je temperatura u akvarijumu. Bez obzira koliko je kvalitetan grejac, temperatura u akvarijumu ima mala odstupanja u zavisnosti na promenu spoljne temperature.

Sada je to kod tebe svrsen cin, ali zato u buduce nemoj da ti se ponovi ista greska. Vidis i sama koliko se skupo plati. :(
 
Pa sada sta je tu je, gledaj kako se stvari razvijaju i izvuci nesto iz ove teske lekcije. To mi deluje kao da si odabrala najgoru varijantu da ucis, na svojim greskama.
Inace mogla si da ubacis i neku kockicu leda, tek da malo rashladis akvarijum.
Sada prati kvalitet vode jer ni sama neznas sta je sve otislo bogu na ispovest i termometar stavi pod obavezno a i stekni naviku da u njega gledas redovno.
 
Sve u svemu, greka koju sam mogla skupo platiti, ali zasad nema nekih naznaka da je puno toga uginulo, mjerila sam parametre, i sve je u najboljem redu, a mislim da je to dosta i zbog toga to imam vecu kolicinu aktivnog ugljena u filteru. Jedino to mi je poprilicno otilo je plava spuva na koju sam bila skros ponosna, jer je rasla predivno, ali barem je ostao mali dio za koji se nadam da ce preivjeti, pa mic po mic narasti u onakav primjerak koji sam imala prije!
 
Eto nakon nekoliko dana od one apokalipse, stanje je normalno, ne bi se uopce primjetilo da je u akvariju otilo neto krivo da nije plave spuve koja je sva polurazgradena, ali se i oporavlja. Parametre sam mjerila sve ove dane i nije nita otilo krivo, svi su idealni ko i zadnje vrijeme. Ba mi je to bila kola da se vie ne igram tako naivno ko dosad!
Nego, sada postoji druga problematika, stie ljeuto, a zna se u 6 mjesecu dignuti temp u Zg opako, pa to napraviti, kako mogu srediti neko hladenje ( a nemam klimu), da mi tem. ne poraste izned 35, jer i svjetla mi griju vodu jako. Lako mi je bilo kada je u pitanju bio slatkovodni, ali ovo je morski!
 
Za to bas neznam sta da te savetujem. Postoji jedan uredjaj koji se zove hladnjak i kome je bas to namena :D . Znam da je to skupo ali to je morska akvaristika.
Mislim da polako kapiras zasto stalno iznosim da je ovo skup hobi. Kako vreme ide i ti se suocavas sa problemima to sve vise dolazi do izrazaja.

Ipak ima i tu neka alternativa mada je to dosta mucno i neznam dokle moze da se odrzava. Spremnu vodu za izmenu drzi u hladnjaku sto ce da ti obori za kratko temperaturu. Vodu koja je isparila dopunjuj sa ledom ili opet hladnom vodom iz hladnjaka. Sve to nije resenje ali pomaze.
Vidi jos da li neko ima drugo iskustvo sa time. Ja stvarno nisam razmisljao o tome jer ja koristim hladnjak koji automatski spusta temperaturu vode.