Sporozoa - Neon tetra bolest

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Neon tetra bolest je bolest koju izazivau protozoe koje cine grupu Apicomplexa ili poznatije nam pod naziviom sporozoe. Sve te sporozoe su paraziti koji se nastanjuju u unutrasnjim organima, tkivu i kozi riba. Sa naseg akvaristickog stanovista najvaznija je Pleistophora hyphessobryconis jer ona napada tetre kao i ribe umerenih voda. Interesantno je da bolest ne napada Cardinal tetru.

Indikacija bolesti je ta da se na ribi pojavljuju blede fleke sto se vrlo lako uoci kod Neon tetre. Tu treba da obratimo paznju jer pojava belih fleka ne mora da znaci da je u pitanju neon tetra bolest. Jedan pokazatelj je da je belilo kod ove bolesti dubinsko sto se relativno lako uoci za razliku od bakterijske ingekcije koze koja je povrsinska.

Sto se tice tretmana za ovu bulest to sve moze da se svede na par reci. Obolelu ribu treba da odstranimo iz akvarijuma da se bolest ne bi rasirila a nekog delotvornog leka za sada nema.
 

Attachments

  • DSCF2433.jpg
    DSCF2433.jpg
    28.1 KB · Pregleda: 20
  • DSCF2446.jpg
    DSCF2446.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 23
E sada si bas radoznala :)

Pa ima valjda neki razlog zasto je to tako. Imunitet najverovatnije ali to je samo moje nagadjanje jer to vec neznam. Mozda je vreme da i to pogledam mada tesko da cu da nadjem odgovor za to.
 
Bez boje

Ova slika mi je poznata,ali da li ja moguce da zbog svetla, odnosno mraka neonke
ujutru budu skoro bez boje,Kad se vrnem sa posla one su super.Boja je vise neko jarka!!!odgovor?