Tačke na listovima

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Pre izvesnog vremena na dva lista paprati pojavila se grupa crnih (tamno smedjih, tačnije) tačkica, simetrično rasporedjenih po dužini listova. Na ostalim listovima, kojih je poprilično, nema nikakvih promana.
Da li neko možda zana o čemu se radi i šta je uzrok njihove pojave?
 

Attachments

  • DSCN1158.jpg
    DSCN1158.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 33
  • DSCN1159.jpg
    DSCN1159.jpg
    54 KB · Pregleda: 23
Jel imas puzeve u akvarijumu? S'obzirom da nema na druge listove meni ovo lici kao jajasca od nekog puza. Meni su takve tackice ostavljali puzevi, ali na staklu. Ako gresim neka me strucnjaci isprave.
 
Puzeva ima jako malo u tom akvarijumu. Tamo gde ih imam na pretek ostavljaju sasvim drugacije "flekice" sa jajascima. Evo i dve slikice radi poredjenja.

Sporangije, pa i lici na to...ali koja je njihova sudbina pod vodom? Listovi suvozemnih paprati su uvek pune sporangija ali nisam znala da ih i vodene imaju...:ebote:
 

Attachments

  • DSCN1247.jpg
    DSCN1247.jpg
    16.9 KB · Pregleda: 13
  • DSCN1250.jpg
    DSCN1250.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 17
Da, sada se mnogo jasnije vidi da nisu jacasca puzeva u pitanju. Sada malo pretrazujem po internetu, ako nesto nadjem napisacu.
 
Na onoj drugoj slici u prvom postu bih rekao da se radi o Microsorumu, tako da je to uobicajna pojava za tu biljku...Malo me sada zbunila ova crypta usteriana, ako je to ta biljka uopste...Bilo bi najbilje da kazes o kojim biljkama je rec, jer ovo na crypti i microsorumu mi ne lici na iste stvari (ako su uopste navedene biljke)...
 
Na obe slike u prvom postu je Microsorium pteropus. U drugom mom postu su prikazana jajasca smedjih puzeva ( ne silikonu i na listu, vrsta biljke nije bitna ) radi poredjenja i razlikovanja "tackica" o kojima sam postavila pitanje.

Nego, interesuje me sta ce biti sa njima (ako su u pitanju sporangije) jer se prvi put pojavljuju posle 2 godine u akvarijumu ?

Uvek je bio veliki broj izdanaka na krajevima listova i tako je i doslo do njenog sirenja u akvarijumu.
 
Kod mene su "tufne" uvek ostajale na maticnim biljkama i nisu se povlacile... Mnogo si me zbunila sa novim slikama, umalo da se slozim sa urbanbg_om oko puzica :D :D