šta je neophodno za opremu malog akvarijuma

hesperidian

New Member
12 Avgust 2012
5
0
1
Beograd
Pozdrav svima!:)

Videla slike kako malih lepih biljni akvarijuma, do tada nisam ni mislila da ću moći ponovo da imam jedan jer mi je prostor prilično ograničen. Stan mi je svetao i topao. Zimi je uvek od 25 do 27c, a prozori i ako imaju platnene neprovidne zavese sa strane propuštaju dosta svetla jer su prozori preko celog zida. Akvarijum bi stajao na polici u bilizini prozora ali sunce ne bi bilo direknto u njega.

Imam više pitanja -

1. Koji filter? Za tako mali akvarijum koji će biti od 13 do 15 l vidim da prepuručujete sunđer filter a ne onaj ugaoni sa ugljenom i vatom, meni je sunđer mnogo ružan ali dobro mogu ga malo skariti nekom dekoracijom. Da li se stavlja spoljni filter na malene akvarijume?

2. Podloga (supsrat/humus pa preko sitni kamenčići).

3. Koje biljke nisu mnogo zahtevne a da su izdržljive, nešto za početnike a da vole svetlo i toplo mesto.
Staurogyne repens, Vesicularia reticulata, Bacopa australis, sve crvene su mi lepe) a posebno Rotala sp. 'colorata' nisam sigurna idu li plutajuće biljke u malom akvarijumu kao ova - Lemna minor.
Koje biljke još mogu da budu na kamenu kao mahovina, Fissidens fontanus - lepo izgleda, meni se inače najviše dopadju biljkice koje su kao tepih od sitne trave.

4. Da li mi je potrebno dodatno svetlo pored dnevnog i da li je 25w mnogo za mali akvarijum (videla sam neka i od 8w ali nemaju držač da ih okačim).

5. I na kraju stanovnici ako neko zna da li sme neka ribca da joj nesmeta u 15l nek mi preporuči, volela bih bilo koje živo stvorenjce :) , za sada mislim da mogu jedino račići videla sam crvene i zelene račiće dopadaju mi se ali za crvene piše da ne podnose bakar i da im treba jod kada se presvlače, kako ja da znam ima li bakra u vodi?

6. Što me je podestilo na pitanje da li stavljate vodu sa česme koja je odstajala?
Ili neku vodu kupovnu iz balona od 5l i ako da koju?

7. Pužići mogu li ovi sa kozicama Melanoides tuberculata? Ili neki drugi?
 
1. Koji filter? Može i korner, i sunđer, a može i Hang-on, sa regulacijom protoka. Ovakav, npr:

[Broken External Image]:https://encrypted-tbn2.google.com/i...WTvsI6nlYwxx3VTthw1N2ByUl9C7PXubzPETmT9FUuhNQ

2. Podloga : vodi računa o hranjivoj podlozi. Supstrat, pogotovo zemlja za cveće, može da ti napravi prilične glavobolje u malom akvarijumu, naročito ako nemaš već nekih iskustava. Za veliki broj biljaka koje bi uopšte mogla da držiš u tako malom akvarijumu - hranjiva podloga nije ni potrebna. Kod zahtevnijih biljaka - svakako jeste, ali u jako maloj količini.

3. Koje biljke nisu mnogo zahtevne a da su izdržljive, nešto za početnike:
Vidim da se za biljke lepo informišeš. Moraš paziti na to da neke biljke rastu dosta visoko, pa neke i nisu za male akvarijume. Evo jednog primera za nano biljni akvarijum, a na tom forumu možeš dobiti vrhunske savete:

http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?thread_id=2891


4. Da li mi je potrebno dodatno svetlo pored dnevnog: Da, probaj da nađeš ovako nešto:

e5e6b03ed73612a2526b7eb61b54013f.jpg


5. I na kraju stanovnici: malo riba može u tako malo vode. Račići, odnosno kozice, bi se tu fino snašli. Ja držim kozice i sa bakrom u vodi nemam problema. Doduše, ne dodajem nikakvu hemiju u vodu. Kozice se presvlače najčešće posle redovne nedeljne zamene vode. Ukoliko se odlučiš za kozice u kombinaciji sa Hang-on filterom - stavi sunđer na usisnu cev da ih filter ne bi usisavao.

6. Što me je podestilo na pitanje da li stavljate vodu sa česme koja je odstajala? Ja lično ne, direktno sa česme u akvarijum.

7. Pužići mogu li ovi sa kozicama Melanoides tuberculata? Ili neki drugi? Mogu, naravno, samo im kontroliši brojnost.
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Hvala na detaljnom odgovoru!:)
Krajem meseca bih trebalo sve da skupim (treba ove nedelje da obiđem par radnji i da vidim da li ima akvarijum koji se uklapa u mere police ako nema mora ću da naručim) kad sve opremim okačiću fotke da se vidi kako je ispalo.
Ja sam mislila da hang on filter mora da ima neku svoju komoru sa vodom kad na youtube vidim da sam usisva vodu i ponovo ubacuje samo se okači sa strane tako da ću verovatno uzeti Atman od 100, malo me birne da ne bude puno talasa, atmanov unutrašnji filter (imala sam akvarijum pre par godina) je prilično brujao i to na količinu od 40l i ako sam je podesila na najmanje. Odgovara mi spoljašnji jer ne oduzima mesta u akavrijumu. Nisam znala da se kozice presvlače nedeljno, mislila sam možda par puta godišnje, a to da ih usisava filter sam negde pročitala na forumu paziću na to.
Još ću se informisati oko biljaka ali izgleda da su mahovine najotornije, dopada mi se kad neko ima drvo u akvraijumu pa uspe da natera biljke da rastu po njegovom vrhu kao krošnja:)Fina je ta lampa sa fotke izgleda mi da ima držač potražiću sličnu.
 
Nema na čemu :)

Hang-on neće praviti puno talasa ako mu je "vodopad" blizu površine vode. Sam filter radi vrlo tiho. Čak neće ni žuboriti previše kad se pogodi dobra visina. Osim toga, može se regulisati i brzina protoka.

Kozice se ne presvlače nedeljno, najčešće se presvlače pri zameni dela vode. Kod redovnog održavanja akvarijuma 30% vode se zameni jednom nedeljno.

Ima još biljaka sem mahovine koja bi se lepo smestila u tako malom akvarijumu, samo sačekaj prave odgovore na MBA forumu. Zaboravio sam u prošlom postu da ti napomenem da je Lemna Minor isključivo površinska biljka i jako brzo se razmnožava i prekriva površinu. Nisam siguran da je želiš u malom akvarijumu.

Ovakve lampe imaju obično štipaljku za pričvršćivanje za akvarijum, često i točkić sa navojem tako da je vrlo lako montirati je.
 
Suzila sam izbor biljaka na Prednji deo Marsilea hirsuta
Hydrocotyle dissecta na sredini jer je niska a deluje kao detelina.
I jedna za koju sam sigurna da će uspeti da se održi je Taxiphyllum barbieri 'spiky'....

Super za filter da radi tiho:)