Texas ciklid

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Texas - Herichthys cyanoguttatus ciklid je osrednje popularan ciklid u slatkovodnoj akvaristici. Razlog tome je sigurno jaka konkurencija a ne njegov izgled. Ko voli americke ciklide, Texas ciklid moze da bude pravi izbor.

Ovde da napomenem da je Texas ciklid izuzetno slican Herichthys carpinte ciklidu koji ima krupnije plavkaste tacke po telu.





DSC08473.jpg


DSC08478.jpg
 
Ciklid je svaki po sebi vrlo zanimljiva i dosta jednostavna riba za draiti u akvariju.
Naravno prvi i osnovni uvijet je imati veci akvarij poto oni dosta veliki narastu (mislim na africke i sj.americke ciklide).
 
Cichlasoma cyanoguttatum (Baird and Girard, 1854)


Naucni nazivi koji se pojavljuju u raznim literaturama sveta,a koja su takodje validna u komunikaciji:

Herichthys cyanoguttatus
Herichthys cyanoguttatum
Heros cyanoguttatus,
Heros temporalis,
Neetroplus carpintris (Riehl and Baensch, 1991).
Najcesce ime:Rio Grande ciklid- Teksas

Preko tela mu se pruza 4-6 tamih mrlja povezane sa mnogobrojnim tackicama plave boje po bokovima.Kod odraslih primera javljaju se plavo-zelene tacke u talasima od glave pa sve do repa,a od glave do polovine tela je bele boje,od polovine do kraja repa modro plave do crne boje u zavisnosti od raspolozenja i hijerarhijskog polozaja u okruzanju.Muzjaci imaju izrazenu grbu na glavi kao i ostale vrste iz ovog roda,na primer Cichlasoma citrinellum,Cichlasoma nigrofasciatus(poznatiji kao ROBIJAS).
U svetu ihtiologa ga karakterise 15-17 tvrdih ledjnih zbica i 10-12 mekih,5-7 analnih tvrdih zbica,9-10 mekih koje se lepezasto sire.
Slicne vrste su mu Jack Dempsey, Cichlasoma octofasciatus,o njemu je bilo vec reci,vec pomenuti Cichlasoma nigrofasciatus,o kome se sve vec zna i koji je satanizovan u bezbroj navrata(po meni malo i previse price ni oko cega).Svi znamo da se oni mogu mrestiti i u 15 L vode,u sta sam se i sam uverio.I dalje ne svatam zasto je to mnogima akvaristima problem,Cichlasoma citrinellum,vec opisan sa moje strane,bolje receno preveo sam najzanimljivije delove sa nekoliko sajtova,a kojeg i dalje nema u ponudi kod nas, pa ni sire nisam naisao.
Temperature koje izdrzava C. Cyanoguttatum su fleksibilnije u odnosu na neke druge ciklide sa tog podneblja.Moze izdrzati i temperature od 14C u rekama Kolorada.Podvrgnut je i eksperimentima izdrzljivosti na temperaturi od 5C.Prema visokim temperaturama nije bas nesto naklonjen,najbolje se oseca u intervalu 20-25C.
Sto se tice razmnozavanja uparuju se kao monogami,ponasaju se kao vecina Juznjaka;odaberu teritoriju na kojoj je pogodan kamen,a ima i dobar zaklon koji im sluzi za sakrivanje ikre od grabljivica i pljackasa narocito iz svoje vrste.Ociste kamen,oko kojeg iskopaju LEK,polazu oko 500 komada ikri, muzjak konstantno brani teritoriju iznad legla,dok zenka vreme provodi iznad same ikre i vrsi ventilaciju vode obezbedjujuci uvek svezu,zenka je tih dana izrazito agresivna,cak u vecoj meri nego li muzjak.Nakon 5-7 inkubacija mladj se izvaljuje,potrebno im je da proplivaju 3-4 dana.Prvih dana mladj treba hraniti artemijom i sitno izdrobljenom komercijalnom hranom.Moze se desiti da mladji par ne uspe da odrzi koloniju ikre iz bilo kog razloga,a najcesce zato sto im teritorija jos nije utvrdjena i cuvana duzi vremenski period,kako vreme odmice taj problem se gubi.
Ukoliko dodje do kontakta sa uljezima,njihov napad je jak i odlucan sto doprinosi zenkina povecana agresivnost zbog iscrpljenosti u cuvanju podmlatka.Reproduktivni ciklus u prirodi je izmedju marta i avgusta dok je vruhunac mrescenja negde u aprilu.
Sto se tice ishrane moze se reci da su omnivore tj.svastojedi,do tog podatka se doslo posmatrajuci vrstu u celini,odnosno sta jede na prostorima gde je tog trenutka i pracena.Zbog svog jelovnika je svrstan u sportske discipline ribolova.Njegov izlov je pod strogom kontolom aktivista za zastitu zivotinja.
U prirodi raste od 7.5-15 cm,dok je u zarobljenistu zabelezen rekord od citavih 30 cm. Njegov izlov i distribucija tj. izvoz je zakonom zabranjen, ali moguce je preneti ga preko Meksika i severnog Teksasa.Posto je poznat kao stetocina u svetu ribolova, tamosnja ribolovacka uprava organizuje sportsko takmicenje u cilju smanjenja brojnosti .
Citajuci forume na stranim sajtovima dosao sam do zakljucka da ovaj ciklid nije bas onakav kakvim ga opisuju tj.VEOMA AGRESIVNA RIBA.Naprotiv,neki govore da se slaze sa svim ciklidima nezavisno i da ih cak i ne konstatuje,dok drugi govore da je pravi ubica i totalno nepouzdan i nekompatibilan sa ciklidima cak i sa grupom koju sam pomenuo na samom pocetku.
Sto se tice velicine akvarijuma-STO VECI ,a neki minimum je 450 L ,sa dosta prostora za plivanje i par mesta za sakrivanje,postaviti kamenje tako da ga ne bi setali i okretali po celom akvarijumu.Jako mi je zao sto ne mogu da ispricam i neko svoje iskustvo o ovom ciklidu, ali se nadam da cu ga kad-tad imati.Jedino mi ostaje da citam i razmisljam o ovakvim primercima i vrstama kao sto je Cichlasoma cyanoguttatum-PLAVI DJAVO.
Samo je problem GDE PRONACI TAKVU RIBU!!?
 
Lepo i citljivo napisano admirale... sve pohvale za trud tako opsirnog i korisnog teksta :)
Jedino sto bih dopunio i iskristalisao u tekstu to je, zvanicni naziv ove vrste.

Naime , Boban je ispravno napisao za ovu vrstu ciklida Herichthys cyanoguttatus jer je to najsveziji naucno priznati naziv.

Sinonimi za
Herichthys cyanoguttatus-a su sledeci :

Herichthys cyanoguttatum.......Baird & Girard, 1854
Cichlasoma cyanoguttatum......Baird & Girard, 1854
Cichlasoma pavonaceum....... .Garman, 1881
Parapetenia cyanostigma.........Hernandez-Rolon, 1990

Nadam se da ne zameras na ovoj dopuni..
:)