"Spojnica"

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Gledajuci na AkvarijNet-u jednu staru slucajno "iskopanu" temu Spojnica, sinula mi je jedna odlicna ideja :idea:


[Broken External Image]:http://img14.exs.cx/img14/6099/47BFD_spojnica1.jpg
[Broken External Image]:http://img14.exs.cx/img14/6192/3EC41_spojnica_3.jpg
[Broken External Image]:http://img14.exs.cx/img14/2569/AF1E8_spojnica_2.jpg

Ova spojnica sigurno da ima svrhu kod izmene vode u sistemu, ali meni dobro dodje kao jedno veoma idealno i prakticno resenje kod akvarijuma sa spoljnim DIY staklenim filterom i prelivnim cevima.
Mnogo puta nam se desilo da se prekine dovod nepreciscene vode iz akvarijuma u filter i tada pumpa koja je u filteru i koja ima zadatak da ubacuje cistu vodu, izbaci skoro svu vodu iz filtera u akvarijum i naravno tada prelije akvarijum a posledice toga znate sami...
E, ja sam za takav problem imao delimicno resenje. :wink:


[Broken External Image]:http://img14.exs.cx/img14/2645/Prelivnarupa1.jpg

Kod takvih akvarijuma sa takvim sistemom filtriranja , resio sam problem prelivanja akvarijuma usled prekida dovoda nepereciscene vode, sa jednom manjom rupom na zadnjoj stranici akvarijuma.
Ta rupa bi se nalazila na jednoj odredjenoj visini koja bi predstavljala maksimalni nivo vode u akvarijumu. I kada bise desilo da nam nivo vode raste usled takvog "malera" ta rupa bi bila kao sigurnosni odvod u neku drugu posudu ili kanalizaciju. :D
Medjutim , tu sam zastao jer nisam znao kako da resim pitanje samog izlaska vode iz te rupe (uvek bi se voda slivala niz stranice ili nesto tako sl.pravila problem) Ali kada sam ugledao ovu "Spojnicu' resio sam moj problem i moj pronalazak moze da se licencira i ugleda svetlost dana :lol:
 
Boze Fauna, pa sigurnosni prelivnik nije nista novo :) i takav prelivnik se postavlja gde god ima neke mogucnosti da dodje do prelivanja a to prelivanje bi izazvalo stetu.

Jos jedna stvar, povratak iz prelivnika ne bi trebao da ide nigde drugde nego gle cuda, nazad u filter. Pa i sam filter treba da je tako konstruisan da ako voda iz jedne komore ne moze da prodje u drugu usled zapusenja onda opet ima mogucnost da preko prelivnika zaobidje problematicnu komoru dok se ne ocisti. U najgorem slucaju voda bi cirkulisala u krug bez prolaza kroz filter.
Ako vodu odvodis negde drugde, recimo u kanalizaciju onda bi na kraju pumpa ostala bez vode ako nemas prekidac koji reaguje na nivo.

Pa vidis da je ta prva slika bas to o cemu ti pricas.
 
E pa vidis , za nas ovde jeste nesto novo. :wink:

Prvo, kod nas takav prelevnik ne moze da se nadje u Pet Shop-ovima (bar do sada) a bez njega veoma je tesko naci adekvatnu zamenu.

Drugo, kako do sada nisi primetio na svim sajtovima da je to najveci problem, prelivanje akvarijuma kod takvog sistema filtriranja.
Pa niko do sada nije odgovorio nekome na pitanje, kako to moze da se resi . Resenja su pronalsi na druge nacine , postavljanjem pumpe u gornjoj zoni filtera pa su cak isli do te mere, da prave nekakve elektronske automate koji su grubi i neprakticni.

Ovo sada ( sto ja nudim 8) ) vec ima nekakvog smisla i mislim da ce vrlo brzo imati siru primenu.
Dobro, u pravu si, prelivena voda moze da ide nazad u filter nema veze sto nije preciscena , bitno je da akvarijum ne preliva na parket :wink: U svakom slucaju to su retki slucajevi da se to desi.

BTW
I nemoj ti meni ,nije nista novo ... ovo je moa ideja, nemoj sada da se pravis tu....kako... :lol: :lol:
 
Ma, o mojem "epohalnom" pronalasku vise sam se salio nego sto sam ozbiljno mislio . :wink: Ali gledajuci objektivno, jos nigde nisam video da je to neko koristio. Eto primer, ja sada imam problema da nabavim takvu spojnicu kod nas . I najverovatnije opet cu morati da "potezem" prijatelja u Nemackoj da mi to posalje :(

"Sta vredi muzika, kada nema vise para" ( neko rece a ja ne znam ko :lol: )
 
boban said:
..Pogledaj jos malo po radnjama. Kopaj malo, mora da ima nesto slicno tome. To nije unikatna stvar akvaristicara.

Ma, ruke su mi otpale od kopanja. :cry: :lol:
Daj bre, reci mi neki link gde to mogu da nadjem da bih narucio ili jos bolje daj mi kataloski broj te slavinice da covek u Nemackoj moze da naruci i da mi posalje.Obavezno telefon na koji se moze naruciti u Nemackoj , to je uslov da bi mi prijatelj narucio i poslao iz Nemacke, inace nema vremena da luta po radnjama i da mi to trzi ...sta ces takav je covek ali opet hvala i na takvoj usluzi :wink:
 
Nemam pojim gde to ima u Nemackoj mada verujem da moze da se nadje na svakom koraku. Tamo je vrlo razvijena morska akvaristika pa je logicno da svaka bolja radnja ima taj komplet.
Ja koristim od Rainbow Lifeguard-a. Tebi treba 1/2 " a kataloski broj proizvoda je 270578

Pored toga nemam ni pojima kako se to kaze na nemackom jeziku. Na engleskom je bulkhead kit.
 
Nadam se da je to dovoljno i na engleskom jeziku to "bulkhead kit" , samo ne znam iz kog je to kataloga i da li moze u Nemackoj da se naruci pod tim kataloskim brojem, hocu reci, da li u Nemackoj imaju taj katalog?

U svakom slucaju ,..hvala i na takvim informacijama. :wink: