Sterbai catfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Corydoras sterbai - Sterbai catfish

Link ka databazi:

DSC01323.jpg
 
Last edited:
Sterba's cory,
jedan od najpopularnijih corya u svijetu, zanimljiva koloracija tijela, naime ima crnu bazu tijela posutu bijelim tockama, te ima prekrasne narandaste pektoralne i ventralne peraje!!
Pogodan je za topliju vodu(discus tank), a mrijesti se pri temperaturi od kojih 25C...
Doma ih imam 5komada, fini su i debeli, i nalaze se u mom show tanku...
Upravo sam primjetio povecanu aktivnost kod njih pa im upravo spremam jedan 30L akvarij da se mogu na miru mrijestit!! :D

Fora je u tome, da kad se jednom pocnu mirjestit, teko prestaju i jedna enka moe u svom ciklusu mrijesta izbacit i 500 jaja.... he he, ja bi bio zadovoljan i sa 100kom... :lol:
 
Stina, ako ih zelis razmnoziti dobro im spremi uslove i dobro se informisi sta i kako treba ,mada pretpostavljam da si informisan cim prodajes knjigu o Cory-ma :D

Ja sam procitao konkretno za njih Corydoras sterbai , da treba dva muzjaka na jednu zenku ako zelimo da ih mrestimo :wink:

Mnogi odgajivaci kod nas pokusavaju da mreste mnoge vrste cory-a misleci da je to isto kao sa C.paleatus-ima, pa zbog toga mnogi i nisu imali uspeha.
 
Ove korije mrestio sam vise puta tokom svog akvaristickog staza .Istina je da su prilicno produktivni ali sam ja od zenke izvlacio najcesce po 150 - 300 mladunaca.Ipak ako se ima u vidu koliko su produktivne neke druge vrste C.sterbai je medju najproduktivnijima.Sto se tice uslova za mrest ja bi ih svrstao u grupu laksih korija jer mi njihov mrest nije zadavao neke glavobolje kao neke druge vrste koje su daleko zahtevnije.(Necu sad da pominjem koje su to vrste pa da nam se Stina nervira :lol: )
Inace pre par godina sam bas bio zaludjen da mrestim sve sto mi je palo pod ruke od riba iz ovoga roda.Mrestio sam dosta vrsta i generalno za sve mogu reci da je presudan faktor za mrest :
Cista voda,Cista voda,Cista voda,Cista voda,Cista voda,Cista voda,
i obilna ali pravilna ishrana.
 
Ma sterbe su lake za mrijest, samo ih treba aktivirat i nemre zaustavit ribe :lol:
Omjer 2:1 je idealan za sve corye, al to nikako nije uvijet...
Imam podatke gdje su u grupi od 5 corydorasa sterbi samo jedan mujak i jedna enka sudjelovali...to tak ide u ivotu :lol:
 
Jedno pitanje, na koje me je Stina podsetio: Kako se odreduje da li je osnova crna te poprskana belim mrljama, a ne npr bela pa prekrivena crnom mreicom? To je cesto po literaturi. Jel stvar u velicini povrine kojom jedna boja dominira ili ima neki drugi kriterijum?
 
Roguse al si ga zakomplicirao :lol:
Gle, u biti to i je crna mreica kako si ti rekao, svaki cory ima "bijeli" pigment kao osnovu, ali je u ovome slucaju na predjelu glave toliko dominanta crna pigmentacija da izgleda kao da ima crno tijelo sa bijelim tockama...
...nadam se da sam nekako pomogao...