Stakleni spoljni filter

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Jedan od najcesce koriscenih filtera je stakleni spoljni filter, koji vec godinama drzi primat medju svim mogucim filterima za sve tipove slatkovodnih akvarijuma.
Razlog lezi u njegovoj niskoj ceni i njegovoj efikasnosti koja je potpuno ista u poredjenju sa najskupljim filterima koje danas mozemo naci na sirokom trzistu.


[Broken External Image]:http://img20.exs.cx/img20/804/filter.jpg


[Broken External Image]:http://img17.exs.cx/img17/8580/ResizeofS2010208.jpg


Svi dobro znamo kako se formira ovaj filter na koje sve nacine mozemo ga pustiti u funkciju ( preko vazdusne pumpe i potapajuce pumpe "Power-Head"), ali jedan broj akvarista nezna da je potrebno medije podignuti od dna staklenog filtera. Evo kako:

[Broken External Image]:http://img17.exs.cx/img17/1788/ResizeofS2010210.jpg

Razlog ovakog postavljanja ovih parcica stakla lezi u tome, kako bih preciscavanje akvarijumske vode teklo celom povrsinom medija u filteru. Ako bi kojim slucajem mediji isli do dna , u tom slucaju izlazna povrsina preciscene vode bi bila kolika je "rupa"koju cini pregrada ( nadam se da razumete na sta mislim).

Znaci, kada pravite spoljni stakleni filter obavezno odignite medije za onoliko, koliko je podignuta pregrada u filteru. Tako ako uradite i efekat preciscavanja bice daleko veci. :wink:
 
vidi se, sad je dobro.
dobra fora, mada bi se tu umjesto stakla mogli staviti oni plasticne kuglice(ko jezici) ... jel znas na sta mislim? isto imaju velik protok,a usput su i podloga za bakterije ... ako se ta komora zatamni
 
Moram da kazem da su i meni spoljni filteri najdopadljivije reshenje, i to bash stakleni. Povoljni su, mogu se uraditi na vishe razlichitih nachina, praktichni za chishcenje, jedno od dobrih estetskih reshenja, jer ne moramo da "budzimo" unutar samog akvarijuma nishta. Osim toga, u ekstremnim sluchajevima, u staklenom filteru moze da se "prichuva" neka ribica na dan-dva (naravno, to su izuzetno retke situacije, "za ne-daj-boze"). Vidjala sam i varijante kada stave takav stakleni filter u sam akvarijum, to dodje neki spoljni filter unutra, ali to su opet neki drugi razlozi i neka sasvim druga pricha..
 
I ja takodje imam veoma lepo i pozitivno sikustvo sa DIY staklenim spoljnim filterima. Na pocetku sam rekao da su veoma efikasni i mogu se porediti sa najskupljim filterima koje imamo na trzistu. Kada sam to rekao mislio sam na kanisterske EHEIM filtere koji su za sada N1 u slatkovodnoj akvaristici po toj efikasnosti filtriranja.
Ovi stakleni filteri mogu biti sa dve , tri , ili vise pregradnih medijskih komora to sve zavisi od nasih potreba i mogucnosti postavljanja tj. slobodnog prostora oko akvarijuma. Bez obzira koliko on ima tih komora veoma je bitno da medije koje postavljamo u tim komorama, podignemo od dna filtera kako bi filtracija funkcionisala kroz celu povrsinu filtracionog medija. Da bi me razumeli evo jedne skice bioloskog filtera koji se vec nalzi na forumu :


Bioloski filter

Ovde se lepo vidi da su mediji u svim komorama (ima ih 8 ) podignuti onoliko kolika je rupa od pregrade koja deli drugu komoru. To je jako vazno kako bi izbegli stvaranje "uskog grla" (da tako nazovem) u protoku preciscene vode.
Isti princip imaju kanisterski filteri gde je kod svakog takvog filtera, obavezno podignuta zadnja medijska korpica kako bi filtracija kroz medije funkcionisala celom njenom povrsinom.

Velika je greska ako se mediji u staklenom filteru spustaju do samog dna jer tako filtriranje nema maksimalnu iskoriscenost. U takvim filterima stvaraju se neiskorisceni medijski prostori, a "uska grla" vrlo brzo stvaraju "cepove" na filter masi . (Ovo ne vazi za filtere gde je samo jedna komora i gde se kao zadnji medij postavljaju bioloske kugle ili perle.)
 

Attachments

  • sp.filter.jpg
    sp.filter.jpg
    16.6 KB · Pregleda: 111
Pored navedenih dobrih osobina ovog filtera postoji jos jedna koja je manje pominjana, ali je dobrodosla u nekim slucajevima.

U mom staklenom filteru cesto nalazim male zebrice. Igrom slucaja ikra preko prelivnih cevi dodje u filter i u njemu se razvije. Tako da i ne trudeci se posebno, uvek imam izvesnu kolicinu malih ribica koje zive u filteru sve dok ne dostignu potrebnu velicinu za premestanje u zajednicki akvarijum. Njihova velicina varira od najmanjih, koje su se tek razvile do vecih primeraka, a sve zajedno izgleda da lagodno zive u filteru.

Ponekad i druge vrste ribica mogu biti privremeno smestene u filter iz ovog ili onog razloga. Ipak treba izbegavati njihov duzi boravak tamo, jer je to ipak filter i treba da sluziti svojoj nameni.