Test kit - NH3

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Za testiranje vode na sadrzaj NH<sub>3</sub> i NH<sub>4</sub><sup>+</sup> ja koristim testove od dva proizvodjaca. Jedan od njih je Seachem i zadovoljan sam tom test opremom.

Sastavni deo opreme je:
- Indikator
- Total amonia reagens
- Referentni rastvor
- Skala koncentracija
- Plasticna pipeta
- Pinceta
- Reakciona posuda koja je sastavljena od 6 posudica
- Uputstvo za upotrebu

Testovi po mom misljenju zadovoljavaju akvaristicke potrebe.
Testiranje se radi vrlo jednostavno tako da niko ne bi trebao da ima problema sa testom.
Ako se testira slobodni amonijak onda se samo pipetom odmeri uzorak vode i sipa u tu malu posudicu. Iz kutijice u kojoj su indikatori, pincetom se izvadi jedan indikator (ima ih vise), ispere se sa cistom vodom i postavi u posudicu sa uzorkom. U roku od 10 do 15 minuta vrsi se citanje i uporedjivanje sa referentnom skalom koncentracija.
Ako smo zainteresovani za tacniji rezultat onda treba da ostavimo da reaguje pola sata.

Za sadrzaj totalnog amonijaka znaci onoga koji je i u jonskom obliku postupak je isti kao i gore osim sto se nakon dodavanja indikatora jos doda jedna kap total amonia reagensa.

Dobra stvar je sto je skala koncentracija kalibrisana na 0.002 mg/l za brzo (10-15 min) odredjivanje dok je za tacno odredjivanje (30 min) skala 0.001 mg/l
Rezultat je iskazan kao NH<sub>3</sub> a ne N (azot - dusik)


Sa jednim testom moze da se uradi 75 testa i vise. Koliko vise to bas neznam jer nikada nisam brojao. I ovaj broj 75 je po tvrdnji proizvodjaca.

Test oprema je namenjena i za morsku i za slatkovodnu akvaristiku.
 

Attachments

  • dsc02829.jpg
    dsc02829.jpg
    5.5 KB · Pregleda: 361
Vidi, to se ice mjerenja NH3 (amonijaka), to nisam nikada mjerila, jer nisam niti vidjela testere za to u Hr. Testeri koje koristim su Serra, i to za NO2, NO3, Kh, Ph i Cl! A barem neto, iako bi voljela imati tester za fosfate PO3 i amonijak , ali dok se nai trgovci n trgu ili ja odem u Ljubljanu ili Graz, nita od toga. Iako gledajuci da su mi NO2 i NO3 u redu trebao biti i amonijak, jer su oni povezani...ako me pamcenje dobro slui
 
Drugi Test koji sam spomenuo da koristim je od Aquarium Pharmaceutical-a.

Ovaj test spada u manje precizne testove. Mozda je bas i lose reci da je test manje precizan a bolje da je citanje vrednosti nepreciznije.

Test je opremljen sa dva rastvora, malom ampulom i tablicama uporednih boja i to jedna za slatkovodnu a druga za morsku vodu.
Test je vrlo jednostavan i radi se tako sto se odmeri 5 ml vode koju treba da testiramo. Ampula je bazdarena na 5 ml. Dodamo rastvor 1 pa zatim rastvor 2, promuckamo rastvor par sekundi i ostavimo ga da odstoji oko 5 minuta. Nakon tog vremena boja se razvila i mi uporedjujemo boju rastvora sa datom kartom.

Mana ovog testa je ta sto nemoze da se odredi slobodan i ukupan amonijak nego samo ukupan amonijak.
Drugi nedostatak je taj sto je skala na karti neprecizna pa ako zahtevamo precozniju analizu onda ovaj test nije bas napogodniji. Skala se krece 0, 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 8 mg/l
U poredjenju sa prvim nabrojanim Seachem-ovim testo gde 0.25 mg/l amonijaka spada u nepreciznu zonu, ovaj test ima prvu vrednost 0.25. Rzlika je ocita.
Pored toga uporedjivanje boje na papiru i boje tecnosti kroz staklenu ampulu je dosta diskutabilno.
Ipak za neki orjentacioni test vode u akvarijumu ova test oprema je sasvim prihvatljiva i rado koriscena od akvarista.

3c82b264fcfb2cfb2524acafc5152ef7.jpg